אלקין: "נתניהו, ריסקת אותנו"
(צילום: Al Ymama)
טלטלה פוליטית ומתקפה קשה על ראש הממשלה של בכיר הליכוד: דקות ספורות אחרי ההצהרה של נפתלי בנט, שבה הוא הודיע כי הוא רץ לראשות הממשלה, הודיע השר זאב אלקין על התפטרותו מהממשלה ומהליכוד ועל חבירתו למפלגה של גדעון סער, "תקווה חדשה", בבחירות 2021. הממשלה הפסיקה את הדיון בעת שאלקין נשא את דבריו. נתניהו, לפי גורמים שלקחו חלק בישיבת הזום של הממשלה, "נראה נסער" מהודעת אלקין. ynet העביר בשידור חי את דבריו של אלקין.
  • לקריאת מכתב ההתפטרות של זאב אלקין לחצו כאן
אלקין, שר המים וההשכלה הגבוהה שהיה זה שניהל את המשא ומתן עם כחול לבן מטעם הליכוד, אמר הערב: "אזרחיות ואזרחים, אני עומד כאן היום עם תחושה של כאב עצום, אבל בלב שלם וביטחון שזה הדבר הנכון לעשות ומתוך אחריות. כבר שנים רבות אני צועד לצד נתניהו. אדוני ראש הממשלה, אני מכיר אותך היטב. אתה יודע היטב את האמת הפשוטה: לקחת שוב, משיקולים אישיים - בפעם הרביעית - את ישראל לבחירות מיותרות והזויות תוך שנתיים, בעיצומו של המשבר הבריאותי והכלכלי הקשה ביותר שידעה מדינת ישראל.
2 צפייה בגלריה
זאב אלקין בנימין נתניהו
זאב אלקין בנימין נתניהו
זאב אלקין ובנימין נתניהו
(צילום: רפי קוץ, אלס קולומויסקי)
"אנחנו הולכים לבחירות האלה בגלל הרצון שלך להשפיע על בחירת פרקליט המדינה והחוק הצרפתי. אני לא יכול לקרוא לאזרחי מדינת ישראל להצביע לך כדי שתפעל למענם. אין אני יכול לשמש כשר בממשלתך. ההתפטרות מהליכוד כואבת לי יותר מההתפטרות מהממשלה. מחר אתפטר מהכנסת, אבל אתה, אדוני ראש הממשלה, הרסת את הליכוד והבאת למפלגה אווירה של פולחן אישיות, חנופה, פחד וחצר ביזנטית. ריסקת את הדמוקרטיה בתנועת הליכוד. מפחדים ממך".
במכתב ההתפטרות כתב אלקין לנתניהו: לצערי, בשנתיים האחרונות, ובמיוחד בתקופה האחרונה, אני מרגיש יותר ויותר שהשיקולים האישיים שלך והגחמות של סביבתך הקרובה תופסים מקום מרכזי יותר ויותר בתהליך קבלת ההחלטות, שמשמעותם לעתים קרובות קריטית עבור מדינת ישראל ואזרחיה. כמי שצופה בתהליך המסוכן הזה מקרוב אני מודאג יותר ויותר, והאמון שלי בך ובכוונותיך נסדק יותר ויותר. השיקול האישי מתערבב עם השיקול הלאומי, ואף גובר עליו יותר ויותר".
2 צפייה בגלריה
גדעון סער על מצב הקורונה בישראל
גדעון סער על מצב הקורונה בישראל
גדעון סער
(צילום: עמית שאבי)
גדעון סער הגיב על התפטרותו של אלקין - ואמר: "אני שמח וגאה על החלטתו ובחירתו של חברי, השר זאב אלקין להצטרף ל'תקווה חדשה' בראשותי. אני מכיר היטב את זאב שנים רבות כאחד מנבחרי הציבור האיכותיים ביותר, החכמים ביותר והערכיים ביותר בזירה הפוליטית שלנו. השר אלקין עבר מסלול ציבורי מרשים ובצע תפקידים רבים ומגוונים בכנסת ובממשלה, ונסיונו עשיר במיוחד. הוא 'איש מדינה' במלוא מובן המילה".
