מספר המתים מקורונה בארצות הברית הגיע לפנות בוקר (יום ה') ל-250 אלף – נקודת ציון עגומה ביותר. ההודעה על כך באה שעות אחרי שעיריית ניו יורק מסרה כי היא מפסיקה את הלימודים בבתי הספר הציבוריים – רשת מוסדות החינוך הגדולה ביותר בארה"ב – ועוברת ללמידה מרחוק בשל העלייה בתחלואה בתפוח הגדול.
ארה"ב נגיף קורונה אוטובוסים ל תלמידים בתי ספר ברוקלין ניו יורקארה"ב נגיף קורונה אוטובוסים ל תלמידים בתי ספר ברוקלין ניו יורק
אוטובוסים להסעת תלמידים בברוקלין. מערכת החינוך הגדולה בארה"ב
(צילום: EPA)
ארה"ב נגיף קורונה תלמידות יוצאות מ בית ספר ב ברוקלין ניו יורק נפרדות מ מורים מורותארה"ב נגיף קורונה תלמידות יוצאות מ בית ספר ב ברוקלין ניו יורק נפרדות מ מורים מורות
תלמידות נפרדות ממורותיהן ביציאה מבית ספר בברוקלין, ניו יורק
(צילום: AP)
הודעתה של ניו יורק באה בשעה שעוד ועוד מדינות וערים ברחבי ארה"ב מכריזות על הקשחת ההגבלות בעקבות השתוללות הנגיף. בשבועיים האחרונים עומד מספר הנדבקים החדשים בארה"ב על יותר מ-100 אלף מדי יום, ובימים האחרונים הוא כבר מגיע ליותר מ-150 אלף ביום. גם מדינות שבראשן עומדים מושלים רפובליקנים, שעד כה עשו כל שביכולתם כדי לתמוך בגישתו של הנשיא דונלד טראמפ הקורא להימנע מסגירת בתי עסק ומהטלה של חובה לעטות מסכות, הודיעו בימים האחרונים כי החליטו לעצור את פעילותם של מוסדות "לא-חיוניים" וכי מעתה יחייבו את תושביהן לכסות את פניהם, בעקבות העלייה הדרמטית במספר הנדבקים.
ההחלטה של עיריית ניו יורק לסגור את בתי הספר, שעליה הודיע ראש העיר ביל דה בלזיו בטוויטר, באה אחרי ששיעור הבדיקות החיוביות בעיר עלה לממוצע של 3% בשבעה ימים. היא התקבלה ודאי באנחת רווחה מצד חלק מהמורים, שרבים מהם הביעו חשש מהסכנה הנשקפת להם, אבל צפויה להערים מחדש קשיים על הורים עובדים ששוב יצטרכו למצוא סידור לילדיהם.
דונלד טראמפדונלד טראמפ
הנשיא טראמפ. נגד סגרים וחובת מסכות
(צילום: EPA)
ראש העיר ניו יורק ביל דה בלזיוראש העיר ניו יורק ביל דה בלזיו
ראש העיר ניו יורק ביל דה בלזיו. שיעור הבדיקות החיוביות עלה ל-3%
(צילום: רויטרס)
"אני עלול לאבד את העבודה שלי, אני תקוע בין הצורך לשלם חשבונות לבין הבן שלי, בן 6, וזו בחירה קשה", אומר פליקס פרנקו בן ה-30, עובד שירות הדואר האמריקני שבעצמו יצא לחופשה אחרי שנדבק בקורונה באביב. הוא תכנן לחזור לעבודה בעוד שבועיים.
בסך הכול נרשמו בארה"ב עד כה כ-11.5 מיליון נדבקים בקורונה, והיא ממוקמת ראשונה בעולם הן במספר המתים והן במספר הנדבקים. אף שהמספרים הגבוהים המגיעים ממנה קשורים גם לגודל העצום של אוכלוסייתה – יותר מ-300 מיליון איש – המספרים האלה נותרים עגומים למדי גם בחישוב של מספר מתים ונדבקים לנפש: מדינות עשירות אחרות הצליחו להגביל את התפשטות הקורונה בשטחן באופן יעיל הרבה יותר.

שיא נדבקים ב-41 מ-50 המדינות

ביממה האחרונה לבדה מתו בארה"ב יותר מ-1,400 בני אדם מקורונה, ומספר הנשאים של הנגיף המאושפזים בבתי החולים שם עמד על קרוב ל-79 אלף, המספר היומי הגבוה ביותר עד כה. מומחי בריאות מביעים חשש שמפגשים רבים יותר והתקהלויות בתוך מקומות סגורים במהלך עונת החגים בארה"ב, בצירוף מזג האוויר הקר שמגיע אליה כעת, יאיצו את התפשטות הנגיף וייצרו עומס שיגרום למערכות הבריאות לקרוס.
