אווירת סוכות בשכונות החרדיות נשמרת. ההנחיות פחות

במרכז ירושלים החנויות סגורות ואין נפש חיה. הסגר נותן את אותותיו הכלכליים בתקופה התוססת ביותר בשנה. אבל במרחק רחובות ספורים בלבד, בשכונות החרדיות, עולם כמנהגו נוהג: המוני אדם מצטופפים ברחובות, ההיתר המחריג את דוכני ארבעת המינים מכשיר חנויות שאמורות להיות סגורות, ולמעשה נראה כי השכונות החרדיות בירושלים מתנהלות כמעט כרגיל.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
כך נראה אמש שוק ארבעת המינים בשכונת הבוכרים
(צילום: גלעד כהן)

בשכונת הבוכרים בעיר התקיים שוק ארבעת המינים המסורתי ובו הצטופפו עשרות אנשים ללא שמירה על ההנחיות. במאה שערים נפתחו חנויות רבות, לא כולן חיוניות: חנויות בגדים ונעליים וחנויות אופניים, כשמחוץ לחלקן מונח דוכן קטן לממכר קישוטי סוכה או ארבעת המינים.
אוריאל ששון, בעלים של החנות "טלית סנטר", מסביר כי הכול לפי ההנחיות: "כשיש שוק ארבעת המינים, מידי שנה, אז הכול מתנקז לשם. אבל ברגע שסגרו גם את זה, בגלל הנגיף, מכירות ארבעת המינים מתחלקות בין כמה חנויות. הציבור צורך ארבעת המינים השנה יותר מכל שנה".
4 צפייה בגלריה
מרבית השווקים נסגרו - אז בוחרים אתרוג בחנות הדיסקים
מרבית השווקים נסגרו - אז בוחרים אתרוג בחנות הדיסקים
מרבית השווקים נסגרו - אז בוחרים אתרוג בחנות הדיסקים
"אי אפשר לקחת הכול מהאנשים", נאנח שלמה אינהורן. "לקחו לנו את פסח, לקחו את שבועות, ועכשיו גם את החגים. סוכות זה זמן של שמחה... תתראה מה קורה פה. אתרוגים, לולבים – זה החיים של העם היהודי". הרב מרדכי הלפרין מוסיף כי "בהתאם לשמירת הכללים של משרד הבריאות, עם ישראל - עם קדוש - מתכוננים לחג ונזהרים בהנחיות של משרד הבריאות.
"ובכל זאת מקיימים את המצוות, באים לקנות ויש פה אווירת חג. אמנם לא כמו בכל שנה, אבל בכל זאת רואים שהחג מתקרב והולך, והיהודים מחבבים את המצוות. למרות הסגר והמחסור באוטובוסים, בכל זאת באים לקיים את מצוות ה'".

"אני פה כדי להביא פרנסה הביתה"

יאיר מור מפעיל דוכן לממכר ארבעת המינים. על המסכה הוא חובש מסכת שקף, ועל הידיים – כפפות. "פה הקורונה זה כמו חלב", הוא מסביר. "אי אפשר להשתלט על זה. אני נשמר כי הילדים שלי אמרו לי 'אתה לא הולך'. אז אני שמתי את זה ואני פה כדי להביא פרנסה הביתה".
4 צפייה בגלריה
בלי ריחוק, עם מעט מסכות: ערב החג בשוק ארבעת המינים בשכונת הבוכרים בירושלים
בלי ריחוק, עם מעט מסכות: ערב החג בשוק ארבעת המינים בשכונת הבוכרים בירושלים
בלי ריחוק, עם מעט מסכות: ערב החג בשוק ארבעת המינים בשכונת הבוכרים בירושלים
( צילום: גלעד כהן)
"אנשים משתדלים לעשות את המיטב", הוא מוסיף, "אבל פה זה לא כמו במקומות אחרים. אין הרבה ברירות. זה ילדים, זה עניינים, זה מניינים, ובתוך זה הם עושים את ההשתדלות הכי גדולה שיכולה להיות".
תוך כדי צילומים מגיעה ניידת של הפיקוח העירוני ומטילה קנסות על חנויות הפתוחות ללא רישיון. "החנות פה ממול חטפה כבר פעמיים ", אומר יעקב, מנהל "שוק השקל". "אנחנו מוכרים פה מוצרי סוכות ומוצרי מזון, מה שנותן לנו את האפשרות לפתוח - וגם זה בצמצום, ותוך שאנחנו שמים לב שכולם עם מסכות ושומרים מרחק".