יהודה בארקן הלך לעולמו מקורונה בגיל 75, ועולם התרבות הישראלי סופד לו. זאב רווח, חברו הקרוב, ששיחק לצדו בשני הסרטים הכי מפורסמים ואהובים של השניים ("צ'רלי וחצי" ו"חגיגה בסנוקר"), סיפר ל-ynet על תחושותיו הקשות. "זה קשה מאוד עבורי. אני מצטער צער רב, אני והמשפחה שלי. הדמעות זולגות מעצמן", אמר. "יהודה היה מעבר לכל הגדרה. הוא נפטר כצדיק, בשבת".
3 צפייה בגלריה
זאב רווח ויהודה בארקן
זאב רווח ויהודה בארקן
זאב רווח ויהודה בארקן
(צילום: מאיר פרטוש)
"אני מרגיש נורא משום קיוויתי שהוא יצליח לעבור את זה. תכננו לעבור את הקורונה ולעבוד שוב ביחד", הוסיף רווח. "עשינו יחד סרטים שיהיו זכורים ושילוו את העם הזה בהרבה שמחה, ואנחנו נפרדים בהרבה צער. מעבר לכך שהיה שחקן אדיר ותרם רבות לתרבות הישראלית, הוא היה בן אדם, וזה מעל הכול. היה תענוג גדול לעבוד איתו".
יהודה בארקן בריאיון האחרון
ניצה שאול, ששיחקה לצד בארקן פעמים רבות לאורך השנים, החל מצעירותם, נפרדה ממנו בכאב. "יהודה היה איש מקסים. כל כך כואב לי שהוא הלך, דווקא עכשיו צריכים אנשים כמוהו, הוא יכול היה להיות גשר בחברה השסועה שלנו. הלב נשבר. איבדתי חבר קרוב. לפני חודשיים הוא עוד שלח לי ברכה מצולמת ליום הולדת. השבועות של האשפוז הפכו לי את הבטן", היא סיפרה ל-ynet.
שאול הוסיפה: "אני איתו מתחילת דרכי. מאז 'כץ וקרסו', ו'חגיגה בסנוקר', סרט קאלט שנבחר לאהוב ביותר פעם אחר פעם. בתקופה ההיא הוא היה שובב גדול, יצירתי, יפהפייה, בחור מסוקס, משאת נפשן של כל הבנות והיה כיף גדול לשחק מולו. מקצוען. לפני שנה וחצי שיחקנו בסרט 'אהבה בשלייקס', שם פגשתי יהודה אחר, שהפך לאדם מאמין. היינו מדברים שיחות נפש בצילומים שעות על גבי שעות. הוא היה מעמיק, לא מטיף, לא כופה את עצמו על אף אחד. הוא בחר בדרכו. פשוט נפש גדולה ואנושית".
3 צפייה בגלריה
טוביה צפיר, יהודה ברקן, זאב רווח וניצה שאול
טוביה צפיר, יהודה ברקן, זאב רווח וניצה שאול
טוביה צפיר, יהודה ברקן, זאב רווח וניצה שאול
(צילום: דנה קופל)
השחקן והקומיקאי טוביה צפיר, ששיחק גם הוא ב"חגיגה בסנוקר", אמר ל-ynet: "יהודה בארקן הוא אחד הגדולים שהיו כאן. ידעתי שהמצב לא טוב, היינו מוכנים לבשורה המרה. זה עצב גדול, כואב לי הלב. היה איש שמח, והייתה לו שובבות בעיניים". צפיר הוסיף: "אנחנו מכירים מהלהקות הצבאיות, אני הייתי בנחל והוא היה בפיקוד צפון. כשהתחילה הקריירה הקולנועית שלו הסתכלנו בקנאה. הוא היה כוכב בלתי מעורער, המאהב של הקולנוע הישראלי. בשנות ה-70 היינו מבלים יחד יגאל בשן ז"ל, מני פאר ז"ל ויגאל שילון, שיבדל לחיים ארוכים".
