עיתון מרכזי במדינה פרסם כתבה מחמיאה על פושע המלחמה הנאצי, הרמן הרינג – מי שהיה מראשי משטרו של אדולף היטלר, ובעל אחריות רבה לשואה ולרדיפת היהודים במשטר הנאצי – שזכתה לכותרת הראשית, וכן לעמוד עם ביוגרפיה של הפושע הנאצי ותמונות מחתונתו ועם ילדיו. בתגובה פרסמו הקהילה היהודית, שגרירות ישראל ושגרירות גרמניה תגובות חריפות – והעיתון נאלץ להתנצל.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
1 צפייה בגלריה
העיתון "אל מרקוריו" בצ'ילה חגג 75 שנים להרמן גרינג
העיתון "אל מרקוריו" בצ'ילה חגג 75 שנים להרמן גרינג
העיתון "אל מרקוריו" בצ'ילה הצדיע להרמן גרינג
"אל מרקוריו" הוא אחד משני העיתונים המובילים בצ'ילה, ואת "כתבת ההצדעה" במלאת 75 שנים למשפטי נירנברג, פרסם בעיתון יום ראשון – הגיליון המרכזי – כ"מחוות הצדעה לאחד האישים החשובים בהיסטוריה", כביכול, תחת הכותרת: "הרמן הרינג – היורש של היטלר".
קראו עוד בערוץ היהדות:
פרסום הכתבה חולל סערה בצ'ילה. גורמים שונים ביקרו את העיתון ובכללם פוליטיקאים, מועמדים לנשיאות, וגם שגרירויות גרמניה וישראל בצ'ילה. "שגרירות גרמניה לא נוהגת להגיב על מאמרים שפורסמו בתקשורת", נמסר, "אבל רצינו להיות מאוד ברורים: הבן אדם הזה, גרינג, ביצע פשעים נגד האנושות והיה אחד הצירים המרכזיים של המשטר הנאצי. אין שום מקום להצדיק או להקטין את התפקיד הזוועתי שלו בזמן המשטר הנאצי והשואה".

"באירופה פרסום כזה ייחשב כפשע"

"המאמר הזה עושה לגיטימציה לרוע, והוא נוהג בחוסר כבוד לניצולי השואה", מסרה השגרירות הישראלית במדינה. "הוא פועל נגד מאמצי החינוך ומניעת האנטישמיות". שגרירת ישראל בצ'ילה, מרינה רוזנברג, קראה לעיתון לפרסם את ההיסטוריה של קורבנות הנאציזם ושל חסידי אומות העולם, במקום את זו של המרצחים.
הקהילה היהודית של צ'ילה הגיבה בזעם: "אנו דוחים ומגנים את הפרסום של 'אל מרקוריו', שמצא לנכון לעשות מחווה ליוצר הגסטפו 75 שנה לאחר מותו. באירופה פרסום כזה ייחשב לפשע. זה לא מתקבל על הדעת".
אין זו הפעם הראשונה שבה נקלע העיתון לשערורייה מסוג זה. רק לפני חמישה חודשים פרסם 'אל מרקוריו' כתבה דומה על עוד פושע נאצי: רודולף הס. העיתון הגיב לסערת גרינג בפרסום מכתבה של קוראת יהודייה שתקפה את הפרסום, ובתגובה שלהם שכללה התנצלות על הפרסום. "לא הייתה לנו כוונה לפגוע באף אחד", הוסיפו.