בוטלה הופעת התיאטרון הרוסי שתומך במלחמה: אחרי מחאה נרחבת בנוגע להופעת התיאטרון המוסקבאי לנקום בהבימה, נודע היום כי בשל הלחץ הציבורי, ההופעה התבטלה. "לא חזינו את גובה המהומה, בעד ונגד, שפרצה עקב הקונפליקט הרוסי- אוקראיני", כך לפי הודעת משרד היזמות והמופעים הבינלאומיים גד אורון, אשר אמורה הייתה להביא את התיאטרון לארץ עם ההצגה "תפילה". עוד נמסר מהמארגנים כי ביקורה של להקת התיאטרון יידחה עד "שש שנים אחרי המלחמה".
2 צפייה בגלריה
מתוך המחזה "תפילה"
מתוך המחזה "תפילה"
מתוך המחזה "תפילה"
(צילום: מתוך אתר תיאטרון לנקום)
הסערה סביב האירוע המתוכנן פרצה בימים האחרונים ברשתות החברתיות בישראל, וצברה תאוצה. לפי דברי פעילי זכויות אדם, אנשי התיאטרון הרוסי תומכים בגלוי במלחמת רוסיה באוקראינה - מה שהביא לכדי עצומה נגד הכוונה להביאם לארץ, שעליה חתמו למעלה מ-8,000 פעמים.
"אנו מתנגדי הטרור הרוסי ותומכי אוקראינה, מתנגדים בכל תוקף לארח את תיאטרון לנקום על אדמתנו", נכתב בעצומה, "מדובר בשחקנים ובבמאי שמעודדים פשיזם, את הממשל הרוסי והמלחמה באוקראינה. אנשים שיצאו לא פעם בהצהרות בעד פוטין, משלמי מיסים ברוסיה ותורמי נשק וציוד לצבא הרוסי... בהצגה זו אנו רואים זלזול בבני משפחותינו וחברינו שגרים באוקראינה ומותקפים מדי יום על לא עוול בכפם בזכות המיסים והתרומות שמעבירים שחקנים אלו... אין בכוותנו להכפיש את המארגנים או לאיים. אך ברור לכולנו שאם ההצגה הזאת אכן תתקיים - הרוב המוחלט של החתומים לא ילכו יותר לאירועים ומופעים שיקיימו האחראים להבאת ההצגה הזו לישראל, ורבים מאיתנו יבטלו את המנויים שלנו בהבימה או בכל גוף אחר שייתן להם במה".
כתבות נוספות במדור במה:
בתגובה להגעתם לישראל, הפעילים הישראלים פרסמו מספר טלפון שדרכו ניתן להפעיל לחץ על הנהלת תיאטרון הבימה ולמחות על האירוע, בתקווה שיימנעו מלתת להם במה. בכך, המחאה מצטרפת לזו שהתרחשה ביוני האחרון, כשלחץ דומה הופעל על הפקת המופע של הכוכבת הרוסייה, אולגה בוזובה, בשל תמיכתה הידועה בנשיא רוסיה - עד שהמופע לבסוף בוטל.
"חברים, תומכי פוטין צפויים להגיע לפה", כתבה פעילה בשם קטיה קופצ'יק בעמוד הפייסבוק שלה. "תיאטרון לנקום, שתומך בגלוי במלחמת רוסיה באוקראינה, רוצה להופיע בישראל בסוף אוקטובר! אני מבקשת מכל פעילי זכויות האדם לשים לב - ההופעה כוללת את השחקן אנדריי לאונוב, שתרם את רכבו הפרטי, כמו גם עזרה הומניטרית לצבא הרוסי בשטחי המלחמה, בשם תיאטרון לנקום".
לאונוב בן ה-65, המגלם את התפקיד הראשי במחזה, הוא בנו של השחקן הראשון שגילם את טוביה החולב בתיאטרון לנקום. תרומתו לצבא הרוסית לא רק סוקרה באופן נרחב בכלי התקשורת ברוסיה, אלא גם פורסמה באתר התיאטרון, בהודעה לתקשורת שסיפרה כי לנקום העביר רכב ועזרה הומניטרית לרוסיה החדשה - כינוי לאזור מזרח אוקראינה - ב-24 באפריל 2023.
2 צפייה בגלריה
כיכר הבימה
כיכר הבימה
כיכר הבימה
(צילום: יובל חן)
"היום, האמן המוביל אנדריי לאונוב ובמאי התיאטרון הראשי, האמן המוערך מארק ורשבר, תרמו משאית שהייתה שייכת למשפחת לאונוב האגדית, עם עזרה הומניטרית שכוללת שירותים סניטריים ורפואיים לאזור רוסיה החדשה", אמרו בהודעתם. בנוסף, לאונוב צוטט שם כשסיפר כי "כשהרעיון להעביר את הרכב עלה - מארק בוריסוביץ' ורשבר מיד תמך בו... אני חושב שהיא באמת תעזור לכל מי שיבטיח לנו את הניצחון".
לאונוב הבן הוא לא משתתף המחזה היחיד שחשוד בתמיכה במלחמה באוקראינה - השחקן ויקטור ראקוב ידוע בתמיכתו הגלויה בפעולות האגרסיביות של צבא רוסיה נגד אוקראינה, וגם הכוכבת המוערכת אולסיה ז'לזניאק, שמגלמת את גולדה (אשתו של טוביה), פרסמה באוקטובר 2022 סרטון וידאו שבו היא מברכת את הנשיא פוטין. "תודה על תחושת המולדת שאתה מעניק לנו", אמרה בסרטון שפורסם ברשתות החברתיות שלה, "תודה לך שבזכותך אני יכולה לגדל את הבנים כמו בנים, ואת בתי כמו בת. אני אוהבת אותך מאוד. אני מעריצה אותך! אני מעריצה את שלוות הרוח שלך! אני שמחה שלי, למשפחתי ולמדינה שלנו יש נשיא כזה".