פרופ' לוי בתדרוך על החשש מהווריאנטים
(צילום: לע"מ)

משרד הבריאות פרסם הערב (יום ה') אזהרת מסע בריאותית והמליץ לכל הישראלים, כולל מחוסנים ומחלימים, להימנע מנסיעות לא הכרחיות לחו"ל. כפי שפורסם לראשונה ב-ynet משרד הבריאות מיקד את האזהרה שלו במדינות הבאות: אוקראינה, אתיופיה, ברזיל, דרום אפריקה, הודו, טורקיה ומקסיקו. למרות זאת, הטיסות למדינות הללו יימשכו.
זמן קצר לאחר פרסום ההודעה ערך מנכ"ל המשרד חזי לוי תדרוך לתקשורת שבו הסביר את אזהרת המסע ואת החשש הרב במערכת הבריאות מחדירת וריאנטים חדשים של הנגיף לישראל, כאלו שעלולים אולי לגלות עמידות מסוימת בפני החיסונים. אם תהיה עלייה נוספת בתחלואה במדינות המדוברות, במשרד צפויים לדון גם באפשרות של חיוב הישראלים המחוסנים והמחלימים שחוזרים מהן להיכנס לבידוד ביתי. ynet העביר שידור חי מהתדרוך של מנכ"ל משרד הבריאות.
"המצב בעולם הוא כזה שאנחנו ממליצים בצורה חמה ביותר לא לנסוע לחו"ל אם לא צריך", אמר פרופ' לוי. "יחד עם זאת, משרד הבריאות מכריז על שבע מדינות שבהן יש תחלואה רבה מאוד ושבהן יש סיכוי טוב ללקות או להידבק בווריאנטים ושם אנחנו ממליצים ככל האפשר לא לנסוע למדינות האלה. פשוט לא לנסוע אליהן".
5 צפייה בגלריה
חוזרים בטיסת החילוץ
חוזרים בטיסת החילוץ
עם חליפת מגן בנתב"ג, ארכיון. "עלולים לסכן את המדינה כולה"
(צילום: מוטי קמחי)
נתניהו: מבצע חיסונים נוסף בעוד חצי שנה
(צילום: גיל יוחנן )

בדבריו פירט פרופ' לוי את הווריאנטים המדאיגים, ובהם הזן ההודי החדש. טרם נמצאו ראיות לכך שיש לזן הזה עמידות בפני החיסונים, אך ככל הנראה הוא מידבק יותר מהזן המקורי. לפי העדכון האחרון מיום שישי, בארץ התגלו עד כה שבעה מקרים של הווריאנט ההודי – כולם של כאלו שחזרו מחו"ל ולא התחסנו.
לדברי פרופ' לוי רק השבוע במערכת הבריאות שמעו על הזן ההודי. "אנחנו לומדים עליו, בהודו יש תחלואה רבה מאוד, בעיקר בדרום המדינה", אמר מנכ"ל משרד הבריאות. "רבים מהם חלו בשל הווריאנט ההודי. עדיין לא ידוע על השפעת החיסון עליו או עמידותו. אנחנו מרגישים לא נוח עמו, כי הוא מכיל מוטציות שיכולות להיצמד טוב יותר לתא האדם - והחיסון נגדו יכול להיות פחות יעיל, מה שיגרום לירידה של החיסון כנגדו".
מנכ"ל משרד הבריאות ציין כי הזן העיקרי שנפוץ כעת בישראל הוא הווריאנט הבריטי, שאחראי לכ-95% מכללי מקרי התחלואה בארץ. הזן הזה אמנם מידבק יותר, אך אינו עמיד בפני החיסונים. גם הזן הדרום אפריקני מעורר דאגה, ולדברי לוי החיסונים פועלים נגדו ביעילות נמוכה יותר מהאופן שבו הם פועלים נגד הווריאנט הבריטי. לדבריו, הזן הדרום אפריקני אחראי רק ל-1% מהמקרים בישראל.
5 צפייה בגלריה
פרופ' חזי לוי מנכ"ל משרד הבריאות בתדרוך עיתונאים
פרופ' חזי לוי מנכ"ל משרד הבריאות בתדרוך עיתונאים
"ממליצים בצורה חמה ביותר לא לנסוע לחו"ל, אם לא צריך". פרופ' חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות
(צילום: לע"מ)
לוי הודיע במקביל, כפי שגם כן פורסם לראשונה ב-ynet, כי עובדים וסטודנטים זרים מהודו ייאלצו להיכנס לבידוד במלוניות עם הגעתם לישראל. לידי ynet הגיע אמש מסמך שמתייחס באופן נפרד להגעת זרים מהודו, ובו מתבקשים משרד החוץ ורשות האוכלוסין לפעול לצמצם את מספר הזרים הללו ל"מינימום".
החשש בנוגע להודו נובע לא רק מהזן המידבק יותר שהתגלה בה, אלא עקב ההשתוללות של הנגיף בימים אלה בשטחה – אם כי ייתכן מאוד שלזן החדש יש חלק מרכזי בכך. הודו הפכה בשבועות האחרונים לאחד ממוקדי ההתפרצות החמורים בעולם, ורק הבוקר דיווחה על שיא עולמי של נדבקים חדשים ביממה אחת – יותר מ-300,000. גם בעולם חוששים כעת מההתפרצות החמורה בהודו, ובאיחוד האמירויות הודיעו הערב הרשויות על הפסקת הטיסות הנכנסות ממנה.
באזהרת המסע קרא משרד הבריאות לישראלים לעקוב באתר האינטרנט שלו אחר רשימת המדינות שרמות התחלואה בהן מדאיגות. "אזהרות דומות פורסמו זה מכבר על ידי גופים שונים בעולם, ביניהם ה-CDC בארצות הברית, ממשלת בריטניה ועוד. יודגש שגם מחוסנים או מחלימים עלולים להידבק בגרסאות חדשות של הנגיף באזורי ההתפרצות, ובכך לסכן לא רק את עצמם ואת הקרובים אליהם, אלא את המדינה כולה", לשון הודעת משרד הבריאות.
5 צפייה בגלריה
הודו שריפת גופה של חולה קורונה ניו דלהי קרמטוריום
הודו שריפת גופה של חולה קורונה ניו דלהי קרמטוריום
שורפים גופת חולה קורונה בניו דלהי. הזן ההודי משתולל
(צילום: רויטרס)
5 צפייה בגלריה
הודו מחכים לאסוף גופה של חולה קורונה ניו דלהי
הודו מחכים לאסוף גופה של חולה קורונה ניו דלהי
מחכים לאיסוף גופה של חולה קורונה בבירת הודו
(צילום: AP)
לפי המשרד, אזהרת המסע מייצגת הן את המצב הנוכחי במדינות המדוברות והן את מגמת התחלואה בהן. זאת, בהתבסס על מספר קריטריונים: הצהרת המדינות, היקף התחלואה של הנכנסים לישראל מהן, אחוז המחוסנים והמחלימים מתוך המאומתים, עדות לקיומם של וריאנטים ועוד.