ארה"ב נגיף קורונה שלטים בית ספר סגור ניו יורק ברוקליןארה"ב נגיף קורונה שלטים בית ספר סגור ניו יורק ברוקלין
שלטים בבית ספר סגור בברוקלין. עוברים ללמידה מרחוק
(צילום: EPA)
ארה"ב נגיף קורונה אח לובש ציוד מגן לקראת ביקור אצל חולי קורונה בית חולים וויסקונסיןארה"ב נגיף קורונה אח לובש ציוד מגן לקראת ביקור אצל חולי קורונה בית חולים וויסקונסין
אח לובש ציוד מגן לקראת ביקור אצל חולי קורונה בית חולים בוויסקונסין
(צילום רויטרס)
ארה"ב נגיף קורונה אחיות בית חולים וויסקונסיןארה"ב נגיף קורונה אחיות בית חולים וויסקונסין
(צילום: רויטרס)
מוקד המגפה בארה"ב כרגע הוא במדינות במערב התיכון. מספר הנדבקים הגבוה ביותר ביחס למספר התושבים בארה"ב נרשם כעת במינסוטה, ומושל המדינה טים וולץ הורה שם לכל המסעדות, הברים, מועדוני הכושר ומוסדות הבידור לסגור את שעריהם למשך ארבעה שבועות. התפוסה ביחידות הטיפול הנמרץ בבתי החולים של מזרח מינסוטה הגיעה ליותר מ-90%, ובמסיבת עיתונאים הלילה אמר וולץ: "אנחנו נמצאים בשלב מסוכן של המגפה הזו".
41 מ-50 מדינות ארה"ב דיווחו במהלך נובמבר על שיא נדבקים יומי בתחומן, ו-20 מדינות הודיעו על שיא מתים יומי. 26 דיווחו על שיא במספר המאושפזים. לפחות 21 ממדינות ארה"ב – בהן כאלה הנשלטות על-ידי דמוקרטים וכאלה הנשלטות על-ידי רפובליקנים – הטילו החודש הגבלות חמורות חדשות, החל בצמצום התקהלויות, דרך סגירת בתי עסק המוגדרים כלא חיוניים וכלה בדרישה לעטות מסכות במקומות ציבוריים.
ארה"ב נגיף קורונה ערכת הגנה מסכה עם דגל ארה"ב אל פאסו טקססארה"ב נגיף קורונה ערכת הגנה מסכה עם דגל ארה"ב אל פאסו טקסס
ערכת מגן עם דגל ארה"ב עומדת למכירה באל-פאסו, טקסס
(צילום: AFP)
דוברת הבית הלבן קיילי מקנאני, המייצגת את עמדתו של הנשיא טראמפ הדורש להימנע מהטלת הגבלות ולהניח לאמריקנים להחליט בעצמם כיצד לנהוג, תקפה את ההחלטות הללו גם אמש והאשימה את פקידי הממשל באותן מדינות כי הם חורגים מסמכותם או מנצלים את סמכותם לרעה. "העם האמריקני יודע כיצד להגן על בריאותו", אמרה בריאיון ל"פוקס ניוז". "במדינה הזאת אנחנו לא מאבדים את החירות שלנו. אנחנו מקבלים החלטות בריאותיות אחראיות כאנשים פרטיים".
טראמפ, נזכיר, הואשם על-ידי יריביו במשך חודשים כי חתירתו העיקשת לפתיחת הכלכלה גם במחיר הגדלת הסכנה הנשקפת לציבור נובעת ממניעים פוליטיים, ומרצונו לצבור נקודות זכות בהיבט הכלכלי לקראת הבחירות. לאורך המשבר נמנע טראמפ כמעט לגמרי מלעטות מסכה בציבור, זלזל לא פעם במי שכן בחר להתגונן באמצעות מסכה – והרבה להתעמת עם מדענים על חומרת המגפה.
קיילי מקנאני קיילי מקנאני
דוברת הבית הלבן קיילי מקנאני. "אנחנו מקבלים החלטות כאנשים פרטיים"
(צילום: gettyimages)
מומחי בריאות בארה"ב נשמעים אופטימיים הרבה פחות מכפי שנשמעה הלילה הדוברת מקנאני. "רמת הדאגה שלי כרגע היא הגבוהה ביותר שהייתה לי מאז תחילת המגפה", אמר אתמול ל-CNN ד"ר טום אינגלסבי, מנהל מרכז ג'ונס הופקינס לביטחון בריאותי.