אלקין: "אדוני ראש הממשלה, הרסת את הליכוד והבאת למפלגה אווירה של פולחן אישיות, חנופה, פחד וחצר ביזנטית. ריסקת את הדמוקרטיה בתנועת הליכוד. מפחדים ממך"

הליכוד: "אלקין עזב למפלגת הפליטים של סער כי לא קיבל את הג'וב שרצה"

בליכוד מיהרו לתקוף את אלקין: "שר המים אלקין דילג מקדימה לליכוד ומהליכוד לגדעון רק בגלל שלא הצליח להיכנס לעשירייה הראשונה בליכוד ולא קיבל את הג'וב שרצה. המפלגה של גדעון היא מחנה פליטים ועריקים שנכשלו בבחירות הדמוקרטיות בתוך הליכוד ושלא יכולים להיבחר בהן. למרות מכתב רצוף שקרים, גם אלקין יודע שלגדעון אין ממשלה בלי לפיד והשמאל".
עוד אמרו בליכוד: "לאלקין לא היה שום חלק במו"מ הקואליציוני והוא לא שוחח בעניין זה עם ראש הממשלה נתניהו, שבניגוד לדבריו לא אמר לו דבר בעניין החסינות".
יו"ר הכנסת, ח״כ יריב לוין, הגיב גם הוא על התפטרותו של אלקין: "הופתעתי מאוד מדבריו של השר זאב אלקין. זאב יודע היטב שבניגוד לכל מה שנכתב על ידו, ראש הממשלה נתניהו העמיד תמיד את השיקול הלאומי לפני כל שיקול אחר. כמי שהיה שותף ללא מעט משאים ומתנים, השר אלקין גם יודע היטב ששום עניין שנוגע לחסינות האישית של ראש הממשלה לא היה מעולם תנאי במשא ומתן קואליציוני כלשהו.
"לצערי, דווקא השר אלקין הוא שמעדיף את השיקול האישי על פני הנאמנות לדרך. במקום לחזק את דרישת הליכוד לשינויים יסודיים במערכת המשפט, הוא תוקף דרישה זו וחובר לאותם אלה שמבקשים להנציח את הליקויים הקשים הקיימים במערכת המשפט ובתהליך המינויים בה".
שרת התחבורה מירי רגב, שהשתתפה בדיון בנוגע להגבלות נוספות בשל משבר הקורונה - כתבה בדף הפייסבוק שלה: "צר היה לי לשמוע את דבריו של זאב אלקין שהוציא רעה את דיבתו של ראש הממשלה והליכוד, שמהם שאב את כוחו כל השנים. הליכוד היא מפלגת העם. מפלגה שורשית וחזקה. בעזרת ה׳ גם הפעם ננצח".
יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אמר: "ממליץ לכל אזרח בישראל להקשיב לדבריו הנוקבים של זאב אלקין על התנהלות נתניהו. מדינת ישראל לא יכולה יותר להרשות לעצמה כשל שלטוני כזה. מאחל בהצלחה לזאב אלקין בדרכו החדשה".
יו״ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ, הגיב גם הוא: "למה להאמין לאלקין שעכשיו הוא גילה את האור? אם היית שותף לכל הרוע הזה - אז לך הביתה. ‏במשך שנים האנשים האלה, כמו אלקין, הכשירו כל שרץ והסבירו כל גחמה מלוכלכת של ביבי. ופתאום הם מתוודים שהכל היה רקוב ועלוב? זה אומר שהם שיקרו לציבור במשך שנים".
הבוקר הודיעה ח"כ שרן השכל על התפטרותה מהליכוד ועל חבירתה למפלגתו של סער. לפניה הצטרפו לסער מהליכוד גם מיכל שיר, שתמכה בו בפריימריז, וחברת הכנסת יפעת שאשא ביטון - שהתמזגה בזמנו לליכוד במסגרת מפלגת כולנו של משה כחלון.
שאשא ביטון, שצברה פופולריות בתור ראש ועדת הקורונה של הכנסת, תהיה מספר 2 של סער במפלגה החדשה. אם סער ייבחר לראש הממשלה, שאשא ביטון מיועדת לתפקיד ממלאת מקום ראש הממשלה וסגניתו. בנוסף, הצטרפו לסער גם חברי הכנסת יועז הנדל וצבי האוזר מסיעת דרך ארץ.
איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
פורסם לראשונה: 20:04, 23.12.20