במנהלת התקומה הודיעו לכ-60 אלף המפונים מיישובי עוטף עזה שהם ישהו במלונות עד שיימצא פתרון הביניים שמקובל עליהם. כך עדכנו היום (חמישי). לדבריהם, המנהלת ממשיכה לפעול למציאת פתרונות ביניים לקהילות, כשכל קהילה מקבלת את ההחלטה האופטימלית עבורה. בשלב הראשוני שמונה יישובים שנפגעו קשות מהטבח כבר הגיעו למתווה לפתרון ביניים, שממתין כעת לאישור סופי.
חולית בחרו כפתרון ביניים לעבור כקהילה לקיבוץ רביבים, שם תיבנה שכונה של בתים ארעים, כאשר הקיבוץ יעניק את כל השירותים כמו חינוך, רווחה, בריאות פנאי ועוד. בקיבוץ ניר עוז מבקשים לעבור לפרויקט המגורים כרמי גת בקריית גת, שם ישתכנו במספר בנייני מגורים משותפים. נירים ונתיב העשרה בחרו להישאר במלון עד החזרה לבתיהם, וגם כיסופים בחרו להישאר במלון עם אופציה שנבחנת למענה כפרי כקהילה.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
1 צפייה בגלריה
קיבות בארי
קיבות בארי
קיבוץ בארי אחרי הטבח
(צילום: REUTERS/Ilan Rosenberg)
נחל עוז בחרו במענה כפרי בכרמים, או באחד מכפרי הנוער; בקיבוץ בארי, הקיבוץ הגדול ביותר עם 400 משפחות וכ-1200 תושבים, שוקלים עדיין מספר חלופות, ביניהן להישאר במלון בירושלים או לחילופין לקבל מענה כפרי בחצרים או בקדמה. כפר עזה מבקשים לרכז את התושבים המפוזרים במלונות בבית ההארחה בשפיים, שם יצרכו חינוך וקהילה כעוגן זמני, ושוקלים כחלופה בעתיד מענה כפרי ברוחמה או בבית קמה.
במנהלת מדגישים כי לתושבים שלא ירצו לחזור ליישובים שלהם בעתיד, או שלא רוצים להצטרף למענה הקהילתי, תינתן מעטפת תמיכה שתאפשר להם לשכור דירה באופן עצמאי וסיוע בכל מה שנדרש להם כדי לשקם את המשפחה, וזאת כמענה זמני עד להחלטה הסופית אם יחזרו לקיבוץ בבוא היום.

תקציב המנהלת צפוי לעמוד על מיליארדים: עד כה הוצאו 115 מיליון שקל

מנהלת התקומה הוקמה לפני כשלושה שבועות עם תקציב ראשוני של מיליארד שקלים, מתוכם הוצאו עד כה 115 מיליון שקלים. המנהלת, בראשות תא"ל משה אדרי, יו"ר הוועדה לאנרגיה אטומית, הודיעה לאנשי העוטף שהם יישארו עד להודעה חדשה במלונות למרות שידוע להם שזה הפתרון האופטימלי, ובינתיים יוקמו במלונות מערכות תומכות כמו חינוך, בריאות, רווחה, פעילות פנאי וכל מה שנדרש לקהילה.
ביום ראשון הקרוב יועבר בממשלה התקציב הראשוני של המנהלת שעומד על מיליארד שקלים ובשבועות הקרובים מכינים במנהלת הצעת מחליטים - "חוק תקומה", שיסדיר את מתווה העבודה של השיקום וההתרחבות של יישובי העוטף לצד הטיפול באנשים עצמם. אז ההערכה שהתקציב יעמוד על מיליארדים רבים.
החזון של המנהלת שהוקמה לפני כשלושה שבועות היא "לחזור וליישב מחדש את הקהילות, לחדש ולהרחיב את היישובים למנף ולהביא שגשוג הקהילות והחבל כאזור חיוני פורח ואטרקטיבי לתושבי החבל ומדינת ישראל". במנהלת מדגישים כי בחידוש וחיזוק חבל עוטף עזה יש מסר פנימה לחברה הישראלית ומסר לכל אויבנו הקרובים והרחוקים.
במנהלת ציינו שהופתעו מהעוצמה של המפונים שאותם פגשו בבתי המלון, לצד האבל והכאב, ולטענתם מרבית התושבים נחושים לחזור הביתה. לפי גורם במנהלת: "נדאג לחבילת הפיצוי גם למי שלא רוצה לחזור ליישוב ורוצה לצאת לפתרון עצמאי. האדם הוא בראש מבחינת המנהלת". בשבוע הבא ימשיכו את הדיאלוג עם יישובים נוספים שנכללים בק"מ 0-7.

שיקום היישובים בעוטף והרחבתם

לצד הטיפול בפתרון הביניים לתושבים, במנהלת החלו לטפל בשיקום ובנייה של התשתיות שנהרסו בעוטף, כולל הרחבתם לצורך הרחבת היישובים לפי חזונם בעוד 20%-30% משפחות. בשלב הראשון הם פועלים מול גורמי הנדסה וקבלנים לצד המחשבה איך מתגברים על המצוקה של מחסור בכוח אדם בענף הבנייה והתשתיות שעלול לעכב את התוכניות, כדי לאפשר חזרה הביתה לתושבים ביישובים שהנזק בהם לא גדול.
ביישובים שניזוקו משמעותית פועלים לטפל באוכלוסייה בדמות פתרון ביניים של דיור וצרכי הקהילה עד שיוכלו לחזור לבתיהם. במנהלת רוצים למסד בחודש הקרוב את עבודתם בתחום החברתי והשיקום הפיזי, בדמות הצעת מחליטים שבה תיבנה תוכנית רב שנתית לחמש שנים הכוללת תקציבים לשיקום מאסיבי של הבתים ומבני הציבור, ובכך לייצר מחוייבות של המדינה כלפי החבל לאורך שנים.
במנהלת שבו והבהירו כי לכל קהילה וקהילה יש את הקצב שלה לחזור לפתרון ביניים, וכי הם פועלים תחת הבנה מלאה לכך שהתושבים עברו אירוע קשה וטראומתי עם הרוגים, חטופים והרס וחורבן של בתיהם, וחובתה של המדינה להיות קשובה אליהם.