(צילום: שחר גולדשטיין)

לחיצות ידיים, התקהלויות אסורות, אי עטיית מסכה ואפילו ריקודים סוערים: הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, תועד בשבועות האחרונים בכמה הזדמנויות כשהוא אינו מקפיד על הנחיות משרד הבריאות למניעת התפשטות הקורונה. רצף מטריד של תמונות וסרטונים שהופצו ברשתות החברתיות, גרר ביקורת חריפה על מה שנראה כזלזול מופגן מצד הרב בכללי הזהירות הבסיסיים, ול-ynet נודע כי בעקבות כך הוגשה נגדו קובלנה פלילית במשטרה.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
מלבד היותו אחד ממנהיגי הציבור החרדי, רב בכיר של הזרם הספרדי, "הראשון לציון" - הרב יוסף הוא גם אישיות ממלכתית מדרג א', וככזה מצופה ממנו הפגין הופעה ייצוגית ודוגמה אישית חיובית לציבור. למרות זאת, הוא נצפה פעמים רבות, כולל באירועים פומביים, בפנים גלויות, מוקף באנשים ללא ריחוק חברתי כנדרש – ולעיתים אף במגע קרוב איתם.
השיא היה בשבוע שעבר, בעיצומו של הסגר השלישי, כאשר במהלך כינוס רבנים בבנייני האומה בירושלים, רקד על הבמה יחד עם משתתפים נוספים, בצפיפות, כשהוא אוחז בידיהם – כל זאת בשעה שלציבור הרחב הוא קורא להקפיד על ההנחיות ואף מפרסם פסקי הלכה בעניין.

"הרב עושה חילול השם נורא ואיום"

רב תושב צפון הארץ שנחשף לתיעודים, הגיש נגד הרב יוסף, כאמור, תלונה במשטרה, ולפי העדכון האחרון שקיבל מלשכת היועץ המשפטי לממשלה – הקובלנה נמצאת כעת בטיפול של פרקליטות המדינה. "הרב הראשי אינו חסין – ובמיוחד כשהוא ממשיך להסתובב כך ללא מסכה", הסביר. "אישי ציבור שמפרים את ההנחיות - צריכים לתת על כך את הדין".
4 צפייה בגלריה
  האירוע בבנייני האומה
  האירוע בבנייני האומה
האירוע בבנייני האומה
(צילום: שחר גולדשטיין)
"הרב עושה חילול השם נורא ואיום", הוסיף המתלונן. "יש לו מעריצים רבים ההולכים לאורו ועלולים לזלזל בהנחיות - משום ש'כך גם עושה מרן הרב'". לדבריו, הקובלנה נמצאת כעת על שולחנו של ראש מחלקת החקירות במשטרה, ניצב יגאל בן שבת, שהבטיח לטפל בה בימים הקרובים - והוא מצפה שאכן יפעל בעניין.
בחודש ספטמבר, נזכיר, נחשף ב-ynet כי הרב יצחק יוסף נטל חלק בחנוכת בית כנסת והכנסת ספר תורה שתרם איש העסקים רמי לוי לבית הכנסת "שערי רחמים" בשכונת מלחה בעיר, לצד ראש העיר ונכבדים אחרים. רוב הנוכחים אמנם הקפידו על חבישת מסכות, אך באירוע נכחו יותר מ-50 בני אדם, ההגבלה המותרת באותם ימים בבתי הכנסת, והמשתתפים לא שמרו על המרחק הנדרש. הרב הראשי יצחק יוסף אף נכנס לאירוע ללא מסכה.
בסביבתו של הרב יוסף מספרים כי בבדיקה סרולוגית שנערכה לו, נמצאו בגופו נוגדני קורונה, ואף על פי כן הוא ממקפיד לעטות על פניו מעין "מסכה" מאולתרת – צעיף שחור הכרוך סביב צווארו בכל עונות השנה, שבאמצעותו הוא מכסה את הפה והאף כאשר הוא בחברת אנשים. לעתים הצעיף, שאינו מהודק, נשמט ממקומו - וזו הסיבה לכך שבתמונות רבות הוא נראה כשפניו חשופות. אלא שגם מי שכבר חלה בקורונה, מחויב על פי הנחיות משרד הבריאות להמשיך ולעטות מסכה.
באשר לתיעוד שלו רוקד בכינוס הרבנים בבנייני האומה, אמרו בסביבת הראשון לציון כי במקרה זה מדובר בתקלה, והיא נבעה מכך שמארגני האירוע לא עמדו בהתחייבותם כי הוא ייערך בהתאם למגבלות הקורונה. ואכן, בסרטון מהאירוע הוא נראה תחילה מהסס ומנסה להימנע מהשתתפות בריקוד - עד שרבנים אחרים במקום שכנעו אותו להצטרף אליהם.
מלשכתו של הרב הראשי, יצחק יוסף, נמסר בתגובה: "הרב מקפיד על הנחיות משרד הבריאות באופן מלא, וקורא גם לציבור להיצמד אליהן".

4 צפייה בגלריה
" מכסה את פניו בצעיף"
" מכסה את פניו בצעיף"
" מכסה את פניו בצעיף"