אולפני מירמקס הגישו תביעה נגד הבמאי, קוונטין טרנטינו, בשל תוכניותיו לייצר ולמכור במכירה פומבית סדרה של NFT המבוססת על הסרט האגדי משנת 1994 - "ספרות זולה".
בתחילת החודש הודיע הבמאי כי הוא מתכוון למכור בחודש הבא שבעה קבצי NFT, הכוללים עותקים סרוקים מתוך תסריט מוקדם בכתב ידו של סצנות שלא נראו בסרט או נחתכו ממנו, עם הערות שמע ואלמנטים נוספים. כל אחד מהם יכלול גם מאפיין "סודי" שיוודע לקונה בלבד.
2 צפייה בגלריה
קוונטין טרנטינו
קוונטין טרנטינו
קוונטין טרנטינו
(צילום: GettyImages)
NFT הוא מטבע חד פעמי או יצירה דיגיטלית חד פעמית המקושרת לאדם ספציפי דרך טכנולוגייה קריפטוגרפית, במקרה הזה בלוקצ'יין. אלא שלטענת מירמקס תוכניותיו של טרנטינו, מפרות את זכויות היוצרים של האולפן על הסרט משנת 1994 ולבמאי זכות לעשות זאת. על כן היא מבקשת לאסור את מכירת ה-NFT וכל הפרת זכויות אחרת של מירמקס.
"התנהלותו של טרנטינו הכריחה את מירמקס להביא את התביעה הזו נגד משתף פעולה מוערך במטרה לכפות, לשמר ולהגן על זכויות הרכוש החוזיות והאינטלקטואליות בנוגע לאחד מסרטיה האיקונים והמוערכים ביותר של מירמקס", נכתב בתביעה שהוגשה לבית המשפט בלוס אנג'לס. "התנהגותו של טרנטינו יכולה להטעות אחרים להאמין כי מירמקס מעורבת ביוזמה שלו. והיא יכולה גם להטעות אחרים להאמין שהם יכולים לעסוק בעסקאות דומות, כאשר למעשה מירמקס מחזיקה בזכויות הדרושות לפיתוח, מסחר ומכירה של NFT הקשורים לספריית הסרטים הגדולה שלה".
עורכי דינו של הבמאי הגיבו לתביעה בטענה כי המכירה נופלת תחת הזכויות החלקיות של טרנטינו על ההפקה, לרבות זכויות הפרסום של התסריט. ניר זיסקינד מחברת SCRT Labs הישראלית שאיתה מתכוון טרנטינו להציע למכירה פומבית את יצירותיו מהתסריט בפורמט NFT סודי אמר בתגובה: "כל נושא המחלוקת על זכויות היוצרים הוא בין חברת מירמקס לקוונטין טרנטינו. יחד עם זאת, להבנתנו, אלו הן טענות חסרות כל בסיס. אין ספק שהמהלך של מירמקס מעיד יותר מכל על העניין העצום שיש כיום בתחום ה-NFTs, שכל תכליתו היא להעצים את האפשרויות לקשר ישיר בין היוצרים לבין הקהל הרחב שאוהב ומעריך את יצירותיהם. באמצעות הטכנולוגיה שפותחה ב-SCRT Labs מאפשרים Secret NFTs לקחת את הפוטנציאל המדהים הזה צעד ענק קדימה ואנחנו ממשיכים לעבוד בשיתוף פעולה מלא עם טרנטינו".
2 צפייה בגלריה
ג'ון טרבולטה (משמאל) וסמואל ל. ג'קסון ב'ספרות זולה'
ג'ון טרבולטה (משמאל) וסמואל ל. ג'קסון ב'ספרות זולה'
ג'ון טרבולטה (משמאל) וסמואל ל. ג'קסון ב'ספרות זולה'
(צילום: AFP)
הסרט "ספרות זולה" בכיכובם של סמואל ל. ג'קסון, אומה ת'ורמן, ג'ון טרבולטה ואחרים, זכה להצלחה אדירה בביקורת ובקופות וביסס את טרנטינו כאחד הבמאים המובילים בעולם, לאחר הצלחת סרטו הקודם "כלבי אשמורת". הוא זכה בפרס בפסטיבל קאן והיה מועמד לכמה פרסי אוסקר, מתוכם זכה בפרס התסריט. מירמקס שחררה גם סרטים נוספים של הבמאי כמו "ג'קי בראון" וסרטי "קיל ביל".