לא יגיעו לקבר של הרבי: ראש עירית אומן שבאוקראינה, אולכסנדר צברי אינו תומך בהגעת החסידים לעירו בראש השנה הנוכחי, בשל התפשטות נגיף הקורונה והחשש להדבקה המונית של התושבים, כך לפי דיווח של ערוץ חדשות מקומי.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
ראש העיר צברי מדגיש, כי בשל הצפי לגידול במספר הנדבקים בקורונה לתקופת ספטמבר, ביקורם של מתפללים רבים מארצות שונות עלול להיות מסוכן לציבור. לשם קבלת ההחלטה, אף התייעץ צברי עם תושבי אומן – וקיבל את תמיכתם.
קיראו עוד בערוץ היהדות:
"הודות למאמצי הרופאים והשלטונות, עד כה, היה לנו רק נפטר אחד באומן, הרב בולשבסקי", אומר תושב אוקראינה שעובד שנים רבות עם הקהילה היהודית ומעדיף להישאר בעילום שם, "היו לנו עוד כ-6 חולי קורונה שהחלימו. רוב התושבים תומכים בהחלטת ראש העיר". לדבריו, "אינני רוצה לקיים עיסקה כזו ולהיות חשוף לסכנה או לחשוף מישהו מהחסידים לסכנת הקורונה. אני מעדיף לדלג על פרנסה שנה אחת, העיקר הבריאות".
2 צפייה בגלריה
אלכסנדר ציברי, חושש מעלייה בנדבקים
אלכסנדר ציברי, חושש מעלייה בנדבקים
אלכסנדר צברי, חושש מעלייה בנדבקים
(censor.net)
כמדי שנה מגיעים עשרות אלפי מחסידי ברסלב לבלות את החג. בשנים האחרונות הפכה הנסיעה לאומן פופולרית בקרב מאמינים שאינם ברסלבים או חסידים בכלל, ואפילו בקרב חילונים. רבים מהחוזרים מתארים את החוויה הרוחנית כטלטלה של ממש.

"הנושא יוכרע על ידי הקהילה"

לשם קבלת ההחלטה, ראש העיר צברי ביקש את עצתם של תושבי אומן והזכיר כי השנה, בשל המגיפה בוטלו אירועים עולמים כגון האירוויזיון, טקס האוסקר ועוד. באומן המצב תחת שליטה, אולם הגעתם של כמות מבקרים גדולה מארצות שונות עלולה לגרום להדבקה גדולה במגיפת הקורונה. "אני רוצה לשמוע את קולכם, תושבי אומן. בסופו של דבר הנושא יוכרע על ידי הקהילה שלנו", אמר צברי בסרטון שהתפרסם בשפה האוקראינית.
בשל המגפה: באומן מנסים למנוע את ההגעה לקבר הרבי נחמן בראש השנה
(censor.net)
קהילת תושבי אומן מפוצלת למדי. חלק מהתושבים שדירותיהם קרובים לקברו של רבי נחמן נהנים מהכנסות שגבוהות בהרבה מהכנסות מדירה במרכז אומן, אבל יחד עם זאת, סובלים מהתנהגות המבקרים, שלא תמיד הולמת. תושבי אומן ממרכז העיר אינם נהנים מהכנסות גבוהות וסובלים ממוניטין נמוך, עקב התפיסה האנטישימית בכפרים סביב כי התושבים "מכרו את עצמם ליהודים מבושמים".
ראש השנה נחשב למוקד העלייה לרגל הגדול ביותר לקבר רבי נחמן מברסלב, בעיירה אומן באוקראינה. הצדיק הצהיר כי "ראש השנה שלי עולה על הַכול", הפציר בחסידיו ש"איש לא ייעדר" והבטיח כי כל מי שיגיע למקום ויתקרב אליו יזכה שרבי נחמן ימשוך אותו בפיאות כדי להוציא אותו מ"שאול תחתית".
2 צפייה בגלריה
 חסידים באומן בשנים קודומות
 חסידים באומן בשנים קודומות
חסידים באומן בשנים קודומות
(censor.net)

פורסם לראשונה: 12:47, 05.07.20