צפו: צולם משייט בין מתרחצי הכינרת ונקנס ב-12 אלף שקל

איגוד ערים כינרת החליט להילחם בתופעת בעלי סירות המנוע שנכנסים לחופי מתרחצים בכינרת והחל במבצע מעקבים מצולמים. בחודש הקרוב יוגשו 30 כתבי אישום נגד בעלי סירות באשמה שהפרו במהלך השנתיים האחרונות את חוקי השיט בכינרת, האוסרים על כניסה של סירת מנוע לתחום 300 מטר מחוץ המוכרז למרחצים, גם לא בנסיעה איטית וזהירה. בעבר היו מספר אסונות כאשר סירות פגעו במתרחצים.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
בינתיים, איגוד ערים כינרת קיבל רוח גבית מגזר דין תקדימי שניתן לפני מספר ימים על ידי השופט יריב נבון מבית משפט השלום בטבריה, אשר קנס את ש', בעל סירה שצולם על ידי פקחי איגוד ערים כינרת שט בין מתרחצים, ב-12 אלף שקל. כמו כן, בית המשפט קבע כי אם ש' ייתפס שוב מבצע אותה עבירה במהלך השנתיים הקרובות הוא יחוייב ב-15 אלף שקל נוספים.
1 צפייה בגלריה
(צילום: מתוך תיק בית המשפט)

בית המשפט קיבל באופן גורף את עמדת נציג היועץ המשפטי לממשלה מטעם איגוד ערים כינרת, עו"ד גלעד ראש, וקבע כי "מהסרטון שהוצג בפני עולה תמונה ברורה שש' משיט את הסירה שלו בתוך תחום 300 המטרים בניגוד לחוק ואף סיכן את המתרחצים במקום". עוד נאמר בגזר הדין: "זכורים מקרים רבים בהם כלי שיט, כדוגמת כלי השיט של ש', פגעו במתרחצים".
בית המשפט הדגיש כי ש' האשים לאורך כל המשפט את איגוד ערים כנרת במקום לבחון את התנהגותו העבריינית וסיכון המתרחצים מצדו. למעשה, אחד השיקולים לעונש שנקבע היה היעדר כל הפנמה מצידו של ש' בנוגע לחומרת מעשיו, מה שמלמד שהוא עלול לבצע את אותן עבירות שוב.
יש לציין כי ש' לא ניראה בסרטון שצולם על ידי פקחי איגוד ערים הכינרת משתולל עם הסירה שלו או שט במהירות רבה, אבל בית המשפט הדגיש כי "האפשרות לפיה אחד המתרחצים יוציא ראשו מן המים לאחר צלילה ייפגע מסירת המנוע של ש', אינה דמיונית".

משנים את מספר הסירה כדי להתחמק מהחוק

ש' ניתפס כשהוא משייט לפני שנתיים בין מתרחצים בחוף "בורה בורה", חוף מוכרז לרחצה הידוע בשם חוף "רקת" מצפון לטבריה, ליד מגדל. במקום יש סימנים מובהקים וברורים להיות החוף מוכרז, כמו סוכת מציל ומצופים המסמנים את גבול חוף הרחצה.
הפרקליטות הוכיחה כי הסירה נעה מכוח המנוע שלה ובניגוד לכל הסימונים שיש בחוף. כמו כן, הוכח מעל לכל ספק כי מדובר בחוף מוכרז המצוי בתחום השיפוט של טבריה והוא מופיע ברשימת חופים מוכרזים הקיימת כבר תשע שנים, בנוסף לכל הסימונים והשלטים הרשמיים הנמצאים במקום.
יש לציין כי בניגוד לחוק, מספר הרישוי של הסירה היה שייך לכלי שיט אחר, אך בעניין זה ש' לא הואשם מסיבה משפטית. לטענת הפרקליטות, גם זו תופעה מוכרת בה בעלי סירות בכינרת רושמים על כלי השיט שלהם מספרים לא נכונים במטרה להתחמק מהחוק.
על ש' הוטל קנס של 3,200 שקל, אבל הוא החליט לא לשלם את הקנס ובחר להישפט ולנהל משפט הוכחות ארוך. הוא אף הביא לבית המשפט שני מומחים מטעמו, מהנדס ומומחה לשיט. טענתו היתה כי החוף בו שט אינו חוף מוכרזי וכי הסירה בכל מקרה לא שטה מכוח המנוע אלא נסחפה. כל הטענות האלו נדחו ובית המשפט גם דחה את חוות הדעת של שני המומחים, מטעמו של ש'.
במהלך הטיעונים לעונש התברר כי לש' יש 63 הרשעות קודמות בעבירות תעבורה על הכביש. פרקליטו של ש' טען כי ש' הוא הבעלים של חברה עם 40 כלי רכב וחלק גדול מהדו"חות תנועה המיוחסים לו הם על שמו כי לא תמיד הוא המצליח להסב את הדו"חות על שם הנהגים שביצעו את העבירה עצמה.
התובע בתיק, עו"ד ראש, אמר: "בית המשפט אמר את דברו בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים. צעד חשוב ביצירת הרתעה והטמעת תרבות התנהגות אשר תמגר תופעות מעין אלו".