זוכי ההגרלה הראשונה של "דירה בהנחה" בריאיון לאולפן
(צילום: משי בן עמי)
ביום ראשון הקרוב, 3.7.2022, תיפתח ההרשמה להגרלה השנייה של "דירה בהנחה": על רקע המשך עליות המחירים והמצוקה שנרשמת גם בדירות להשכרה, במשרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל הודיעו היום (ה') כי ההרשמה להגרלה הקרובה תיפתח ב-3.7, וניתן יהיה להירשם במשך שבועיים, עד 17.7 בחצות.
ההגרלה תכלול כ-5,500 דירות מוזלות בשורה של יישובים ברחבי הארץ, ביניהם: אילת, אלעד, אשדוד, אשקלון, באר שבע, בית שאן, בית שמש, גבע בנימין, דימונה, דיר חנא, חיפה, טרעאן, ירושלים, כפר ברא, מגדל העמק, מעלה אפרים, מצפה רמון, נצרת, נתניה, עראבה, ערד, פוריה-כפר עבודה, ראש העין, רמת גן ושדרות.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
1 צפייה בגלריה
אתר דירה בהנחה
אתר דירה בהנחה
אתר דירה בהנחה
(צילום מסך)
כפי שהיה בהגרלה הקודמת, באפשרות הזכאים להירשם לשלוש ערים, ולכלל ההגרלות בערים אלו. כמו כן אין חשיבות למועד ההרשמה להגרלה. תוצאות ההגרלה צפויות להימסר לזוכים בחודש אוגוסט.

במשרד הבינוי והשיכון ממשיכים לנקוב במספר היעד של 30 אלף דירות מוזלות עד סוף השנה, אולם ההגרלה הנוכחית תכלול מחצית מהיצע הדירות שכללה ההגרלה הקודמת, וצפוי בה ביקוש גבוה יחסית להיצע - שכן בהגרלה הראשונה כ-120 אלף משקי בית זכאים התחרו על כ-10,000 דירות, ובהגרלה הנוכחית כ-130 אלף זכאים יתחרו על כ-5,500 דירות בלבד.
נזכיר כי בהגרלה הקודמת של דירה בהנחה נקבע שיא במספר הנרשמים. בסופו של דבר, 10,053 משקי בית זכו, מה שהותיר כ-110 אלף זכאים מאוכזבים. מאז סיום ההרשמה להגרלה הראשונה ועד היום הצטרפו כ-20 אלף זכאים חדשים, מה שמעמיד נכון להיום את מספר הזכאים שיכולים להירשם להגרלה השנייה על כ-130 אלף, כאמור. בנוסף, לא מן הנמנע שעד פתיחת ההגרלה הבאה יהיו עוד אנשים שיוציאו תעודות זכאות, מה שיגדיל את המספר עוד יותר - ויקטין את הסיכוי של מי שמשתתף לזכות.
בתוך כך יש לציין כי על מנת להירשם להגרלות יש להנפיק אישור זכאות, שהנפקתו אורכת 10 ימים. לא מעט בלבול נרשם סביב הוצאת הזכאות בהגרלה הראשונה, ובסופו של דבר בשל העומסים הכבדים והעיכובים בהוצאת הזכאות מועד סיום ההרשמה להגרלה הראשונה נדחה. לכן, חשוב לשים לב לכך שהנפקת הזכאות הכרחית כדי להירשם להגרלה, והאפשרות להנפיקה תהיה פתוחה עד 7 ביולי - לאחר מכן לא יהיה ניתן להנפיק אישורים עד לסגירת ההרשמה להגרלה.
ניתן להנפיק את האישור באופן מקוון דרך אתר התכנית הממשלתית. מי שלא יכול להירשם באופן מקוון יכול להירשם מרחוק רישום דיגיטאלי באמצעות טפסים מקוונים באתרי החברות או דרך מוקדי השירות; אלונים *2850, מילגם *6078, עמידר *6266. עלות הנפקת אישור הזכאות לתוכניות של "דירה בהנחה" – 240 שקל, והאישור תקף לשנה. במידה ואישור הזכאות בתוקף אין צורך להנפיק שוב.
