החללית ההודית צ'נדריאן 3 עשויה לעשות ביום רביעי הקרוב היסטוריה ולהפוך לחללית הראשונה שנוחתת בקוטב הדרומי של הירח, זאת לאחר שהחללית הרוסית לונה-25 התרסקה במהלך תמרון לקראת הנחיתה.
4 צפייה בגלריה
Reuters_2023-08-08T074951Z_1550777002_RC2JJ2AZ9RI0_RTRMADP322916.jpg
Reuters_2023-08-08T074951Z_1550777002_RC2JJ2AZ9RI0_RTRMADP322916.jpg
החללית ההודית על רקע הירח
(צילום: רויטרס)
עד כה הצליחו רק שלוש מדינות להנחית חללית בהצלחה על הירח - ברית המועצות, ארצות הברית וסין. אם הודו תצליח במשימה היא תהיה המדינה הרביעית שמצליחה להנחית חללית על הירח, זאת לאחר הכישלון שלה ב-2019 כשצ'נדריאן 2 התרסקה במהלך הנחיתה.
צ'נדריאן 3 שוגרה לחלל ב-14 ביולי מבסיס החלל שריהריקוטה, שבחופה המזרחי של הודו. בניגוד החללית הרוסית, שהייתה במסלול ישיר וקצר יותר לירח, החללית ההודית הקיפה את כדור הארץ במעגלים הולכים וגדלים, עד שנכנסה למסלול סביב הירח בתחילת החודש.
הירח כפי שצילמה החללית ההודית
(צילום: סוכנות החלל ההודית)

הקוטב הדרומי של הירח, שם צפויה לנחות החללית ההודית, הוא יעד שסוכנויות החלל שמו עליו עין, כיוון שמדענים מאמינים שהאזור עשוי להכיל כמויות משמעותיות של קרח שיכול לשמש להפקת דלק וחמצן, כמו גם למי שתייה. החללית ההודית תנסה לנחות באזור שבו סלעים רבים, ולכן אזור הנחיתה נסרק בימים האחרונים על מנת להגדיל את הסיכויים לנחיתה מוצלחת.
בכתבה של איתי נבו, העורך הראשי של אתר מכון דוידסון לחינוך מדעי, שפורסמה גם ב-ynet, נכתב כי הנחתת ההודית, שנקראת גם היא ויקראם, כמו קודמתה שהתרסקה, נושאת כמה מכשירים מדעיים, ובראשם רכב ירח גלגלי קטן, שמסתו 26 קילוגרם, בשם פרגיאן (Pragyan).
4 צפייה בגלריה
סטודנטים קישטו בניין באחמדאבאד לקראת הנחיתה
סטודנטים קישטו בניין באחמדאבאד לקראת הנחיתה
סטודנטים קישטו בניין באחמדאבאד לקראת הנחיתה
(צילום: AFP)
מכשירי הנחתת ימדדו את ריכוז החלקיקים הטעונים סמוך לקרקע הירח, את טמפרטורת הקרקע ואת המוליכות החשמלית שלה, ויעקבו אחר השינויים במשך היום הירחי – כ-14 ימי ארץ – שבמהלכו היא אמורה לפעול. נתונים כאלה נאספו כבר במשימות קודמות, אך לא ליד הקטבים של הירח.
השלב השלישי של הטיל, שימשיך לתפקד כלוויין, נושא מכשיר מדעי למדידת קיטור האור המוחזר מפני הירח, שמאפשר לאפיין את הרכב הקרקע.

מקווים לנחיתה מוצלחת

עבור הודו, נחיתת מוצלחת על אדמת הירח תסמן את הפיכתה למעצמת חלל, שכן ממשלתו של ראש הממשלה נרנדרה מודי מנסה לגייס השקעות בשיגורים פרטיים לחלל ובעסקים מבוססי לוויין. בשנים האחרונות שוגרו כמה לוויינים ישראלים במשגרים של סוכנות החלל ההודית.
"אם צ'נדריאן 3 תצליח, הדבר יחזק את המוניטין של סוכנות החלל של הודו ברחבי העולם. זה יראה שהודו הופכת לשחקנית מפתח בחקר החלל", אמר מאניש פורוהיט, מדען לשעבר בסוכנות החלל ההודית.
4 צפייה בגלריה
דגם של החללית בעיר צ'נאי בהודו
דגם של החללית בעיר צ'נאי בהודו
דגם של החללית בעיר צ'נאי בהודו
(צילום: AFP)
בהודו אמרו כי נחיתה מוצלחת תחזק גם את המוניטין של הודו בשיגור חלליות ולוויינים במחיר תחרותי. בהודו אמרו כי תקציב השיגור של צ'נדריאן 3 עמד על כ-74 מיליון דולר, פחות מהעלות להפקת מותחן החלל ההוליוודי "כוח משיכה" בשנת 2013.
מדענים בסוכנות החלל ההודית אמרו שהם למדו מהכישלון של משימת הירח הקודמת לפני כארבע שנים וערכו שינויים בחללית שתנסה לנחות על אדמת הירח ביום רביעי, שיגדילו את הסיכויים לנחיתה מוצלחת, כולל לאפשר לנחות בביטחה בכל מקום בתוך אזור מורחב בתנאים קשים. בהודו אמרו כי החללית צוידה ביותר דלק, יותר פאנלים סולאריים ורגליים חזקות יותר מאשר החללית שהתרסקה על אדמת הירח ב-2019.
4 צפייה בגלריה
נשיא הודו מודי עם ראש סוכנות החלל ההודית, אחרי ניתוק הקשר
נשיא הודו מודי עם ראש סוכנות החלל ההודית, אחרי ניתוק הקשר
נשיא הודו מודי עם ראש סוכנות החלל ההודית, אחרי ניתוק הקשר במשימה ב-2019
(צילום: AFP)
גם בכירים בתעשיית החלל המתהווה של הודו מצפים לנחיתה מוצלחת על אדמת הירח. מספר הסטארט-אפים בתחום החלל בהודו יותר מהכפיל את עצמו מאז 2020, כאשר הודו נפתחה להשקעות של גורמים פרטיים בתחום.
כאמור, בפעם הקודמת שהודו ניסתה להנחית חללית על הירח, היא התרסקה. בספטמבר 2019 הקשר עם צ'נדריאן 2 נותק כשהייתה כ-2.1 ק"מ מעל אדמת הירח. כמה ימים לאחר מכן זיהתה נאס"א את מקום ההתרסקות של החללית ההודית.