(צילום: אלי מנדלבאום, ירון ברנר)

מודיעין עילית, בני ברק, רכסים, ביתר עילית, אלעד, בית שמש, קריית מלאכי וכמה שכונות בירושלים: המשותף לכולם הוא היותן ערים חרדיות – וגם אדומות בוהקות, שיישארו תחת הגבלות הסגר. כאלו שלא הצליחו להוריד את שיעור התחלואה בכלל, או בצורה מספקת.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
ברחוב החרדי מתרחשת תסיסה ארוכת טווח, שהחלה כבר בסגר הראשון על ערים חרדיות. מנהיגי המגזר ורבניו הבולטים מאותתים כי הם ממתינים בסבלנות, אך זו פוקעת מבחינתם. על הפרק, בראש ובראשונה – פתיחת מערכת החינוך, ובקודקודה זו של הבנים, מגיל חיידר ועד לישיבות. "אנחנו מעדיפים שזה יהיה בהסכמה", אמר השבוע ל-ynet גורם חרדי בולט. "אבל אם תוך יום-יומיים נראה שמנפנפים אותנו - תהיה עמדה אחידה של כולם לפתוח גם בלי אישור".
עו"ד נתן רוזנבלט, פעיל חברתי ותושב מודיעין עילית, שמע היום על חידוש הסגר בעירו בדאגה, והוא משוכנע כי קיימת אכיפה סלקטיבית כלפי המגזר החרדי. "אנחנו נשמור על כל מגבלה וכל חוק בשני תנאים", הוא אומר בריאיון לאולפן ynet. "בתנאי שיהיה בזה היגיון ושוויון".

1 צפייה בגלריה
העימותים בין שוטרים לאברכים במודיעין עילית
העימותים בין שוטרים לאברכים במודיעין עילית
עימותים בין שוטרים לאברכים במודיעין עילית
(צילום: בנדה, מחאות החרדים הקיצונים)

"התקנות צריכות להיות עם היגיון מסוים", הוא מסביר. "אתה לא יכול לכלוא 80 אלף ילדים בעיר כזאת כשאין להם שום דבר בבית, חוץ מספרי קומיקס. דבר שני, אנחנו דורשים שוויוניות. כלומר, אם אתה קובע שמודיעין עילית היא עיר אדומה, אז אתה צריך לקבוע מהם הפרמטרים לעיר אדומה. מתוך עשרת-אלפים חיוביים, אנחנו מדברים על שני מתים. אני חושב שזה אומר משהו לגבי סוג של אכיפה בררנית וסלקטיבית".
לדברי רוזנבלט, "אין בעיר הזאת בן אדם אחד ללא מסכה. אתה לא מוצא פה אחד שלא שומר על ההנחיות ככתבן וכלשונן - ואפילו יותר מזה. למעלה מ-100 אלף תושבים נמצאים בבתים, למרות הקושי העצום שבדבר הזה. לכל משפחה יש, ברוך ה', מספר גדול של ילדים. אין לנו טלוויזיה בבית, אין לנו וידאו, אין לנו משחקי מחשב, ואף על פי כן, אנחנו שומרים את הילדים בבתים כי כך ההוראה".
אתה עושה כאן הנחות, כי ראינו לאורך כל הימים של חול המועד תועדו כאן הפרות. אפילו מפקד התחנה המקומית נדבק בקורונה.
"95% מתושבי העיר, ואפילו יותר, שומרים על ההנחיות. אז יכול להיות שאתה יכול למצוא בשוליים כמה אנשים ששייכים לפלג כזה או אחר. לא מדובר פה באנשים הלכו והדביקו בכוונה. הייתי בעיר במהלך כל החג, ולא הייתה פה חגיגה אחת, ככל הידוע לי. מקסימום כמה בתי כנסת בשוליים שפעלו.
"אם כבר לדבר על ההתפרעויות, אז בוא נדבר על ההתפרעויות של השוטרים, שנכנסו לתוך בתי כנסת ופצעו אנשים. אישית, כעורך דין, הלכתי לשחרר אנשים שלא עשו כלום באמצע הלילה. ראיתי אברך שנעצר לאחר שלא הבין מה שאלו אותו, והוכה עד זום דם. אז תגיד לי אתה מי התפרע".