מפרוץ מגפת הקורונה בארץ חלה עלייה בפניות ללשכות הרווחה ובהתערבות של העובדים הסוציאליים בתחומים שונים, בהם אלימות במשפחה, זקנה, ילדים ונוער בסיכון, התמכרויות ומשברים כלכליים. כך עולה מנתונים שנאספו על ידי ארגון מנהלי שירותי הרווחה ברשויות המקומיות לקראת הסגר השלישי ופורסמו היום (ג').
4 צפייה בגלריה
תקיפה מינית
תקיפה מינית
אלימות, דיכאון ובדידות. נזקי הקורונה
(צילום: shutterstock)
בקרב אוכלוסיית הקשישים נרשמה עלייה של 31.9% בפניות החדשות, ובפניות בנושא אלימות בין בני זוג נרשמה עלייה של 25.8% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. כמו כן, נרשמה עלייה של 21.5% בפניות בנושא נוער וצעירים, עלייה של 20.4% בדיווחים על ילדים בסיכון, עלייה של 19.4% בפניות לכתיבת תסקירי גירושין ועלייה של 8.4% בפניות בנושא התמכרויות.
מהדיווחים שנאספו מהרשויות המקומיות והאזוריות ברחבי הארץ לאורך המשבר עולה כי עיקר הפניות בתחום הזקנה נעשו בשל תחושת חרדה ודיכאון, בדידות, ירידה בתפקוד וצורך בסיוע בסיסי, כולל צורך באספקת מזון ותרופות. כמו כן, נרשמה עלייה חדה בתופעת האגרנות, חשש מיציאה מהבית - גם אם אין הנחיה כזאת - חרדות קיומיות, בקשות לעזרה בכתיבת צוואות ומחשבות אובדניות.
מנהלי השירותים החברתיים דיווחו על גידול משמעותי של צעירים ובני נוער במצוקה החווים בידוד חברתי ובעקבותיו חרדה ומצוקה רגשית. אותם צעירים משוטטים לעיתים ברחובות, מגיל צעיר, ללא מסגרת לימודית. במקביל נרשמה עלייה בשיעור הצעירים ובני הנוער המאיימים באובדנות או חווים ניסיונות כאלה.
עוד דווח על עלייה בהתנהגות מינית לא מותאמת, הנובעת בין השאר מחשיפה לתכנים פוגעניים ברשתות החברתיות, על מצב רגשי מדאיג של בני נוער כתוצאה מחרדות, על צעירים המנותקים ממערכות חברתיות, מעורבים בהתנהגות לא נורמטיבית ובשימוש בסמים ובאלכוהול.
כמו כן, דווח על גידול בתופעת הצעירים דרי רחוב המתגוררים בזולות, בריחה של נערות מהבית וממסגרות חוץ-ביתיות, חיילים שעורקים מהצבא, בעיקר עקב קשיים כלכליים, חרדות ודאגה למצב בבית.
במגזר הדתי והחרדי דווח על "נשירה רוחנית ותפקודית" של צעירים, שזמן רב היו ללא מסגרות ושאינם מסתדרים עם הלמידה מרחוק, וכתוצאה מכך קיימת אצלם הסתגרות וריחוק.
4 צפייה בגלריה
ליעד, נער בסיכון
ליעד, נער בסיכון
נושרים, מתקשים, חרדים. ארכיון
(צילום: עמית שאבי)
"בתקופה האחרונה חלה עלייה משמעותית במספר הילדים שזקוקים לקורת גג חירומית", דיווחו מנהלי הרווחה. לדבריהם הדבר נובע בין השאר גם מדיווחים על חשד לפגיעות בקטינים ואלימות מינית כלפיהם, גם ביישובים מבוססים וחזקים. לפיכך, טוענים המנהלים, יש צורך דחוף בהקמת מקלט חירום לבני נוער וצעירים, חסרי דיור וללא עורף משפחתי, נוכח מספרם הגדול של צעירים כאלה שפוטרו מעבודתם, הפכו למובטלים ונאלצו לעזוב את דירתם והפכו למחוסרי דיור ודרי רחוב.
באשר לילדים בסיכון, מדווחים שירותי הרווחה על קושי אצל הורים וחוסר פניות רגשית לטפל בילדיהם, וכתוצאה מכך חשים הילדים בדידות חברתית, מצבי דיכאון ואובדנות. קיים גידול משמעותי גם בדיווחים על עבירות כלפי ילדים חסרי ישע בכל התחומים. חלק מהמקרים הוסתרו ועם החזרה למערכות החינוך, חלה עלייה בדיווחים עליהם.
