הזעם של משפחות ההרוגים

רבים מ-45 הרוגי אסון מירון זוהו, אבל ככל שמתקרבת השבת המתיחות מחוץ למכון לרפואה משפטית באבו כביר גואה. מהמכון ניתן לשמוע צעקות הבוקעות מדי פעם. המשפחות מעוניינות לקבור את יקיריהן לפני כניסת השבת, ולטענת כמה מהן הליך הזיהוי ושחרור הגופות מתבצע באיטיות.
אסון במירון, עדכונים אחרונים פורסמו שמות חלק מ-45 מההרוגים, החלו ההלוויות זו ההתרעה של סגן ראש העיר, שעתיים לפני האסון ההמולה, הזעקות וניסיונות החילוץ הכושלים: תיעוד האסון מח"ש תבדוק את האסון, אלו השאלות הקשות
אחר הצהריים מסרו במשרד הבריאות כי זוהו רק 12 גופות מתוך 45 הגופות שהובאו למכון לרפואה משפטית, והמשך זיהויים מתקדם באיטיות. לפי המכון הגופות הועברו אליו רק מהשעה 12:00 ועד 13:15, ותהליך הזיהוי הינו מורכב ביותר וצפוי להימשך עוד כמה שעות.
"תהליך הזיהוי מתנהל במספר שלבים הכוללים איסוף פרטים אישיים ומזהים ע"י נציגי המשטרה. הפרטים נאספים מבני המשפחה (שבאופן טבעי נמצאים במצוקה) וככל שהגופות לא זוהו בשטח, נדרשות גם טביעות אצבעות, בדיקות שיניים, בדיקת CT, ובדיקות DNA ככל שנדרש. והצלבת הנתונים מול אלו שנאספו. זהו תהליך שאורך זמן ולא ניתן להאיצו", מסרו במשרד הבריאות. "כל צוות המכון תוגבר בצוותים מומחים ועובדים סוציאליים שמלווים כל משפחה ברגישות הנדרשת באירוע טרגי שכזה. במכון נמצאים רבנים, רב המכון והרב של זק"א אשר יוצאים למשפחות הכואבות ומדברים איתן".
4 צפייה בגלריה
משפחות מחפשות מידע על יקיריהן באבו כביר
משפחות מחפשות מידע על יקיריהן באבו כביר
אבו כביר, היום
(צילום: מוטי קמחי)
ד"ר חן קוגל, מנהל המכון לרפואה משפטית, מסר: "עובדי המכון והצוותים שהגיעו עובדים במסירות וברגישות להשלמת תהליך הזיהוי. אנחנו פועלים במלא המרץ אך יש להבין שמדובר בתהליך מורכב ורגיש ועלינו לפעול באחריות ולהימנע חלילה מטעויות גורליות".
לאבו כביר הגיעו גם קרוביו של שמחה בונים דיסקינד שנהרג בהילולה, וזעמו על ההתנהלות. "לא משחררים את הגופה של אחי ואנחנו לא יודעים למה", אמר האח ישראל. "אולי אבו כביר לא מורגלים לכאלה מקרים כי יש פה 45 גופות והם איבדו שליטה".
4 צפייה בגלריה
שמחה בונים דיסקינד ז"ל
שמחה בונים דיסקינד ז"ל
שמחה בונים דיסקינד ז"ל
(צילום: נתן לזרי)
"אח אחר שלי מתחנן וצועק ומבקש שהם ישחררו את הגופה ולא אכפת להם", אמר ישראל דיסקינד. "הם אמרו לנו ׳קחו פיצה ותמתינו׳. אנחנו לא רוצים פיצה, אנחנו רוצים את אח שלי. ההלוויה מתוכננת להתקיים בחיפה וכולם הגיעו, ולא משחררים את הגופה״.
אחד הנוכחים הפנה אצבע מאשימה לעבר המדינה: "מהבוקר מחכים לשחרור שלהם, הוציאו DNA, הכול הגיע, ועד עכשיו המשטרה והמכון מתמהמהים מלשחרר אותם ושום דבר לא מתקדם. הדם של ההורים, של הסבתות, של האחים - שותת, הדם שותת. אני פונה לכל מי שיכול לקדם את העניין כדי שיזרזו את השחרור. אמהות מתמוטטות ונופלות על הרצפה".
4 צפייה בגלריה
משפחות מחפשות מידע על יקיריהן באבו כביר
משפחות מחפשות מידע על יקיריהן באבו כביר
פרחים מחוץ לאבו כביר
(צילום: דנה קופל)
4 צפייה בגלריה
משפחות מחפשות מידע על יקיריהן באבו כביר
משפחות מחפשות מידע על יקיריהן באבו כביר
(צילום: מוטי קמחי)
אישה אחרת הוסיפה: "זה פשוט עינוי הדין. עכשיו שבת ולא מעניין אותכם שאנחנו חרדים ורוצים לקבור את המת לפני אנחנו מרגישים שקופים". לצד המתיחות, ארגונים שונים ומתנדבים הגיעו למקום, ביקשו לחלק מים והציעו את ביתם למשך השבת בעבור מי שחפץ בכך.
יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' התייחס לעניין בטוויטר: "בשל המספר הרב של הנפטרים והעובדה שמדובר ביום שישי ובמשפחות דתיות נדרש אישור משפטי מיידי לנוהל זיהוי ושחרור מהיר שאינו כולל CT ודגימת דם, אלא מסתפק בזיהוי חזותי של קרובי המשפחה. התעקשות על עמידה בנוהל הזיהוי הרגיל במקרה הזה היא התעללות במשפחות".
פורסם לראשונה: 15:45 , 30.04.21