"באופן אישי, אני חושב שהסרטים 'חגיגה בסנוקר' ו'צ׳רלי וחצי' זאת פסגה וזאת הירושה שלו. יהודה עשה עבודה מעולה ב'חגיגה בסנוקר'. מעבר למשחק הקומי המצוין, הוא גילם שני טיפוסים שונים, וזה לא קל. בתעשיית הקולנוע הישראלית - יהודה בארקן בפנתיאון. הוא בפסגה. אחד מהגדולים".

"יהודה היה בשבילי כמו אבא"

יגאל שילון, שיצר עם בארקן את סרטי המתיחות "חייך, אכלת אותה", "נפגש בסיבוב" ואחרים, סיפר ל-ynet כי למד ממנו שיעורים רבים. "יהודה בארקן הוא אחד הגדולים שהיה כאן. עבדנו יחד המון שנים, וזה היה בית ספר. עשינו ביחד את סרטי המתיחות הגדולים במדינה. יהודה ידע לעשות את הדברים הנכונים בזמן הנכון. הוא קודם כל היה שחקן בחסד עליון, עם טיימינג נדיר, ולימים גם במאי טוב. יהודה האמין בהצלחה קופתית - והוכיח את זה. הוא היה קוסם בהבנה של מה הקהל אוהב".
3 צפייה בגלריה
יהודה בארקן
יהודה בארקן
יהודה בארקן
(צילום: יובל חן)
מושון אלבוחר, שזכור גם הוא מסרטי המתיחות, אמר: "יהודה בארקן היה בשבילי כמו אבא. למרות שפער הגילים לא כזה גדול, הוא בעצם הראשון שנתן לי הזדמנות לעבוד. איש נפלא, איש רגיש ומצחיק. אהבתי אותו מאוד. בשנות ה-80 וה-90 עשינו סרטי מתיחות שהיו הצלחות אדירות מאוד, אפילו בקנה מאוד עולמי. עצוב מאוד".
גבי עמרני, ששיחק עם בארקן בסרטים "לופו" ו"קומפוט נעליים", אמר: "קשה לי מאוד כחבר ופרטנר להספיד איש אותו. חבל לי על האיש הנהדר הזה, השחקן הנהדר, הפרטנר הנהדר, שעוזב אותנו. פשוט כואב לי הלב. הוא אחד השחקנים הכי גדולים שהיו כאן. אהבתי אותו, כיבדנו אחד את השני. התפללנו בשבילו. מרגיז מאוד שאלוהים והקורונה עשו יחד אחת כדי לקחת אותו". נשיא המדינה ראובן ריבלין, ספד את השחקן וכתב עליו: "הוא היה באר של שמחה. שחקן ענק ועתיר גוונים, שהיה גם ענק רוח ושפע מנדיבותו אל כל אדם. אנחנו נשוב אל הנכסים שהותיר לתרבות הישראלית שוב ושוב, ונזכור אותו באהבה רבה וחיוך. תנחומיי העמוקים למשפחתו".
גם ראש הממשלה בנימין נתניהו נפרד מהשחקן: "בשם כל אזרחי ישראל ויחד עם רעייתי שרה אני מבקש להביע תנחומים מעומק הלב למשפחתו של האיש שכולנו אהבנו יהודה בארקן ז"ל. יהודה אהב את העם ואת המדינה אהבה גדולה ושימח דורות שלמים של ישראלים בארץ ובעולם עם יכולות המשחק והקולנוע הכל כך מיוחדים ומלאי הכישרון שלו. הוא יחסר לכולנו מאוד. נמשיך לנצור את יצירותיו ואת נכסי התרבות שהשאיר אחריו. עוד רבות ילומד ויסופר על איש התרבות פורץ הדרך הזה".
שר התרבות והספורט חילי טרופר ספד לשחקן וכתב: "עם צאת השבת נודע לי על מותו של השחקן, הבמאי והיוצר יהודה בארקן. יהודה היה מהשחקנים הגדולים והמוכשרים שידעה ישראל. הדמויות אותן גילם והסרטים אותם ביים וכתב יישארו לנצח שזורים בתרבות הקולנוע הישראלית. בכישרון רב הצליח בארקן להכניס רגעי הומור ושמחה לכל בית ישראלי במהלך שנים ארוכות. תנחומיי הכנים לרעייתו, ילדיו ומשפחתו, יהי זכרו ברוך".