כי מגוש עציון תצא תורה: קהילת "שירת תמר" ביישוב אפרת עשתה אתמול היסטוריה כאשר בחרה באישה לעמוד בראשה ללא רב גבר לצדה – לראשונה בקהילה אורתודוכסית בישראל. בהצבעה שנערכה אמש נבחרה הרבנית שירה מרילי מירוויס ברוב מוחץ של 83% לשמש "מנהיגה הלכתית ורוחנית", ובשבועות הקרובים צפוי להתקיים טקס ההכתרה הרשמי.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו>>
בחמש השנים האחרונות השתתפה שירה (40) בתוכנית להוראת הלכה ומנהיגות קהילתית של המכון למנהיגות הלכתית מבית רשת אור תורה סטון. מדובר במסלול המקיף ביותר ללימודים תורניים לנשים - המקביל ללימודי ההסמכה לרבנות לגברים. בחודש הבא היא צפויה לקבל את התואר, לאחר שהשלימה בהצלחה את כלל המבחנים בתוכנית. קראו עוד בערוץ היהדות: +דו"ח האנטישמיות בארה"ב: למרות הסגרים והקורונה - השנאה גואה +תעלומה: מי השחית את קברו של הרב הבכיר? +"נמלטים", גרסת המנדט: הבריחה הנועזת מהכלא הבריטי / +Y
בשנים האחרונות, כשהיא עדיין "אברכית", כבר שימשה מירוויס כ"מורת הוראה", כשענתה לשאלות הלכתיות במסגרת פרויקט "משיבת נפש" של ארגון רבני ורבניות בית הלל. בעבר כיהנה כראש בית המדרש ייעוד. בנוסף, היא מתנדבת בקהילתה כבלנית ואף בחברה קדישא, ומנהלת (בשותפות עם החברותא שלה, חמוטל שובל) את הבלוג "דף משלהן" עבור ארגון הדרן ואת הפודקאסט "פרשה משלהן", המשודר על ידי ישיבת ההסדר אור תורה מחניים.
2 צפייה בגלריה
הרבנית שירה מירוויס
הרבנית שירה מירוויס
הרבנית שירה מרילי מירוויס
(חנה לאה חסון)
לאחר הבחירה בה להנהיג את הקהילה באפרת, אמרה: "אני מודה לחבריי ב'שירת התמר' על ההזדמנות שנתנו לי להמשיך ולהוביל את הקהילה הנפלאה הזו. המינוי הרשמי מהווה המשך טבעי של הפעילות הקהילתית שלי. אני מתפללת שבעזרת ה' הקב"ה יאיר את דרכנו ושנמשיך לצמוח יחד להגדלת תורה".
בהנהלת הקהילה בירכו את מירוויס, ומסרו כי "המינוי מהווה הכרה רשמית בפועלה הנרחב עד כה - להגדלת תורה ולתרומה לקהילה". עוד הוסיפו: "אנו סמוכים ובטוחים ששירה תמשיך בפעילותה המבורכת בקהילה ותהווה דוגמא למנהיגות הקשובה לכל אדם".

מחזירים את הנשים להנהגה

הרבנית דבורה עברון, מנהלת המכון למנהיגות הלכתית מבית רשת אור תורה סטון, אמרה: "אני יודעת שהרבנית שירה תדע לשרת את הקהילה בחכמה ובהארת פנים. מידותיה הטובות, סבלנותה, נדיבותה, תבונתה וחוכמתה יתרמו רבות לקהילה. זהו צעד משמעותי עבור הרבנית שירה בפרט ועבור המנהיגות התורנית של נשים בארץ בכלל".
2 צפייה בגלריה
הודעת הקהילה על המינוי הנשי
הודעת הקהילה על המינוי הנשי
הודעת הקהילה על המינוי הנשי
הרב ד"ר כתריאל ברנדר, נשיא וראש רשת מוסדות אור תורה סטון, הצטרף אף הוא לברכות, ומסר: "האפשרות לחזות ברבנית שירה מירוויס בתפקיד זה מהווה רגע מכריע ליהדות, בו אנו מכירים בכך שהנהגה נשית רוחנית והלכתית יכולה ללכת יד ביד ובאופן מלא ומוחלט עם ההלכה והמסורת שלנו".
"אין ספק שהרבנית שירה בעלת ידע תורני עמוק, התחייבות למסורה וחמלה בלתי מתפשרת, והיא תהווה נכס אדיר הן לקהילה המקומית והן לעולם היהודי כולו", הוסיף הרב ברנדר. "אני סבור ובטוח, שבחלוף הימים, נביט אחורה על רגע זה כפורץ דרך הלכתית חדשה למקומן הראוי של נשים כמנהיגות רוחניות בקהילה האורתודוכסית".
ראש מועצת אפרת, עודד רביבי, אמר כי הוא רואה בבחירת שירה מירוויס למנהיגה הלכתית ביישוב "מהלך טבעי ומתבקש" וכי "המבחן היחיד הוא איכות תורנית והיכולת להנהיג קהילה". הוא הוסיף: "אני שמח על בחירתה ומקווה שאחרות יבואו בעקבותיה".