4 צפייה בגלריה
עלייה בקריאת המצוקה מתוך כלל הפונים לקו החם של ער"ן
עלייה בקריאת המצוקה מתוך כלל הפונים לקו החם של ער"ן
(מתוך "ידיעות אחרונות")
שימוש בסמים, אלכוהול והימורים מהווים אצל רבים מהפונים לשירותי הרווחה סוג של בריחה מהמציאות. לפי דיווחי מנהלי הרווחה ברשויות המקומיות, אצל מכורים שנגמלו חלה ירידה תפקודית וצורך בסיוע כדי לא להגיע שוב אל ההתמכרות המוכרת והידועה אצלם – רגרסיה ומעידות בקרב מכורים 'נקיים'.
נרשמה עלייה גם באנשים המשתמשים בסמים מסוגים שונים ובצריכת אלכוהול, כולל שימוש בחומרים ממכרים בקרב בני נוער. ביישובים אחדים דווח על צריכת סמים ואלכוהול בגילים צעירים, כחלק מהחשיפה שלהם לנושא בבתיהם וחיקוי ההורים או האחים הבוגרים.
עוד עולה כי עקב המצב המביא עמו בין היתר חרדות, בעיות כלכליות, לחצים וחוסר וודאות, חלה עלייה חדה בבקשות לעריכת תסקירים בענייני גירושין. מנהלי הרווחה מדווחים על עלייה בעוצמות ובסכסוכי גירושים, והקושי בהשמת גבולות ובקשיים הזוגיים והמשפחתיים.
משפחות רבות מתקשות לעמוד בתשלומי שכר הדירה וכתוצאה מכך נאלצות לפנות דירות, דבר הגורם למתחים קשים בין בני זוג עד כדי גירושים. החששות מהעתיד גורמות אצל חלקן לדיכאון, חרדות ומצב נפשי ירוד, המשפיע על אורך החיים ויוצרים מתח זוגי ומשפחתי.
4 צפייה בגלריה
חיים ביבס. "נתונים מדאיגים מאוד"
חיים ביבס. "נתונים מדאיגים מאוד"
חיים ביבס. "נתונים מדאיגים מאוד"
(צילום: ראובן קופיצ'ינסקי)
"מגפת הקורונה הביאה מאות אלפי משפחות חדשות, בשל מצבן הכלכלי ומצוקותיהן, לפתחן של המחלקות לשירותים חברתיים, שמתקשות לעמוד בעומס", אמרה עו"ס תמי ברששת, יו"ר ארגון מנהלי שירותי הרווחה ברשויות המקומיות ומנהלת אגף הרווחה והקהילה במועצה המקומית פרדס-חנה כרכור.
"אנחנו עדים למגמה שלפיה ככל שמגפת הקורונה נמשכת, מספר הפונים החדשים לשירותי הרווחה רק הולך וגדל, בשיעורים משמעותיים", המשיכה, "זה מצב שחוצה מגזרים, כולל במגזר החרדי והערבי, ואזורים גיאוגרפיים, ואינו תלוי בחוזקן ובחוסנן הכלכלי של הרשויות המקומיות".
לדברי ברששת, גם כשהמגפה תהיה מאחורינו, צפויים עומסים גדולים, שייגרמו עקב הפוסט-טראומה שלאחר הקורונה. "בהתייחס למצבת כוח האדם ולמשאבים העומדים לרשותנו, נתקשה מאוד לעמוד בכל המשימות שיעמדו לפתחנו. הממשלה חייבת להבין שיחד עם המשבר הבריאותי והכלכלי החמור אנו נמצאים גם במשבר חברתי, מהקשים שידענו, והרבה אחרי שהמשבר הבריאותי ייעלם נישאר עם המשבר החברתי ועל כן על כולנו חלה החובה להיות ערוכים ומוכנים לטפל בו, ובכלל זה התאמת המשאבים לכל שיידרש", אמרה ברששת.
חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, אמר כי הנתונים מדאיגים מאוד. "אנו מודאגים מתופעות חברתיות שהתעצמו והתרחבו בתקופת הקורונה, עתיד הנוער הנושר, חשש מהתרחבות תופעת ההתמכרויות, מספר הולך וגדל של דרי רחוב חדשים, מצטרפים חדשים למעגל הרווחה ואחוז הגירושים המטפס", אמר ביבס. "נעשה הכול כדי להבטיח שלמרות המצב הפוליטי, לא ייפגעו תקציבי הרווחה ובה בעת אף יוגדלו המשאבים והמענים לאוכלוסיות המטופלים ברווחה".
ביבס הוסיף כי יש לגבש תוכנית לאומית, בדגש על פיתוח מענים ותוכניות שיקום וסיוע טיפולי לתושבים שנפגעו עקב משבר הקורונה, זאת לצד התוכניות הכלכליות והמענקים השונים. "לכשיסתיים המשבר נידרש לעבודת השיקום החברתית – עבודה המחייבת את מעורבותה ומחויבותה של המדינה לאוכלוסיות שנפגעו, תוך ייזום מענים מקיפים ומתן דגש לאוכלוסיות המוחלשות והפגיעות ביותר, בשיתוף עמנו ראשי הרשויות ומערכת הרווחה המוניציפאלית".