כשקיר סטארמר נבחר לראשות מפלגת הלייבור, רבים בקהילה היהודית הבריטית נשמו לרווחה. ארבע וחצי שנות הבלהה תחת הנהגתו של ג׳רמי קורבין, מי שהתפרסם בעוינותו לישראל ואף הואשם באנטישמיות, הגיעו לסיומן. סטארמר (58) החל לפעול מיד לביעור תופעות של שנאת יהודים במפלגה.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
בריאיון שהעניק במהלך פסטיבל "לימוד" בבריטניה, סטארמר מדבר בפתיחות על כוונותיו בנושא, ולראשונה גם נפתח ומספר על חייו עם אשתו היהודייה, עורכת הדין ויקטוריה אלכסנדר – והחינוך שהוא מעניק לשני ילדיהם לחיזוק זהותם היהודית.
הוא עצמו חונך "כנוצרי אנגליקני, פחות או יותר", לדבריו. הוא מספר כי רעייתו היא בת למשפחה יהודית שהגיעה לבריטניה מפולין. את ילדיהם הם "מחנכים להכיר בדת של חלק מהמשפחה של סבא שלהם, וזה חשוב מאוד. חשוב לגבש את המסורת הזו, את מסורת ליל שישי שבו כולנו נפגשים ומתפללים באמצעות הזום".

פותח דף חדש עם הקהילה היהודית

המשפחה חברה בבית הכנסת הליברלי בלונדון בשכונת סנט ג'ונס ווד, המשתייך לתנועה הליברלית, שהיא הפרוגרסיבית מבין שני הזרמים הליברליים של יהדות בריטניה. סטארמר רמז בעבר שמשפחתה של רעייתו נוהגת לבוא לארוחות שבת בביתם שבלונדון.
1 צפייה בגלריה
מנהיג מפלגת הלייבור בבריטניה קיר סטארמר ואשתו ויקטוריה מוחאים כפיים לעובדי מערכת הבריאות בביתם בלונדון
מנהיג מפלגת הלייבור בבריטניה קיר סטארמר ואשתו ויקטוריה מוחאים כפיים לעובדי מערכת הבריאות בביתם בלונדון
מנהיג מפלגת הלייבור בבריטניה, קיר סטארמר, ואשתו ויקטוריה מוחאים כפיים לעובדי מערכת הבריאות בביתם שבלונדון
(ג'סטין סטרפילד/גטי אימג'ז)
אמה המנוחה של אלכסנדר עצמה, התגיירה, ואביה הוא יהודי בן למהגרים מפולין. הורי האם מתגוררים מרחק קצר ממשפחת סטארמר, באותו הרחוב, ופטירתה של האם השנה שברה את המשפחה: "זו הייתה שנה נוראית לאשתי ולמשפחתה", אמר סטארמר.
הוא מתח ביקורת על האופן שבו ג'רמי קורבין - איש השמאל הקיצוני שאמר, בין היתר, כי חיזבאללה וחמאס הם חבריו ותמך בחרם על ישראל - כשל בטיפול בשיח השנאה האנטישמי שפשה בשורות המפלגה, בשנות כהונתו כמנהיג הלייבור.
כעת מנסה סטארמר לפתוח דף חדש עם כניסתו לתפקיד, והתנצל על אופן טיפולו של קורבין בבעיית האנטישמיות. הוא מתנגד לתנועת החרם על ישראל, ואף השעה את קורבין מהמפלגה לתקופה קצרה, לאחר שהמעיט בחשיבותם של חלקים בדו"ח האנטישמיות במפלגת הלייבור, מטעם הנציבות לשוויון וזכויות אדם, גוף ממשלתי העוקב אחר גילויי גזענות בבריטניה.
"אני לא יכול לומר לכם כמה התאכזבתי באותו בוקר מהתגובה של ג'רמי לדו"ח", אמר סטארמר. "הוא בעצם חותר תחת כל העבודה שהשקעתי בניסיון לוודא שהדו"ח יראה שאנחנו בסדר. אני חושב שאנחנו יכולים לתקן את טעויות העבר", הוסיף.

ג'ונסון יורד, סטארמר עולה

מאז שנבחר להנהיג את "הלייבור" באפריל שעבר, עלתה קרנה של המפלגה בציבור במידה ניכרת. בחודשים האחרונים ספג ראש הממשלה, בוריס ג'ונסון, מהמפלגה השמרנית, ביקורת קשה על טיפולו בברקזיט ובנגיף הקורונה.
במרץ עוד הובילה המפלגה השמרנית בסקרים ב-23 נקודות על פני הלייבור בראשות קורבין. היום מובילה הלייבור בראשות סטארמר ב-3 נקודות על פני השמרנים, כך לפי הסקרים. אם ג'ונסון ימשיך לשקוע, ייתכן שנראה בבחירות הבאות בבריטניה ילדים יהודים הגדלים ברחוב דאונינג 10.