אלמלא משחק אקראי במכשיר הביתי של אימה למדידת לחץ דם, סביר מאוד להניח שאנסטסיה לא הייתה יודעת שהיא סובלת מיתר לחץ דם. לא היא ולא סביבתה הבוגרת עלולים היו לחשוד בתופעה, וזאת מכיוון שלא היה לה אף לא תסמין מחשיד אחד. הידיעה הזו שינתה את הגדרת הבריאות של אנסטסיה סטרוב בת ה-16. מנערה בריאה ושחיינית קבוצתית לנערה המוגדרת כחולה ביתר לחץ דם.
"בילדותי, ברוסיה, אבחנו אצלי לחץ דם גבוה שהתאזן ככל שהתבגרתי", מספרת אמה של אנסטסיה, ויטה. "ובכל זאת, הייתי עם היד על הדופק והלכתי לקנות מכשיר ביתי למדידת לחץ דם. כשחזרתי איתו הדגמתי לילדים איך זה עובד, וכשהם החלו לשחק בזה אני קולטת פתאום שלחץ הדם של אנסטסיה מאוד גבוה - 150/90. זה לא נראה לי סביר לילדה בת 15, לכן ביקשתי שנמדוד לה שוב".
גם המדידה השנייה הייתה גבוהה משמעותית מהנורמה ועמדה על 150/80. כשראתה זאת ויטה, היא החליטה לבצע מעקב יומי אחרי לחץ הדם של בתה, וכשחלפו הימים והערכים לא התאזנו, היא הבינה שיש כפי הנראה בעיה שחייבת התייחסות רפואית. "במהלך שבוע המדידות, הערך הכי נמוך שלה הגיע ל-140 אבל למחרת טיפס גם ל-160. את כל זה ספרתי לרופאת הילדים שלה, כשהגענו שתינו למרפאה".
הרופאה לדבריה לא התרשמה מהממצאים המדאיגים ופטרה את האם באמירה, "תגידי, את נורמלית? מה את נבהלת? את לא יודעת שמכשירים ביתיים מזייפים?". הרופאה אז הוציאה ממגירת השולחן שלה מכשיר אמין יותר, לדבריה, וביקשה מהילדה לבצע מדידה. "גם במכשיר שלה לחץ הדם של הילדה היה גבוה והיא בקשה ממנה לחזור על המדידה גם ביד השנייה".
2 צפייה בגלריה
אנסטסיה סטרוב
אנסטסיה סטרוב
אנסטסיה סטרוב
(צילום פרטי)
כשהבחינה רופאת הילדים שהערך עדיין גבוה, היא תרצה את זה בחום ששרר בחוץ ובהליכה המהירה של הילדה ואימה למרפאה, אבל זימנה אותה להגיע יום-יום למדידה מסודרת בחדר האחיות. "אנסטסיה מילאה את ההנחיה של הרופאה, ויום-יום הגיעה למדידה בקופה, ששיקפה ערכים גבוהים מאוד של לחץ דם. הרופאה חשדה שהגורם לכך נעוץ בעודף המשקל שלה והמליצה על פעילות ספורטיבית. בתגובה, אמרתי לה שהיא משתתפת בקבוצת שחייה ושוחה כמה שעות בכל שבוע".
כששמעה זאת, אמרה הרופאה לאם לחדול מיד מכל פעילויות הספורט שעושה אנסטסיה, לרבות שחייה, והפנתה אותה לרופא עיניים, למדידת לחץ דם תוך עיני. "הבדיקה תודה לאל הייתה תקינה", היא מתארת. "אחרי רופא העיניים לקחתי אותה לקרדיולוג ילדים פרטי". בהדמיית אקו לב שעברה, אבחן הרופא עומס על שריר הלב שנגרם בשל בעיית לחץ הדם הגבוה והורה לה לשוב מיד לשחייה וכן להשיל משמעותית ממשקל גופה.
"אז הגענו לתחנת הבדיקות השלישית שעברה אנסטסיה, אצל נפרולוג משניידר שבדק אם המקור לתופעה אינו חלילה בתפקוד לקוי של הכליות. לשמחתנו פעילות הכליות שלה תקינה לגמרי. מאז, היא נוטלת תרופה להורדה ולאיזון לחץ הדם ומקפידה לבצע מעקב ביתי דו-שבועי אחר מצבה".

"עלייה בקרב מתבגרים ובני-נוער"

אנסטסיה אובחנה כלוקה ביתר לחץ דם ראשוני, כלומר, ללא מחלות רקע שגרמו לתופעה. מרפאה ייחודית לטיפול בילדים ובבני נוער המאובחנים עם ערכי לחץ דם גבוהים ראשוניים, נפתחה לאחרונה במרכז שניידר לרפואת ילדים. "המרפאה הרב תחומית הזו הוקמה לזיהוי ומעקב אחר הגורמים לבעיה וכן לטיפול בה", מספר ד"ר גלעד חמדני, רופא בכיר במכון הנפרולוגי של שניידר.
מרפאות יתר לחץ דם שניוניות, כלומר לילדים חולים שמחלתם גורמת לעלייה בערכי לחץ הדם שלהם, ממוקמות כבר שנים במרכזים רפואיים שונים. "גם אצלנו כמובן פעילה כזו מחלקה", מסביר ד"ר חמדני, "אבל רצינו להרחיב לטובת ילדים בריאים לגמרי ללא מחלות רקע אבל עם יתר לחץ דם".
2 צפייה בגלריה
פוטנציאל ממשי לפספוס הבעיה בקהילה
פוטנציאל ממשי לפספוס הבעיה בקהילה
פוטנציאל ממשי לפספוס הבעיה בקהילה
(צילום: shutterstock)
יתר לחץ דם בילדים בריאים נחשבת נדירה יחסית, הוא מסביר, אך בעשור האחרון על פי דיווחים בינלאומיים, מסתמנת מגמת עלייה שאותה מייחסים להשמנת יתר והיעדר פעילות גופנית. "אין הערכה עולמית מספרית לתופעה אבל אין ספק, ממה שרואים בקליניקה, שמדובר בעלייה בעיקר בקרב מתבגרים ובני נוער", מסביר ד"ר חמדני. "הבעיה הזו סובלת מאי-התייחסות בקהילה. למרבה הפליאה רק בלשכת הגיוס נמדד לראשונה לחץ הדם לבני נוער, מה שבעצם מעיד על פוטנציאל ממשי ומסוכן של פספוס הבעיה".
לא סתם זה יתר לחץ דם זכה לכינוי "הרוצח השקט" - כי הוא מתרחש על פי רוב ללא תסמינים. לחץ הדם מסתמן בשני ערכים, הערך הגבוה - הסיסטולי - שמופיע בזמן שחדרי הלב מתכווצים, והערך הנמוך - הדיאטסולי - המופיע לאחר הרפיית חדרי הלב. כשמדובר ביתר לחץ דם, המשמעות היא שמופעל כוח מוגזם על דפנות כלי הדם שמעלה את זרימת הדם. מדובר במצב מסוכן הגורם לתחלואה ואף עלול להסתיים במוות.
"לכן גם כשמדובר בילדים בריאים שסובלים 'רק' מערכי לחץ דם גבוהים, אנחנו מתייחסים לבעיה הזו במלוא הרצינות וכובד הראש הרפואי", אומר ד"ר חמדני. המרפאה ליתר לחץ דם ראשוני שנפתחה כאמור במרכז שניידר לרפואת ילדים, מעניקה לא רק טיפול רפואי אלא גם ליווי דיאטני ועוד.