6 צפייה בגלריה
מייק פומפאו
מייק פומפאו
ביקורת על ממשל ביידן. מייק פומפאו
(צילום: רויטרס)
הוא היה הכי קרוב שאפשר לנשיא טראמפ, ראה אותו מקרוב ברגעי השיא - וגם בירידתו מהבמה ברעש גדול. מייק פומפאו, ראש ה-CIA ומזכיר המדינה האמריקני שסיים את כהונתו לאחר ניצחונו של ג'ו ביידן, מדבר בריאיון בלעדי ל"7 ימים” שיפורסם במלואו מחר (שישי) ב"ידיעות אחרונות".
6 צפייה בגלריה
ריאיון עם מייק פומפאו
ריאיון עם מייק פומפאו
הכותרת הראשית של "ידיעות אחרונות" הבוקר
6 צפייה בגלריה
F-35 מטוס קרב
F-35 מטוס קרב
"ההסכמה למכירה - קריטית להסכם השלום". מטוס F-35
(צילום: AP)
בריאיון מותח פומפאו ביקורת על ממשל ביידן ועל התגובה שלו לסבב הלחימה בעזה: "אנחנו, בממשל הקודם, היינו עושים זאת אחרת. היינו מבהירים מיד את התמיכה הבלתי מסויגת שלנו בישראל".
- אבל גם הנשיא ביידן הבהיר זאת בעצמו ובקולו, ובמילים מאוד מפורשות. "נכון, הנשיא ביידן בהחלט הגה את המילים הנכונות. אבל אני חושב שרוב האנשים שצפו הבינו שמדובר במסר אחר לחלוטין".
- למה? "משום שבדיוק בעת שבה הוא אמר את דברי התמיכה בישראל, הוא שחרר כספים לפלסטינים. בדיוק בעת שבה פיו הגה את הדברים, הוא הסיר מהחות'ים את הגדרתם כארגון טרור. בדיוק בעת שהוא נשא את הנאום הזה, נציגים אמריקנים ישבו בווינה ודיברו - גם אם בעקיפין - עם האיראנים, על כמה מיליארדי דולרים הם עומדים לתת בדיוק לאותם מנוולים שמממנים את חמאס".
6 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
הכי קרוב לטראמפ. פומפאו
(צילום: EPA)
6 צפייה בגלריה
"בזמן שביידן דיבר בעד בישראל, גורמים אמריקנים דיברו עם איראן"
"בזמן שביידן דיבר בעד בישראל, גורמים אמריקנים דיברו עם איראן"
"בזמן שביידן דיבר בעד בישראל, גורמים אמריקנים דיברו עם איראן"
(צילום: EPA, AP, הדר יואביאן)
"ההסכמה למכירת ה-F-35 הייתה קריטית"
כמזכיר המדינה של טראמפ פומפאו היה שם, מאחורי הקלעים, במגעים לקראת החתימה על הסכמי אברהם, שהביאו לשלום היסטורי בין ישראל לאמירויות. נחום ברנע חשף בקיץ שעבר ב"ידיעות אחרונות" כיצד נכללה בהסכם, מאחורי גבה של מערכת הביטחון, עסקת ענק למכירת מטוסי F-35 חמקנים מארצות הברית לאמירויות. ראש הממשלה ומקורביו בתקשורת הכחישו את הפרסום נמרצות, אולם די מהר התברר שהוא היה מדויק לחלוטין.
כעת, בראיון ל”7 ימים”, פומפאו הוא בכיר הממשל הראשון שמאשר בגלוי את חשיבותה של העסקה כתנאי להסכם כולו.
הטיסה הישראלית המסחרית הראשונה לדובאי, דצמבר 2020
(צילום: ליהי קרופניק)

6 צפייה בגלריה
חתימת ההסכם עם איחוד האמירויות
חתימת ההסכם עם איחוד האמירויות
חתימת ההסכם עם האמירויות בבית הלבן, אשתקד
(צילום: לע"מ)
- האם אתה חושב שאפשר היה לשכנע את מנהיגי האמירויות לחתום על ההסכם עם ישראל אלמלא הובטחה להם עסקת מכירת ה-F-35? "הייתה סדרה של פעולות שאפשרו להסכמים להתקדם ולהיחתם בסופו של דבר, כולל הנקודה שאתה הצגת. גם הפגיעה בסולימאני קשורה קשר עמוק להסכמי אברהם. היא הוכיחה לכל העולם שארה"ב נחושה במלחמתה נגד איראן.
"גם ההחלטה לספק לסעודים עזרה גדולה במערכות ההגנה האווירית שלהם; ההחלטה להעביר את השגרירות לירושלים; ההחלטה שלי להכריז שלא כל ההתנחלויות אינן חוקיות - כל אלה הביאו מנהיגים ברחבי העולם להגיע למסקנה שהאנשים האלה, אנחנו, ממשל טראמפ, הם אנשים רציניים ונחושים. וזה, אני חושב, העניק למנהיגים ברחבי העולם את הביטחון ללכת קדימה. אין ספק שמוחמד בן-זאיד (נסיך הכתר של אבו-דאבי, ובפועל, מנהיג האמירויות ‑ ר"ב), שקיבל החלטה נועזת להפליא, ידע שיש לו את מרחב ההגנה הנדרש.
"אבל אותם מנהיגים היו זקוקים גם להבטחה בדרכים נוספות כדי שיידעו שאנחנו מעריכים אותם כשותפים לדרך ולהגנה על השלום", המשיך פומפאו, "ההסכמה למכירת ה-F-35 הייתה קריטית לכך, כי היא הוכיחה שיש לנו אמון בהם כשותפים לביטחון. מעבר לטכנולוגיה של המטוס, מעבר ליכולות שהוא מקנה לאמירויות, הרי עצם המכירה אומרת שהישראלים והאמריקאים מאמינים שהאמירויות יכולות להיות שותפות בתפיסת הביטחון שלהן. וזה מאוד-מאוד חשוב".