ראש הממשלה שוחח עם מנכ"ל החברה שדיווחה על תוצאות מעודדות מאוד בניסוי חיסון הקורונה, ואמר כי הוא "משוכנע" שהמשא ומתן עמה יושלם בהצלחה. בהודעה מטעמו הערב (יום ד') אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי שוחח עם מנכ"ל "פייזר" וציין כי "אחרי השיחה אני משוכנע שנשלים את החוזה איתה". עם זאת, עדיין לא ברור מתי החיסונים יגיעו.
בכיר במערכת הבריאות הרחיב על המשא ומתן עם פייזר ואמר ל-ynet: "ביקשנו מספר גדול מאוד של חיסונים לשכבה מאוד גדולה של האוכלוסייה. אנחנו נקבל את המנות הראשונות ברגע שפייזר יתחילו להוציא את המנות מחוץ לארה"ב. אנחנו במקום טוב ברשימה. גם הכמויות הגדולות יגיעו בטפטוף משום שאין יכולת ליותר מזה. עד החתימה עובדים על זה מאוד חזק". לדברי אותו גורם, מדובר ב"עסקה גדולה מאוד, וזה לא חיסון זול, אנחנו קונים הרבה".
החיסון של פייזר דורש אחסנה והובלה של החיסון בהקפאה עמוקה, בטמפרטורה של מינוס 70 מעלות. על כך אמר הגורם: "הנושא הזה עוד בטיפול, דרישות הקירור העדכניות מתחילות להיראות סבירות יותר. יש היערכות לכך". הוא הבהיר כי אינו יודע להגיד בדיוק מתי יגיעו החיסונים, "יש הרבה תקלות שיכולות לקרות בדרך וזה מרוץ מטורף. לגבי מועד החתימה, אנחנו עובדים על זה סביב השעון ואנחנו עובדים על זה מאוד חזק. יש רצון טוב של כולם וכולם מתכווננים".
3 צפייה בגלריה
בקבוקון חיסון נגד קורונה של חברת פייזר
בקבוקון חיסון נגד קורונה של חברת פייזר
בקבוקון חיסון נגד קורונה של חברת פייזר
(צילום: רויטרס)
3 צפייה בגלריה
מנכ"ל פייזר, אלברט בורלה
מנכ"ל פייזר, אלברט בורלה
"מאוד גאה במוצאו היהודי". מנכ"ל פייזר, אלברט בורלה
(צילום: AP)
"אני פועל כל הזמן להביא חיסונים לישראל, והיום יש לי בשורה חשובה", אמר נתניהו. "סיימתי עכשיו שיחה מאוד חמה ולבבית עם אלברט בורלה, מנכ"ל חברת פייזר. חברת פייזר הודיעה שלשום שהיא פיתחה חיסון נגד הקורונה עם יעילות של 90%. כל העולם רוצה לקבל את התרופות שלה. אנחנו מנהלים איתם משא ומתן".
"ביקשתי לשוחח איתו, הוא מיד נענה", הוסיף ראש הממשלה. "מתברר שאלברט בורלה מאוד גאה במוצאו היווני ובמוצאו היהודי מסלוניקי, והוא אמר לי שהוא מאוד מעריך את טיפוח היחסים בין יוון לישראל, שאני מוביל בשנים האחרונות".
לדברי נתניהו, "אחרי השיחה הזאת, שהייתה מאוד עניינית ומאוד מעשית, אני משוכנע שאנחנו נשלים את החוזה עם חברת פייזר. זאת בשורה מאוד חשובה להבאת חיסונים רבים לכם אזרחי ישראל".

3 צפייה בגלריה
מודרנה
מודרנה
ד"וח נתונים בקרוב. חברת מודרנה
(צילום: רויטרס)
מוקדם יותר הערב הודיעה המתחרה של פייזר, חברת "מודרנה" שאיתה ישראל חתומה על הסכם, כי היא צפויה לדווח נתונים ראשוניים מהשלב השלישי של ניסוי חיסון הקורונה שלה בהמשך החודש.
בדו"ח מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה נכתב כי "ההודעה של פייזר מעלה את הסבירות ליעילותם של חיסונים נוספים המפותחים בטכנולוגיה זו, למשל זה של חברת מודרנה, שנמצא גם הוא בשלב שלישי של הניסוי הקליני, ותוצאות הביניים שלו צפויות להתפרסם אף הן בתקופה הקרובה. בנוסף, אם תוצאות הביניים של מודרנה יהיו דומות לאלו של פייזר, סביר כי עד סוף 2020 יהיו לפחות שני חיסונים מאושרים לשימוש נגד הקורונה אשר יוחל בהפצתם עם קבלת האישור".