9 צפייה בגלריה
 שמונת ראשי מפלגות הקואליציה
 שמונת ראשי מפלגות הקואליציה
שמונת ראשי מפלגות הקואליציה
(צילום: יואב דודקביץ', קובי קואנקס, שרון צור, הדר יואביאן, AFP)
תם אך לא נשלם - הממשלה החדשה מוכנה לקבל את אמון הכנסת: עם חתימת הסכם-הגג הקואליציוני בין יש עתיד לימינה הושלמה בצהריים (יום ו') מלאכת הרכבת ממשלת בנט-לפיד. הסכם זה מחייב את כל המפלגות בממשלתם, שחתמו מוקדם יותר על הסכמים עם יש עתיד.
יו"ר ימינה וראש הממשלה המיועד נפתלי בנט אמר: "החתימה מביאה לסיום שנתיים וחצי של משבר פוליטי. אתגרים כבירים ניצבים בפנינו ואזרחי ישראל כולה נושאים אלינו עיניהם בתקווה. הממשלה תעבוד למען כל הציבור הישראלי - דתיים, חילונים, חרדים, ערבים - ללא יוצא מן הכלל, כאיש אחד. נפעל יחד, מתוך שותפות ואחריות לאומית, ואני מאמין שנעשה ונצליח".
יו"ר יש עתיד והמיועד לתפקיד ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד אמר: "לציבור בישראל מגיעה ממשלה מתפקדת ואחראית שבראש סדר העדיפויות שלה ניצבת טובת המדינה. למען זה הוקמה ממשלת האחדות. כל השותפים בה מחויבים בראש ובראשונה לאזרחי ישראל".
9 צפייה בגלריה
יאיר לפיד ונפתלי בנט לאחר חתימת ההסכם להרכבת ממשלה חדשה
יאיר לפיד ונפתלי בנט לאחר חתימת ההסכם להרכבת ממשלה חדשה
לפיד ובנט
לפי הסכם-הגג בין ימינה ויש עתיד, ממשלת בנט-לפיד תקדם באופן מיידי חקיקה שתגביל את כהונת ראש הממשלה לשתי קדנציות (או שמונה שנים, הארוך מביניהם). בנוסף, מיד לאחר כינונה תביא הממשלה לאישור הכנסת הקמת ועדת חקירה ממלכתית לחקירת האסון במירון.
בהסכם בין הצדדים נקבע כי משרד הדיגיטל, משרד המים, המשרד לקידום קהילתי והמשרד לעניינים אסטרטגיים ייסגרו. נושאים נוספים שמופיעים בהסכם בין ימינה ויש עתיד: בניית שני בתי חולים חדשים (בנגב ובגליל), הקמת שדה תעופה נוסף, הקמת אוניברסיטה בגליל, הסדרת תקצוב הסטודנטים הלא מתוקצבים באוניברסיטת אריאל, ותוכנית אב לתחבורה בשטחי יהודה ושומרון ובקעת הירדן.


9 צפייה בגלריה
החתימות על הסכם מסמך קווי היסוד להרכבת ממשלת השינוי
החתימות על הסכם מסמך קווי היסוד להרכבת ממשלת השינוי
חתימות ראשי המפלגות על הסכם קווי היסוד של הממשלה החדשה

כמו כן תקודם תוכנית לאומית לחיזוק ופיתוח הצפון, תינתן תוספת שנתית קבועה לסל שירותי בריאות לצורך הוספת תרופות, יינתן סיוע לענף המלונאות והתיירות לנוכח משבר הקורונה, קצבת הבטחת הכנסה לקשישים תגדל ל-70% משכר המינימום, תקודם רפורמת "נפש אחת" וייושמו צעדים נוספים למען נכי צה"ל ופגועי הנפש, יוקם מערך חירום לנשים בשעת משבר, ייבחן מודל דמי אבטלה לעצמאיים ויוצב יעד לאומי - העלאת מספר העובדים בהייטק ל-15% מכלל העובדים במשק עד שנת 2026.
בנושאי דת ומדינה צוין בהסכם כי תיווצר תחרות בתחום הכשרות, ישונה הגוף הבוחר ברב הראשי לישראל כדי להביא לבחירת רב ראשי ציוני ותיפתח האפשרות לגיור באמצעות רבני ערים. יו"ר הוועדה לבחירת דיינים יהיה שר הדתות מטעם ימינה ואיתו יכהן בוועדה שר ממפלגת תקווה חדשה. "מלבד נושאים אלו, יישמו הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה ולימינה יש וטו", נאמר בהסכם.

