3 צפייה בגלריה
קניון הדר
קניון הדר
מסכות בקניון. במקומות עם "תו ירוק" לא תהיה חובה?
(צילום: גיל יוחנן)
האם בקרוב לא נחויב לעטות מסכה גם בחללים סגורים? כך לפחות סבורים בכירי מערכת הבריאות. בסיכום ישיבת קבינט המומחים הלאומי, גוף הממליץ למשרד הבריאות, נאמר כי אם תימשך המגמה הנוכחית של ירידה בתחלואה בקורונה, ניתן יהיה להתיר אי עטיית מסיכה באירועים בחלל סגור המתנהלים תחת "תו ירוק".
בינתיים, אחרי שהשבוע פורסם ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" כי גם מחוסנים ומחלימים שחוזרים מהודו צפויים להידרש לבידוד, היום (ה'), ולאחר השתהות של כמה ימים, חתם מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, על תיקון לצו ולפיו כל מי שחוזר מהודו, אוקראינה, אתיופיה, ברזיל, דרום אפריקה, מקסיקו וטורקיה ייכנס לבידוד. גם מחוסנים ומחלימים יהיו חייבים בבידוד למשך 14 ימים או 10 ימים בביצוע שתי בדיקות קורונה שליליות. התיקון לצו ייכנס לתוקף ביום שני הקרוב, וטעון אישור הועדה המסדרת של הכנסת שתקבע באיזו ועדה ידון ויאושר.
אף שקבינט המומחים התכנס ביום שלישי - היום שבו פורסמו ההמלצות לגבי כניסה לבידוד למגיעים לארץ מאותן מדינות - חבריו מתחו ביקורת על ההתמהמהות בקבלת ההחלטות בעניין זה, כמו גם על העיכוב הממושך בהכנסת הצמידים האלקטרוניים לשימוש, יותר מחודשיים לאחר שהפרויקט היה אמור לצאת לדרך.
3 צפייה בגלריה
עומסים בנתב"ג
עומסים בנתב"ג
בקרוב חוזרים מכמה מדינות יחויבו בבידוד גם אם הם מחוסנים או מחלימים
(צילום: שמוליק דודפור )
פרופ' אש: עוקבים אחר התחלואה בקפריסין
(צילום: שחר גולדשטיין, ירון ברנר)

קבינט המומחים קרא "ליישם מיידית את הצעדים שהוסכמו בדיוני משרד הבריאות לעיכוב והקטנת הסיכון לייבוא וריאנטים לישראל (נתב"ג ומעברי גבול יבשתיים וימיים) והתפשטות מקומית שלהם, לרבות מניעת הגעה של תיירים ממדינות בסיכון מיוחד, המשך ביצוע בדיקות לנכנסים לפני ולאחר נחיתתם ללא תלות בסטטוס החיסון שלהם, ויישום התוכנית לווידוא הרמטי של בידוד לחוזרים (כולל צמיד אלקטרוני). כל יום שעובר ללא וידוא אמצעים אלה נושא בחובו סיכון שניתן לצמצמו. זהו הסיכון המשמעותי ביותר לפגיעה בהישגי החיסון ובקרת ההתפשטות שהושגו".
בישיבה שנערכה דן קבינט המומחים בהסרת המסכות בחללים סגורים, כשבועיים לאחר שמשרד הבריאות התיר את הסרתן באוויר הפתוח. בסיכום הדיון נכתב: "לא הושג קונצנזוס בין חברי קבינט המומחים האם ומהו השלב שבו ניתן יהיה להנחות על הפסקת עטיית מסכות".
עם זאת, הבהירו, "ישנו קונצנזוס על כך שבשלב מתקדם וככל שיימשכו המגמות הנוכחיות, ויצטברו עדויות על הפחתה משמעותית בהדבקה מאדם מחוסן/מחלים שנדבק בעצמו, כמו גם על היעדר אירועי הדבקה נרחבים בנסיבות שבהן לא עוטים מסכה כמסעדות, ניתן יהיה להתיר אי עטיית מסיכה באירועים בחלל סגור המתנהלים תחת 'תו ירוק'".
3 צפייה בגלריה
גליה רהב
גליה רהב
פרופ' גליה רהב. "מתחילה בעיה עם הווריאנט ההודי"
(צילום: דנה קופל)
אתמול אמר בכנסת סגן שר הבריאות יואב קיש כי תוך שלושה שבועות תישקל הסרת "התו הירוק", המומחים מתנגדים לכך.
לפי סיכום הדיון, 168 מחוסנים ומחלימים שחזרו מחו"ל נמצאו חיוביים בנתב"ג (0.17% מסך המחוסנים ומחלימים שחזרו לארץ). זוהתה מדינה אחת (אוקראינה) שהשיעור בה מגיע ל- 1.5% מכלל החוזרים המחוסנים/מחלימים שנמצאו חיוביים.
חברת הקבינט פרופ' גליה רהב ציינה: "אחת הבעיות הקשות שהיו במגפה זו ההתמהמהות בקבלת ההחלטות. הווירוס לא מחכה לנו עד שנקבל החלטות. הוא עושה מה שבא לו ואנחנו צריכים לעמוד בקצב שלו. מתחילה בעיה עם הווריאנט ההודי. יכול להיות שזה לא יהיה משמעותי, אבל זה לא ברור. בשלב זה חייבים לקבל החלטה בעניין הזרים הנכנסים לישראל וישראלים ששבים ארצה ממדינות אלו חייבים להיכנס לבידוד. אני חושבת שצריכים לקבל החלטה מיידית ולא לחכות שזה יהיה מאוחר מידי"
בפורום, שבראשו עומד פרופ' רן בליצר, חברים כמה מבכירי מערכת הבריאות ומשרד הבריאות ובהם פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש, ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס, כמו גם פרופ' גליה רהב, ראש היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי שיבא.
פורסם לראשונה: 16:21, 29.04.21