תקציר מעלילותיהם של התאומים שנטפלים ליהודים

היוטיוברים הפלסטינים שמטרידים יהודים באנטוורפן: למעלה ממיליון צפיות בתוך שעות ספורות – זה מה שקיבל סרטון שהעלו ליוטיוב כוכבי רשת פלסטינים החיים בבלגיה, אדהם ואמג'ד סאלח, תאומים בני 25 המתמחים, מסתבר, בהצקה לתושבים בעלי חזות יהודית.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
הקהילה היהודית וארגון "השומרים" באנטוורפן הגישו תלונה במשטרה נגד שני כוכבי הרשת הפלסטינים, המוכרים כ-Skatetwins, לאחר שצילמו סירטון שבו הם מתעדים את עצמם מציקים ליהודים חרדים ברחובות אנטוורפן, כשהם רכובים על גלגיליות, מניפים דגל פלסטין וצועקים "לשחרר את פלסטין". השניים נעצרו אמש (יום ג'). הם נלקחו לתשאול ויגיעו לחקירה חוזרת. כעת מבדק האם ניתן להעמידם לדין על הטרדה, התנהגות רשלנית והפרת חוקי תנועה. הם טרם הואשמו.
התאומים סאלח היגרו לפני כשנתיים מעזה לבלגיה, דרך טורקיה, וקיבלו בה מקלט מדיני. הם מתגוררים באזור אנטוורפן ומתמחים ברכיבה ובפעלולים על גלגיליות. לשניים דפים פופולריים מאוד ביוטיוב, בפייסבוק ובאינסטגרם, עם מאות אלפי עוקבים.

1.7 מיליון צפיות

את הסרטון האחרון העלו ביום ראשון, ובו הם נראים רוכבים ברחובות אנטוורפן ומנסים להפחיד עוברי אורח חרדים. "באנו אליהם ללב השכונה שלהם", הם אומרים. בכמה מקרים הם ניגשו ליהודים חרדים וביקשו מהם לומר למצלמה שיש לשחרר את פלסטין. במקרים אחרים תיעדו את עצמם כשהם מתקרבים אליהם במהירות רבה - וברגע האחרון זזים הצידה.
2 צפייה בגלריה
אדהם ואמג'ד סאלח
אדהם ואמג'ד סאלח
"שיגענו את היהודים". אדהם ואמג'ד סאלח
לאורך הסרטון מתנגן השיר "אני הדם שלי פלסטיני", והשניים מתגאים בעובדה שהם עוברים על החוק בעוד שהמשטרה והצבא, המאבטחים את השכונה היהודית ונראים ברקע, לא עוצרים אותם. כאמור, בתוך שעות זכה הסרטון למעל מיליון צפיות היום - שלושה ימים אחרי - כבר עבר את ה-1.7 מיליון צפיות. התאומים הפלסטינים מוכרים בבלגיה וזוכים לסיקור תקשורתי. נראה כי מאחוריהם גם יחסי ציבור וצוות צילום המתעד אותם.
שגריר ישראל בבלגיה, עמנואל נחשון, אמר שבסרטון אין אמנם אלימות פיזית - אך "התאומים מייצרים אווירה תוקפנית ולא נעימה". הוא הוסיף כי מדובר בפרובוקציה מכוערת, כדבריו, "התרסה מיותרת ותוקפנית שכל מטרתה השפלה של עוברי אורח חרדים בשכונה היהודית שבלב אנטוורפן".

"מייבאים לכאן את הסכסוך"

במשרד החוץ בירושלים בוחנים פנייה לרשתות החברתיות כדי להסיר את הסרטון שפוגע בכבודם של יהודים עוברי אורח. חבר הפרלמנט הבלגי, היהודי חרדי מיכאל פרייליך, אמר כי בכוונתו לפנות לשר שאחראי על קליטת פליטים בבלגיה, ולדרוש שיפעל נגד התאומים.
2 צפייה בגלריה
 "דגל פלסטין בשכונת היהודים"
 "דגל פלסטין בשכונת היהודים"
"דגל פלסטין בשכונת היהודים"
"הם די מפורסמים בבלגיה", אמר פרייליך, "ולצערי הם מייבאים לכאן את הסכסוך הישראלי פלסטיני. הם לא מבינים שהקהילה היהודית כאן איננה בעלת דרכון ישראלי ולא אחראית על מדיניות ממשלת ישראל, בעוד שלהם יש אולי תעודת זהות מעזה.
"הם שולחים לכאן מסר מוטעה. הם מסיתים ומאיימים על אנשים. מה שהם עושים זה ילדותי - ללכת עם דגל פלסטין ולהגיד לשחרר את פלסטין. אף אזרח בלגי לא יילך עם דגל ישראל בשכונה ערבית. זאת פרובוקציה וזה מפחיד ואגרסיבי. זה נחמד להגיד לאנשים מעזה שהם רצויים בבלגיה, אבל אני חושב שצריך לקרוא אותם לסדר". הוא הוסיף כי יפנה לשר שאחראי על מבקשי המקלט "שיסביר להם עובדות בסיסיות על כבוד לבני אדם. אולי הוא ישכנע אותם דווקא לבנות גשרים לקהילה היהודית. מי יודע, אולי הם יסכימו לצלם סרטון בשיתוף עם הקהילה היהודית".
סייע בהכנת הכתבה: דניאל סלאמה