המשטרה עצרה שני חשודים תושבי הצפון בהונאה בהיקף ארצי של סחר בכרטיסי הופעות "מזויפים" והגישה כתב אישום חמור המונה 80 סעיפי אישום. בתום דיון בבית המשפט הוארך מעצרם של השניים.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
על פי החשד, רון כהן (22) וסהר כהן (27) - שני אחים תושבי בין שאן בשנות ה-20 לחייהם, הונו עשרות אזרחים בשווי עשרות אלפי שקלים באמצעות מכירת כרטיסים "פיקטיביים" ברשתות החברתיות למופעי בידור וספורט בארץ ובעולם, לרבות הופעות של כוכבי זמר מוכרים.
1 צפייה בגלריה
מעצר עצור אזיקים אזיק חשוד אילוסטרציה
מעצר עצור אזיקים אזיק חשוד אילוסטרציה
מעצר חשוד. אילוסטרציה
(צילום: shutterstock)
השניים חשודים בכך שרקמו מזימה פיננסית מתוחכמת, הכוללת הונאות בקנייה ומכירה של כרטיסים להופעות בארץ ובחו"ל ומנויים למשחקי כדורגל ברחבי הארץ לעשרות מתלוננים, תוך ניהול חשבונות בנק שונים והפעלת מספר רב של מכשירי טלפון עם כרטיסי SIM שהוחלפו מעת לעת, לשם טשטוש עקבותיהם.
על פי כתב האישום שני האחים הונו עשרות אזרחים במאות ואף בלמעלה מ-1,000 שקל בכל פעם כשמכרו להם כרטיסים פיקטיביים למיטב ההופעות בארץ בהם אייל גולן, עומר אדם, אביתר בנאי, עדן בן זקן, עדן חסון, משינה, COLD PLAY ומנויים למשחקי מכבי חיפה.
לטענת המשטרה, "ממצאי החקירה וכתב האישום חושפים כאמור שיטת הונאה, בה הצליחו השניים לשלשל לכיסם עשרות אלפי שקלים בפרק זמן קצר, תוך פגיעה בעשרות אזרחים באופן כפול, קרי - בפעם הראשונה בהוצאת כספם במרמה מאותם אזרחים ובהמשך אף גרמו לקורבנות להיראות בעיני אחרים כחשודים בהונאה בעצמם, על ידי שינוי נתיב העברת הכסף באופן מתוחכם.
"בשלב הראשון רכשו הנאשמים כרטיסים מקורבן ראשון (על ידי הצגת העברה בנקאית מזויפת לאחר קבלת קוד הכרטיס למופע). בשלב השני מכרו את אותם כרטיסים 'מקוריים' מספר רב של פעמים לקורבנות אחרים, כך שבפועל, מרבית רוכשי הכרטיסים לא יכלו לממש את הכרטיס. בשלב השלישי הנאשמים השתמשו בזהות הקורבן הראשון (ממנו רכשו את הכרטיס המקורי) והתחזו אליו בעת מכירת הכרטיסים לאחרים, באופן שהפך את הקורבן הראשון לנרדף וחשוד בהונאה בעיני הקורבנות האחרים.
"בעל הכרטיס המקורי אליו התחזו הנוכלים בעת מכירה פיקטיבית לאחרים, הפך ברשת למושא ביוש והצגתו כנוכל ברבים, כאשר פורסמו תמונותיו ופרטיו וכן קורבנות רבים פנו אליו בדרישה לקבל כספם חזרה", נטען במשטרה.
עוד חשודים השניים כי גבו כספים מהקורבנות במספר שיטות, ובכלל זה - הפקת קוד למשיכת כספים במזומן ללא כרטיס, העברת כספים בביט באמצעות קורבן אחר ודרישה מקורבן אחד לשלם לקורבן שני תמורת הכרטיס ללא ידיעה ששניהם קורבנות, כך שהחשודים הוציאו עצמם "מנתיב העברת הכסף הגלוי".
"הנסיבות המחמירות בכתב אישום זה מתבטאות בכך שבמרבית המקרים, פעלו הנאשמים תוך ניצול טוב ליבם ותמימותם של המתלוננים, וכן שלחו אחרים לקבל את הכסף מהקורבנות - מעל 70 אלף שקל במזומן, בתואנה כי אין באפשרותם לקבל כספים בחשבונות הבנק אותם הם מחזיקים, מאחר והם 'חיילים בודדים' הסובלים מקשיים כלכליים, עם חשבון בנק מוגבל המצוי בחריגה וכו'", טענו במשטרה והוסיפו כי "עוגמת הנפש שנגרמה לקורבנות מהווה נדבך נוסף בחומרת החשדות, שהרי מספר רב של קורבנות הגיעו להופעות וגילו כי אינם יכולים להיכנס, על אף ששילמו עבור הכרטיסים, שנמצאו 'משומשים' בקופת המופע".
עו"ד דין אסף שלם ועו"ד גל וולף, המייצגים את הנאשמים מטעם הסנגוריה הציבורית, מסרו כי "כתב האישום ובקשת המעצר הוגשה לבית המשפט. לאחר קבלת חומרי החקירה ולימוד הראיות ימסרו הנאשמים את תגובתם המפורטת לבית המשפט. אין בכוונת הנאשמים לנהל את הגנתם באמצעי התקשורת אלא בדרך המקובלת בבית המשפט".