3 צפייה בגלריה
נתב"ג: החל מהשעה 22:00 ישראלים השבים מחו"ל, מכל המדינות, מחוייבים בבידוד במלוניות
נתב"ג: החל מהשעה 22:00 ישראלים השבים מחו"ל, מכל המדינות, מחוייבים בבידוד במלוניות
פיקוד העורף בנתב"ג. נוסעים יחויבו בבידוד?
(צילום: מוטי קמחי)
אגף המודיעין בצה"ל פרסם הערב (שבת) דו"ח ובו המלצות להמשך ההתמודדות עם התפשטות התחלואה בקורונה. באמ"ן הזהירו מהתפתחות של מוטציה ישראלית, "תוצרת בית", וציינו כי לפי שעה "המוטציה הבריטית לא ניתנת לבלימה בישראל".
בנוסף הם ממליצים לבחון את החזרת חובת הבידוד לשבים מחו"ל – גם אם החלימו לאחר שחלו בנגיף או חוסנו. לקריאת הדו"ח המלא לחצו כאן.


בדו"ח צוין כי "יש לנהל את התפרצות וריאנטים שמעלים את קצב ההדבקה ובכלל זאת הווריאנט הבריטי שהתפשט בישראל וביתר העולם וכן הווריאנט הדרום-אפריקני. בעיה זו היא גלובאלית ואותותיה ניכרים כבר במדינות אירופה ובארה"ב, ובמדינות נוספות בעולם בהתפרצויות מהירות יותר, אשר השליטה בהן הופכת לקשה ביותר".
במסמך צוינו לטובה הישגי מבצע החיסונים בארץ, אולם הזכירו כי "קצב חיסון איטי מחוץ לישראל, במקביל לגלי תחלואה שם, עלול לגרום לכך שחלון ההזדמנויות ליצירת וריאנט שכזה ימשיך להיות קיים במהלך השנה הקרובה לפחות". זאת, נכתב, "במקביל לעלייה בסבירות להיווצרות מוטציה עמידה בישראל".
נוסעים מדובאי מסרבים להתפנות למלוניות

3 צפייה בגלריה
בדיקות קורונה בנתב"ג
בדיקות קורונה בנתב"ג
בדיקות קורונה בנתב"ג. תהיה חובת בידוד?
(צילום: AFP)
"בנסיעה לחו"ל", נכתב, "גם על מחלימים ומחוסנים להתנהל בזהירות - להקפיד על ריחוק חברתי, מסכות והימנעות מהתקהלויות. מומלץ להימנע מנסיעות מיותרות, ובדגש על מקומות שבהם הווריאנטים המטרידים נפוצים - יש לעקוב אחר עדכונים".
עוד נאמר כי "יש לבחון להתייחס למחוסנים או מחלימים באופן דומה בעת הגעתם לישראל לכל הפחות בהיבטי בדיקתם וייתכן אף בידוד מקוצר, היות שאם ידבקו במוטציה בעייתית המתמודדת עם החיסון - הם עלולים להפיץ אותה בקהילה".

הדברים מגיעים במקביל לדיון שמקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נציגי משרדי הבריאות, התחבורה והמל"ל שבו דורש רה"מ לסגור את נתב"ג מיידית. בדיון - שייתכן ולא יוכרע הלילה - נאמר כי גילוי המוטציות החדשות בדגימות מורכב וקשה יותר, ולא תמיד ניתן לזהותן בבדיקה פשוטה.
הדיון התקיים זמן קצר לאחר שהודיע משרד הבריאות כי שש מתוך שבע נשים הרות שאושפזו במצב קשה לאחר שחלו בקורונה אותרו עם המוטציה הבריטית.
לפי הטיוטה שהציגו נציגי הבריאות בדיון, שדה התעופה צפוי להיסגר למשך שבועיים. אם וכאשר תתקבל ההחלטה, יהיה זה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שיקבע מתי היא תיכנס לתוקף.