ההערכה: מנת "בוסט" עד שנה מהחיסון הראשון

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס שלשום לחשש מהגעת וריאנטים חדשים לישראל, במסיבת עיתונאים שכינס בתום התייעצויות בנושא החיסונים: "ההצלחה שלנו היא עולמית אבל היא לא בלי אפשרות לבלימה. תמיד יכולה להיות הפתעה על ידי וריאנט חדש". לדברי נתניהו, "אחת הדרכים למנוע הפתעות זה להדק את המעטפת החיצונית שלנו".
מחקר ענק בכללית: החיסון מונע ב-95% מחלה קשה
(צילום: שמוליק דודפור)

למרות החשש מהווריאנטים, רמת התחלואה בישראל ממשיכה להישאר נמוכה למדי. אתמול שיעור בדיקות הקורונה החיוביות עמד על 0.2% בלבד, זאת מתוך יותר מ-47 אלף בדיקות שפוענחו. אתמול נפטר חולה קורונה אחד - לעומת שיא של 77 נפטרים ביממה אחת. בבתי החולים מאושפזים כעת 166 חולים במצב קשה לעומת למעלה מ-1,200 בשיא הגל השלישי. בישראל ישנם כעת 2,054 חולים פעילים בלבד.
מנכ"ל משרד הבריאות אמר הערב כי פתיחתה המלאה של מערכת החינוך לא הביאה לעלייה משמעותית בתחלואה. "אין עלייה בתחלואה בצורה משמעותית בקרב מערכת החינוך. נכון להיום יש 882 תלמידים חולים שנמצאים בביתם וכ-50 מורים שנמצאים בביתם", אמר.
בינתיים, במערכת הבריאות ממשיכים להיערך למבצע חיסונים נוסף, שלדברי ראש הממשלה צפוי להתחיל בתוך כחצי שנה. פרופ' לוי התייחס לסוגיית החיסונים בתדרוך הערב, והכריז כי עד כה קיבלו את המנה השנייה בישראל חמישה מיליון בני אדם. הוא העריך כי הישראלים שהתחסנו יצטרכו לקבל חיסון שלישי. "אנחנו יודעים שצריכה להיות מנה נוספת. המנה הזו תהיה כנראה כעבור שנה מתחילת החיסונים. התחלנו בדצמבר, ולכן כנראה יהיה חיסון נוסף בין עשרה חודשים לשנה מהחיסון הראשון. החיסון יהיה במנה אחת לאלה שהתחסנו או שתי מנות לאלה שלא התחסנו עד מתן מנת הבוסט הזו".
5 צפייה בגלריה
חיסוני קורונה בארגנטינה
חיסוני קורונה בארגנטינה
חיסון שלישי? פרופ' לוי מעריך שבין עשרה חודשים לשנה אחרי החיסון הראשון
(צילום: AFP)
בתדרוך הערב מנכ"ל משרד הבריאות התייחס גם לתוקפו של התו הירוק, חצי שנה בלבד - תקופה שעבור המתחסנים הראשונים בדצמבר תסתיים בקרוב. לדברי פרופ' לוי, "קרוב לוודאי" שהתוקף של התו הירוק יוארך לאור עדויות שהצטברו ולפיהן החיסון יעיל גם חצי לאחר המנה השנייה. בנוגע לחיסון ילדים הדגיש לוי: "אנחנו ננקוט בחיסוני ילדים רק כשתהיה רגולציה ואישור של ה-FDA ורשות התרופות האירופית. אנחנו חשופים לכל מיני סרטים שלא נשענים על עובדות. לא נחסן ילדים במקום שזה מסוכן ולא מאושר. כל מי שאומר שילדים לא צריכים להתחסן אינו אומר אמת וגורם נזק".
במסגרת ההיערכות למבצע חיסונים נוסף, ולחיסון הילדים בני 12 עד 15, ישראל חתמה ביום שני השבוע על הסכם עם חברת התרופות פייזר שבמסגרתו תרכוש 9 מיליון מנות חיסון עד לסוף 2022, לצד אופציית רכישה של מיליוני מנות נוספות. ל-ynet נודע כי ההסכם עומד על כ-1.1 מיליארד שקל. בנוסף ישראל צפויה לרכוש עוד 7.2 מיליון מנות חיסון ממודרנה, בעלות של כחצי מיליארד שקל.
פורסם לראשונה: 16:33 , 22.04.21