אחרי שנים של חינוך האוכלוסייה כולנו מודעים היטב לסיכון הבריאותי הקשור בחשיפה לשמש. יחד עם זאת, אנחנו חיים במזרח התיכון החם ומבלים בים ובבריכה למעלה משישה חודשים בשנה.
החשיפה לשמש עלולה לגרום לגידולים ממאירים של העור (מלנומה ממאירה ובזליומה) אבל גם לנזקים קוסמטיים לעור. השפעתן השלילית של קרני השמש ניכרת בעיקר באזורים שבהם העור חשוף. האזורים הנחשפים ביותר לשמש הם הפנים והחזה. אזורים אלה חשופים לקרינת השמש כל ימות השנה וגם כשאנו מקפידים על "לבוש מלא".
1 צפייה בגלריה
כובע רחב שוליים. גם כשלא הולכים לים
כובע רחב שוליים. גם כשלא הולכים לים
כובע רחב שוליים. גם כשלא הולכים לים
(צילום: shutterstock)
עור הפנים הנצרב בשמש, נראה מקומט ומבוגר יותר כבר בגילאים צעירים. עור פנים מוכה שמש נוטה לאבד את הגמישות של הסיבים האלסטיים ואת הנפח של סיבי הקולגן. לכן מתרחשת הידלדלות של נפח תת-העור, הופעת קמטוטים וגם "נפילה" מוקדמת של הפנים אצל המרבים להיחשף לשמש. פגיעה ממושכת של השמש גורמת לפיגמנטציה מודגשת ובלתי סדירה באזורי הפנים, הצוואר ובית החזה העליון.
אחת התלונות הנפוצות בהן אני נתקל בקרב נשים היא הופעת קמטוטים, פיגמנטציה או נימי דם שגורמים לאזור המחשוף להיראות רע. הקמטוטים בעור של בית החזה העליון מטרידים נשים רבות כבר מגיל 30 ואילך. מראה הקמטוטים במחשוף נחשב "זקן" ועלול גם להתבטא בצניחת השדיים בגיל צעיר אצל אלו מבין הנשים המרבות להשתזף בערום.
קראו עוד:
מרביתנו, לא מסתובבים ביום-יום עם כובע רחב שוליים. מרבית המקפידים על כובעים עושים זאת רק בזמן שהות בשפת הים או בבריכה. רובנו לא מורחים קרם הגנה בכל יציאה מהבית, על אחת כמה וכמה כשמדובר בילדים. מרבית ילדי ישראל אינם מוגנים ברוב שטחי הפעילות שלהם. לא תמיד יש הצללות מסודרות בגני הילדים, בפארקי המשחקים ובשטחי המשחקים של בתי הספר. שם נדרשת התקנה של יריעות מיוחדות המסננות את קרינת ה־UV של השמש. יריעות כאלה, המטילות צל באזורי המשחקים של ילדים ונוער, הן חובה חוקית למשל באוסטרליה. על ידי פעילות נמרצת מגובה בחקיקה, האוסטרלים הצליחו להוריד בתוך כמה עשורים באופן דרמטי את התחלואה במלנומה ממאירה, שהיתה מהשכיחות בעולם בקרב בעלי העור הבהיר החיים שם.
כשאני מנסה לשכנע בני נוער להימנע מחשיפה לשמש, אני מקבל את התגובה הבאה: "שלא נלך לים ולבריכה? נראה לך?!" אך בכל זאת, לכל ההורים לילדים ולמכורים לחשיפה לשמש אני ממליץ בתוקף להשתמש כל הזמן בתכשירים השונים המונעים חשיפה לקרני השמש המסוכנות. ישנם תכשירים מסנני קרינה המכילים גם מעט פיגמנט צבעוני שמדגיש את גוון השיזוף, גם ללא חשיפה בשמש.
לצד חשיבות השמירה מהשמש, ניתן כיום, באמצעות מכשור רפואי מתקדם המבוסס על טכנולוגיית לייזר, גלי אולטרסאונד ואנרגיית חום טבעי, והזרקות לטפל ולשפר חלק מפגעי השמש, לחדש ולהגביר את ייצור הקולגן והאלסטין ולטשטש את הפיגמנטציה.
לסיום, טיפ: קרני השמש גורמות לפיגמנטציה אדומה ובלתי הפיכה באזורים בהם קיימות צלקות וכוויות עמוקות. כל מי שעבר ניתוח בכלל, ובמיוחד קוסמטי, חייב להקפיד משנה זהירות מלחשוף את הצלקות בחודשים שלאחר הניתוח. בגד הים הסטנדרטי אינו מגן על הצלקות מפני הקרינה המייננת הגורמת לפיגמנטציה. כדי להימנע מסיכון ל"צביעת" הצלקת באדום־סגול בלתי הפיך כשמהלכים בבגד ים, התכשיר המומלץ ביותר לחסימה מוחלטת של השמש הוא הבייבי־פסטה. אותו קרם המונע צריבה בישבניהם של תינוקות. תכשיר זה מכיל אבץ מחומצן, ונחשב ליעיל ביותר בהגנה על צלקות טריות באזורים שנותחו ומצויים מתחת לבגד הים. קיץ נעים!