לאחר שהקבינט המדיני-ביטחוני דן השבוע בהצעת שר התקשורת לסגור את משרדי רשת השידור הטלוויזיונית אל ג'זירה הקטארית בישראל - היום (ד') היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה, והשר שלמה קרעי הגיעו להסכמות בנושא - ואלו יובאו לאישור הממשלה ביום ראשון.
2 צפייה בגלריה
גלי ביהרב-מיארה ושלמה קרעי
גלי ביהרב-מיארה ושלמה קרעי
גלי ביהרב-מיארה ושלמה קרעי
(צילום: מוטי קמחי, דני שם טוב דוברות הכנסת)
עוד נודע כי היועצת המשפטית לממשלה ויתרה על הדרישה לפיה אי-אישור של שופט את ההצעה תוך שלושה ימים - יוביל לביטולה המיידי, וכעת הגורמים עוברים על הפרטים האחרונים של ההסכמות. גם גורמי הביטחון צפויים לצרף חוות דעת עדכניות.
כאמור, לפני מספר ימים, השר קרעי הניח על שולחן הקבינט תקנות לשעת חירום שיאפשרו את סגירת משרדי אל ג'זירה בנימוק ששידוריה מישראל פוגעים בביטחון המדינה ומהווים הסתה לאלימות. בישראל מחזיקה רשת הטלוויזיה 30 עובדים, שרובם אזרחים ישראלים וחלקם אזרחי קטאר, והיא משדרת באנגלית ובערבית.
על פי התוכנית של משרד התקשורת, אם הבקשה תאושר - פקחים של משרד התקשורת ושוטרים יסגרו את משרדי אל ג'זירה, יחרימו את המצלמות וכל מה שרלוונטי לשידור. ברמה הרגולטורית ערוציה יוסרו מיידית מ-HOT ו-yes. אף אחד מעובדי אל ג'זירה לא ייעצר, אם כי ישנה כוונה ברורה לשלול את תעודות העיתונאי של עובדיה. לא ברור אם ישנה כוונה לגרש מהארץ את העובדים הקטארים של התחנה.
טרם הדיון בקבינט, הבקשה של קרעי עברה בחינה של כל גורמי הביטחון ובכלל זה המוסד, השב"כ, צה"ל והיועצת המשפטית לממשלה. גורמי הביטחון הביעו תמיכה במהלך אך השב"כ הצביע שיש קושי להוכיח פגיעה ישירה בביטחון המדינה.
בתחילת השבוע נמסר ממשרד המשפטים כי הטענה לפיה הייעוץ המשפטי מעכב תקנות שעת חירום ביחס לאפשרות סגירת משרדי אל ג'זירה היא חסרת בסיס. "רק היום בשעות הצהריים התקבלו חוות דעת של גורמי הביטחון בעניין, ובהמשך הנחה הדרג המדיני לקיים דיון בקבינט מחר. הייעוץ המשפטי לממשלה יציג בפני הקבינט נוסח תקנות שעת חירום לאישור". להערכת גורמים משפטיים התקנות יעברו את מבחן בג"ץ.
לאחר פרסום הדברים, אל ג'זירה יצאה נגד התקנות לשעת חירום שיאפשרו את סגירת משרדיה בישראל. בהודעה שנמסרה ל-ynet על ידי מנהל הרשת הטלוויזיונית בירושלים, וליד אלעומרי, נאמר כי "ישראל מאשימה אותנו במה שאנחנו לא. מאז תחילת המלחמה שידרנו בשידור ישיר את כל מסיבות העיתונאים של נתניהו, גלנט והרמטכ"ל בתרגום סימולטני. על המסך שלנו התארחו דוברי צה"ל, דניאל הגרי ואביחי אדרעי, וכן דובר משרד החוץ וגם דני דנון ואפילו מרדכי קידר. התמונות שאנו משדרים הן אותן תמונות שישראל משדרת - ובכלל זה כל הערוצים הישראליים, וגם ההצהרות הצבאיות. מעולם לא פעלנו נגד הצנזורה ואנו מקפידים להתכתב עם הצבא".