התקדמות נוספת לקראת חיסון ילדים לקורונה במטרה להגיע לחסינות עדר: בעקבות אישור משרד הבריאות למתן חיסון לילדים מתחת לגיל 16 הנמצאים בסיכון גבוה, ל-ynet נודע כי עד כה חיסנו הקופות מעל 100 ילדים. על פי המידע, מצבם טוב ולא דווחו כלל תופעות לוואי. בתוך כך, בפייזר נערכים להשלמת המחקר על מאות ילדים לקראת הגשת בקשת אישור לחיסון בתוך כחודשיים.
תחלואת הילדים בעלייה:
לפני מספר שבועות אישר משרד הבריאות לחסן ילדים מתחת לגיל 16 במקרים חריגים. מדובר בילדים הנמצאים בסיכון מוגבר למחלה קשה בשל מחלות רקע, או לכאלה העלולים להדביק בני משפחה הנמצאים במגע עימם, ומשתייכים לקבוצות סיכון.
בין הילדים שלהם אושר קבלת חיסון באופן חריג נכללים ילדיו של אדם הסובל מדיכוי חיסוני חמור וילדים בקבוצות סיכון כמו השמנת יתר, סוכרת, מחלות ריאות ולב קשות, דיכוי חיסוני או חולי סרטן. במקרים כאלה ממלא הרופא את "טופס 3", באמצעותו הוא מבקש שימוש בתכשיר שאינו רשום במוסד רפואי לצורך טיפול פרטני. הטופס מועבר לאישור ההנהלה הרפואית בקופת החולים, ומשם לאישור נוסף של ד"ר בועז לב, יו"ר הוועדה לחיסונים נגד קורונה.
בקופת חולים לאומית חוסנו 11 ילדים, בכללית 31 ילדים, במאוחדת 55 ילדים. במכבי בחרו שלא למסור פרטים, אך ל-ynet נודע שגם שם חוסנו כמה עשרות ילדים. מצבם של כל הילדים טוב, ולא התקבלו בקופות החולים דיווחים על תופעות לוואי קשות.
גורם בכיר במשרד הבריאות מסר ל-ynet כי הם נערכים לתחילת חיסוני ילדים בעוד כחודשיים, לאחר קבלת אישור חירום של ה-FDA לחיסון של פייזר לילדים.
1 צפייה בגלריה
חיסון ילדים פייזר
חיסון ילדים פייזר
נערכים לחיסוני ילדים בעוד חודשיים. חיסונים נגד קורונה
(צילום: Shutterstock)
במחקר הקליני של פייזר, בו השתתפו כ-40 אלף איש, נכללו גם 100 ילדים, שקיבלו את החיסון בבית חולים בסינסינטי שבארה"ב. לאחר שבפייזר ראו שלא היו בעיות בטיחות מיוחדות בקבוצת הגילאים הזו, החליטו לגייס ילדים כדי לבדוק לעומק ובמספרים גדולים יותר את יעילות החיסון.
לפני כשבוע הודיעה פייזר כי סיימה לגייס 2,259 ילדים לניסוי נפרד וחדש. הילדים קיבלו את אותם המינונים של המבוגרים, כלומר שתי זריקות בהפרש של שלושה שבועות זו מזו. הילדים המתנדבים עוברים בדיקות דם לרמות נוגדנים ורמות תאי דם לבנים מסוג T, ובהמשך ייבדק שיעור ההדבקה בהשוואה לקבוצת ילדים שקיבלה חיסון פלצבו, ללא חומר פעיל.
פייזר טרם מסרה מתי צפויות להתקבל התוצאות מניסוי זה, אולם אם מדובר בלוח זמנים דומה לניסוי הגדול שערכה בקרב המבוגרים, סביר להניח שבתוך כחודשיים תוכל החברה להגיש לאישור מינהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) את החיסון לשימוש גם בילדים.
בתוך כך, חברת מודרנה הודיעה שגם היא החלה לגייס משתתפים לניסוי בקרב ילדים. מתוך כ-3,000 הנדרשים למחקר, נרשמו עד כה 800 בני 12 ומעלה. מנכ"ל החברה, סטפן בנסל, אמר לאחרונה שהתוצאות צפויות בספטמבר. תוצאות הניסויים האלה קריטיות, לנוכח התפשטותו של הזן הבריטי שגורם הדבקה נרחבת בקרב צעירים וילדים.
חיסון הילדים יאפשר לפתוח את מערכות החינוך ברחבי העולם, מה שיוביל לפתיחה רחבה יותר של הכלכלה העולמית. לאחר שיאושרו החיסונים לילדים בני 12 ומעלה, סביר להניח שהם יאושרו גם לילדים צעירים יותר, מה שיאפשר הרחבה משמעותית של מעגלי המתחסנים לכיוון חיסון העדר. על פי רוב, התגובה החיסונית של בני ה-12 דומה לזו של ילדים קטנים יותר.