נבחר השיר של נועה קירל לאירוויזיון 2023: קירל בחרה יחד עם הוועדה המקצועית של התאגיד את השיר שייצג אותנו באירוויזיון מתוך שלושה שירים לקו הגמר: "יוניקורן" (חד קרן). גורמים שהאזינו לשיר אמרו כי הוא "עוסק בהעצמה נשית", וכי "מילותיו באנגלית, אולם שזורות בו גם מילים בעברית". אחרי הבחירה בשיר אמרה הזמרת: "אני מאוד מתרגשת. הבחירה היא בעצם הצעד המשמעותי הראשון שמסמן את האירוויזיון במאי. כתבנו שיר שמרגש אותי אישית בכל פעם שאני שרה או שומעת אותו, ואני לא יכולה כבר לחכות עד שתשמעו אותו".
2 צפייה בגלריה
נועה קירל
נועה קירל
מוכנה לתחרות האירופית. נועה קירל
(צילום: מוטי קמחי)
בניגוד לשנים עברו, שבהן היה משדר או לחלופין כשהקהל היה שותף לבחירה, הפעם השיר נבחר כאמור על ידי קירל וצוות התאגיד, כחלק מהחופש האמנותי שהקנו לזמרת. במסגרתו, ההליך החל כשקירל פנתה בעצמה ליוצרים שונים על פי בחירתה, ובמעורבותה נכתבו שלושה שירים, אשר מהם נבחר השיר שיצרו דורון מדלי (שהיה שותף ליצירת השיר Toy שעימו זכתה נטע ברזילי באירוויזיון ב-2018), היוצרת והזמרת מאי ספדיה, המפיק הבינלאומי ינון יהל וקירל עצמה כאמור.
כתבות נוספות במדור מוזיקה:
לפני שעה קלה הוא הובא לבחינת הוועדה המקצועית לבחירת השיר, והתאגיד נתן את ברכתו לאחר שגורמי המקצוע וידאו כי השיר עומד בנהלי ה-EBU, ולתפיסת אנשי התאגיד הוא "בעל הפוטנציאל הגבוה ביותר לייצג את ישראל בכבוד על בימת הזמר הגדולה בעולם". השיר יושמע לראשונה בפלטפורמות השונות של כאן בתחילת חודש מרץ.
כידוע, קירל נבחרה לייצג את ישראל בתחרות השירה האירופית על ידי ועדה מקצועית, ובשל הבחירה בה נעשה שינוי גם באופן בחירת השיר. לקירל ולאנשיה היה חשוב מאוד להיות מעורבים בבחירתו, וכך היה כשהזמרת הצעירה עבדה יחד עם שורה של יוצרים על מנת להגיע לתוצאה הטובה ביותר מבחינתה.
האירוויזיון ייערך ב-13 במאי בליברפול, כששני חצאי הגמר ייערכו ב-9 וב-11 באותו החודש. טרם נערכה ההגרלה שתקבע באיזה משדר חצי גמר תשתתף הזמרת הישראלית.
2 צפייה בגלריה
נועה קירל מופיעה בפארק הירקון
נועה קירל מופיעה בפארק הירקון
נועה קירל בפארק הירקון
(צילום: טל שחר)
בתאגיד כאן מקווים שהבחירה בקירל תביא את ישראל לפחות לגמר, בוודאי בגלל ההישגיות - אולם, לא פחות חשוב מבחינתם הוא עתיד התאגיד שנותר לוט בערפל - זאת בעקבות מינויו של שר התקשורת שלמה קרעי, שהתייחס השבוע לנושא והבטיח שבתוך שבועיים יציג את תוכניתו לשוק התקשורת הישראלי: "המטרה היא לא לסגור את התאגיד", אמר, אך הוסיף כי "שידור ציבורי זה אסון".
העננה שמרחפת מעל התאגיד לא נעלמה מעיני איגוד השידור האירופי, שאמון בין היתר על האירוויזיון; לפני מספר שבועות שלח מנכ"ל האיגוד מכתב מוטרד לראש הממשלה נתניהו, ובו ביקש להבטיח שהתאגיד הישראלי יוכל להמשיך ולהיות חבר באיגוד, בתור תאגיד עצמאי. בסוף השבוע התראיין שר התקשורת ל"פגוש את העיתונות" ואמר כי בתוכניתו קיצוץ של מאות מיליוני שקלים מתקציב התאגיד, ואילו המנכ"ל גולן יוכפז השיב בציוץ בטוויטר: "קיצוץ של מאות מיליונים מתקציב התאגיד פירושו אחד - סגירת תאגיד השידור הציבורי, שהפך בארץ ובעולם לסמל של איכות ויצירה ישראלית אמיתית. התאגיד, כגוף שידור עצמאי, ימשיך בנחישות בפעילות ועשייה, למרות האיומים על עצם קיומו".
נועה קירל עצמה אמרה אתמול ל-ynet כי היא מאמינה שהשתתפותה בתחרות לא תיפגע בגלל שאלת סגירת התאגיד. "אני מאוד מקווה שהתאגיד לא ייסגר ושזה לא ישפיע על האירוויזיון", שיתפה. "אני מאמינה שיהיה בסדר. אני חושבת שהאירוויזיון זו שליחות ואני מאמינה שלא יפגעו בדבר הזה. איתי אף אחד לא דיבר על אפשרות סגירת התאגיד ואנחנו מתכוננים רגיל לגמרי".