הישראלים שחווים קשיים בהגרלות הדירות המוזלות: אין לי באמת סיכוי
(צילום: נויל האריס)

בניגוד להגרלה הקודמת בה נכללו פרויקטים של "מחיר למשתכן" ו"מחיר מופחת", שבהם זכו קבלנים בשנים האחרונות אך טרם יצאו לבנייה או הגרלה, הפעם הפרויקטים יכללו גם דירות מוזלות במסגרת התוכנית החדשה - "מחיר מטרה". המשמעות בפועל היא שבפרויקטים שונים יירשמו הנחות שונות על מחירי הדירות המוזלות לעומת הדירות בשוק החופשי. עוד נציין כי לאחרונה הוחלט במועצת מקרקעי ישראל כי ההנחה שתינתן לדירות המוזלות תוכל להגיע עד 500 אלף שקל ולא על 300 אלף שקל כפי שנקבע בתחילה. במקביל נקבע גם שהמכרזים החדשים של מחיר מטרה יכללו שיעור גבוה יותר של דירות מוזלות לעומת דירות למכירה בשוק החופשי וגם ששיעור הזכאים בני המקום יהיה גבוה יותר. המשמעות היא שבמכרזים הבאים של מחיר מטרה יהיו יותר דירות מוזלות בכל פרויקט, מה שצפוי להזין את ההגרלות הבאות המתוכננות במסגרת התוכנית.
למרות המצב הפוליטי הרעוע - ההגרלה הזו תצא לדרך וגם זו שאחריה, כי המכרזים כבר נסגרו והחלטות המועצה הרלוונטיות (במועצת מקרקעי ישראל) נחתמו.
שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין: "כפי שהבטחנו אנחנו אנחנו ממשיכים את הגרלות דירה בהנחה במטרה לאזן את שוק הדיור ולהציע לזוגות הצעירים ולמחוסרי הדיור אפשרות לרכוש דירה בהנחה משמעותית של מאות אלפי שקלים. בהגרלה שתיפתח להרשמה בראשון הקרוב יהיו כ- 5,500 יח"ד שיצטרפו ל-10,000 יח"ד שכבר הוגרלו לזכאים ועד לסוף השנה נגריל 15,000 יח"ד נוספות, כך שעד סוף השנה כ- 30,000 דירות יוגרלו לזכאים".
מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אביעד פרידמן: "ההגרלה שתפתח להרשמה בראשון היא המשך ישיר לכלל הצעדים והמהלכים שמקדם המשרד בתקופה האחרונה במטרה לתת מענה לביקושי הדיור העולים מהשטח. בהגרלה הראשונה כבר זכו מעל ל10,000 משקי בית, בזכות לרכוש דירה בהנחה משמעותית ובקרוב יצטרפו אליהם כ- 5,500 משקי בית נוספים. נמשיך לפעול לקדם מהלכים בשוק הדיור בארץ, להגדיל את מספר השיווקים לעבוד יחד עם הרשויות ולהציע פתרונות לזוגות הצעירים. אני מבקש מכל מי שעונה לכללי הזכאות אל תחכו לרגע האחרון, הקדימו והנפיקו את אישורי הזכאות ע"מ שתוכלו להירשם בזמן להגרלה".
מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, ינקי קוינט: "אנו מברכים על פתיחת ההגרלה השנייה של תוכנית "דירה בהנחה" במסגרתה יזכו כ-5,500 משפחות חדשות להגשים חלום ולהקים בית בישראל, במחיר מופחת. אנו ברשות מקרקעי ישראל שוקדים על הגדלת היצע הקרקעות לדיור, ובעיקר לדיור בר השגה עבור משפחות, צעירים ומחוסרי דיור ונמשיך לפעול ביצירתיות ובנחישות ליצירת מגוון פתרונות גם בשיווק קרקעות לשכירות ארוכת טווח במחירים מפוקחים באזורי הביקוש ובפריסה ארצית רחבה".