ארץ נוודים NOMADLAND אוסקר האוסקר הסרט הטוב ביותר
(באדיבות A.M.P.A.S.® ©, yes ו-STINGTV)
עם שטיח אדום קצר במיוחד ובאיחור של חודשיים מהמועד המקורי, התקיים הלילה (ב') טקס האוסקר ה-93. למרות הקורונה, מארגני הטקס התעקשו לקיים אירוע פיזי ומצומצם, שנערך באולם קטן בתחנת הרכבת יוניון בעיר התחתית בלוס אנג'לס. בדומה לשלוש השנים האחרונות, גם הפעם לא היה מנחה לטקס ואת קטעי המעבר הנחו אורחים שונים. על כל האירוע המורכב הזה ניצח הבמאי סטיבן סודרברג, שנבחר לביים את הטקס.
4 צפייה בגלריה
קלואי ז'או ופרנסס מקדורמנד
קלואי ז'או ופרנסס מקדורמנד
קלואי ז'או ופרנסס מקדורמנד עם פסלוני האוסקר שלהן
(צילום: EPA)
לא נרשמו הפתעות מיוחדות בטקס (מלבד ההחלטה התמוהה להכריז קודם כל על הסרט הזוכה, לפני ההכרזה על השחקנים הראשיים). בפרס הסרט הטוב ביותר זכה כצפוי "ארץ נוודים" של קלואי ז'או, שגם זכתה בפרס הבמאית הטובה ביותר. בכך הפכה לאישה השנייה בהיסטוריה שזוכה בקטגוריה הזו אחרי קתרין ביגלו ("מטען הכאב"), ולאישה הלא לבנה הראשונה שזוכה בפרס המכובד. בפרס השחקנית הראשית זכתה פרנסס מקדורמנד, גיבורת הסרט, שמגלמת אישה שמתגוררת בוואן בעקבות משבר כלכלי ומצטרפת לקהילת נוודים בעודה מנסה להתפרנס. בפרס השחקן זכה אנתוני הופקינס על תפקידו ב"האב", שבו הוא מגלם קשיש דמנטי. הוא גבר על צ'דוויק בוזמן המנוח, שהיה המועמד המוביל לפרס על הופעתו ב"הבלוז של מא רייני".
בגזרה המקומית נרשמה אכזבה וסרטו של תומר שושן, "עין לבנה", שהיה מועמד לפרס הסרט הקצר הטוב ביותר הפסיד לסרט Two Distant Strangers, שעוסק גם הוא בגזענות ומוצג בנטפליקס בימים אלה. "ההתרגשות הייתה גדולה. בעיקר להיות שם יחד כמשפחה קולנועית ועם חברים טובים. מבחינתנו זכינו בגדול", מסרו ל-ynet מפיקי הסרט, שירה הוכמן וקובי מזרחי, בתום הטקס.
4 צפייה בגלריה
קלואי ז'או אוסקר 2021
קלואי ז'או אוסקר 2021
קלואי ז'או זוכה בפרס הבימוי
4 צפייה בגלריה
צוות "עין לבנה" בטקס האוסקר
צוות "עין לבנה" בטקס האוסקר
צוות "עין לבנה" בטקס האוסקר
את הטקס פתחה השחקנית והבמאית רג'ינה קינג, שכמובן התייחסה למשבר הקורונה העולמי ששיתק את תעשיית הקולנוע. קינג העניקה את הפרס הראשון בערב לבמאית ולשחקנית אמרלד פנל ("הכתר"), שזכתה בפרס התסריט המקורי על הסרט "צעירה ומבטיחה". מיד לאחר מכן הוענק פרס התסריט המעובד לפלוריאן זלר ולשותפו כריסטופר המפטון שכתבו את "האב".
בפרס הסרט הבינלאומי הטוב ביותר זכה כצפוי "עוד סיבוב" של תומאס וינטרברג, במרכזו גברים מדוכאים שעובדים במערכת החינוך הדנית ומתמסרים לטיפה המרה. בנאום הזכייה שלו וינטרברג נזכר בדמעות בבתו בת ה-19 שנהרגה בתאונת דרכים בסמוך לתחילת הצילומים והוא הקדיש לה את הזכייה.
4 צפייה בגלריה
אוסקר 2021 תומס וינטנברג
אוסקר 2021 תומס וינטנברג
תומס וינטנברג בוכה בנאום האוסקר שלו
דניאל קלויה זכה בפרס שחקן המשנה הטוב ביותר על הופעתו ב"יהודה והמשיח השחור". קלויה לא שכח להודות להוריו בדרך מאוד מקורית, כשאמר "אימא ואבא שלי עשו סקס, זה מדהים, עכשיו אני כאן", והביך את אימו ואחותו שנכחו בטקס. בקטגוריה המקבילה לנשים זכתה יו יאנג יון (73) הקוריאנית על תפקידה בסרט הדרמה הקטן והמרגש "מינארי". נאום הזכייה שלה ייזכר כאחד הנאומים החביבים והמשעשעים בטקס - היא שמחה לפגוש את בראד פיט ("נעים להכיר אותך סוף-סוף"), סלחה לכל האנשים שמשבשים את שמה ואמרה שהיא לא מאמינה בתחרות כי "איך היא יכולה להתחרות בגלן קלוז".
בפרס סרט האנימציה הטוב ביותר זכה כצפוי "נשמה" של פיט דוקטר וקמפ פאוורס שעוסק במורה לג'אז שביום הכי גדול בחייו נופל לחור ביוב ונקלע לעולם הנמצא בין החיים והמוות. בפרס הסרט התיעודי זכה "מורתי התמנונית" שעלה בנטפליקס מוקדם יותר השנה והפך ללהיט גדול. הסרט מתאר קשר מיוחד שנקשר בין צלם תיעודי לתמנונית שחיה בסביבתו.

רשימת הזוכים:

הסרט הטוב ביותר: "ארץ נוודים" שחקנית ראשית: פרנסס מקדורמנד, "ארץ נוודים" שחקן ראשי: אנתוני הופקינס, "האב" שחקן משנה: דניאל קלויה, "יהודה והמשיח השחור" שחקנית משנה: יו יאנג יון, "מינארי" תסריט מקורי: אמרלד פנל, "צעירה ומבטיחה" תסריט מועבד: פלוריאן זלר וכריסטופר המפטון, "האב" הסרט הבינלאומי: "עוד סיבוב" סרט אנימציה: "נשמה" סרט תיעודי: "מורתי התמנונית" צילום: אריק מסרשמידט, "מאנק" עריכה: מיקל נילסן, "צלילי המטאל" סרט קצר: Two Distant Strangers סרט אנימציה קצר: If Anything Happens I Love You סרט דוקו קצר: Colette אפקטים ויזואליים: "טנט" סאונד: "צלילי המטאל" איפור ושיער: "הבלוז של מא רייני" עיצוב תלבושות: "הבלוז של מא רייני" עיצוב הפקה: "מאנק" פסקול מקורי: "נשמה" השיר הטוב ביותר: Fight for You, "יהודה והמשיח השחור"
הטקס יהיה זמין לצפייה ביום שני בערב ב-VOD של yes ו- STINGTV, הגרסה הערוכה והמתורגמת תשודר ב-yes Movies Drama ביום שלישי ה-27/4 בשעה 21:00.