שאר ההסכמים עם מפלגות הקואליציה החדשה

מוקדם יותר נחתמו ההסכמים הקואליציוניים של תקווה חדשה, כחול לבן ומפלגת העבודה עם מפלגת יש עתיד, לאחר שבלילה נחתמו ההסכמים עם רע"מ וישראל ביתנו.
לפי ההסכם עם תקווה חדשה, מפלגתו של גדעון סער תקבל את התפקידים הבאים: שר המשפטים עד מועד חילופי ראש הממשלה, ושר חוץ ממועד החילופים. כמו כן יקבלו את תיק החינוך וההשכלה הגבוהה, תיק הבינוי והשיכון, תיק התקשורת, תיק ירושלים ומורשת, סגן יו"ר הכנסת, יו"ר הוועדה לזכויות הילד, יו"ר ועדת השרים לענייני חקיקה (שר המשפטים), יו"ר קבינט הדיור (שר השיכון) ואת יו"ר ועדת השרים לדיגיטציה, צמצום ביורוקרטיה ושיפור השירות הממשלתי.
גם בהסכם עם תקווה חדשה צוין כי "מיד עם הקמת הממשלה, ובכדי ליישם את רעיון הגבלת כהונת ראש ממשלה לשמונה שנים רצופות, יקודם חוק יסוד: הכנסת (תיקון - תקופת צינון והגבלת כהונת ראש ממשלה)". כמו כן צוין בהסכם שר המשפטים סער יקדם את פיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה.
עוד נאמר בהסכם עם תקווה חדשה כי "הצדדים מסכימים לחוקק את חוק אי הפללה של צרכני קנאביס בסמוך להקמת הממשלה. בנוסף, תקודם חקיקה של הסדרה מלאה של שוק הקנאביס כולל נושא הקנאביס הרפואי תוך שנה מיום הקמת הממשלה, קידום קמפיין להעלאת מודעות וסכנות שימוש בקנאביס, וקידום תוכנית לטיפול בהתמכרויות והחלת הרגולציות המגבילות על מכירה ושימוש בקנאביס לקטינים".
9 צפייה בגלריה
גדעון סער
גדעון סער
גדעון סער
(צילום: עמית שאבי)
לפי ההסכם עם כחול לבן, מפלגתו של בני גנץ תקבל את התפקידים הבאים: גנץ יכהן כשר ביטחון וכסגן ראש הממשלה. כמו כן תקבל המפלגה את תיקי התרבות והספורט, העלייה והקליטה, החדשנות המדע והטכנולוגיה, אחד מתפקידי סגן יו"ר הכנסת, יו"ר ועדת הכלכלה ויו"ר הוועדה לפניות הציבור.
בהסכם עם כחול לבן, צוין בכתב יד בהתייחס לאחריות על הנעשה בשטח C כי היא תישאר בידי "המנהל האזרחי במשרד הביטחון". זאת אף שדווח כי ח"כ זאב אלקין מתקווה חדשה ביקש לקבל אחריות על השטח במסגרת משרד השיכון בראשותו.
נושאים נוספים שמופיעים בהסכם עם כחול לבן: עידוד עליית יהודים מכל העולם, קידום עליית יהודי אתיופיה בתוך שלוש שנים, הקמת ועדת חקירה ממלכתית לחקירת האסון במירון וקידום "חוק הגיוס" במתווה שאושר בקריאה ראשונה בכנסת ה-20.
9 צפייה בגלריה
ישיבת סיעה כחול לבן
ישיבת סיעה כחול לבן
בני גנץ
(צילום: עמית שאבי)
לפי ההסכם עם מפלגת העבודה, מפלגתה של מרב מיכאלי תקבל את התפקידים הבאים: משרד התחבורה, המשרד לביטחון הפנים ומשרד התפוצות. בנוסף תקבל הסיעה את ראשות ועדת החוקה וועדת העבודה והרווחה של הכנסת ואת אחד מתפקידי סגן יו"ר הכנסת.
בהסכם צוין כי "הממשלה תפעל ליצירת שוויון מלא בין גברים לנשים בכל תחומי החיים. בפרט תפעל הממשלה ליצירת שוויון מלא במגזר הציבורי, לרבות בשכר, בתקנים ובאחוזי משרה. הממשלה תפעל לקידום מעמד האישה".
נושאים נוספים שמופיעים בהסכם עם העבודה: קידום חקיקה לזכויות הקהילה הגאה, נישואים אזרחיים והפעלת תחבורה ציבורית בשבת. כמו כן נאמר בהסכם כי "יו"ר ועדת השרים לשוויון מגדרי תמנה ועדת ציבורית אשר תמליץ לממשלה על מתווה ולוח זמנים ליישום הארכת תקופת הלידה וההורות כהגדרתה בחוק עבודת נשים".
9 צפייה בגלריה
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
(צילום: עמית שאבי)
לפי ההסכם עם רע"מ, מפלגתו של ח"כ מנסור עבאס תקבל התפקידים הבאים: סגן שר במשרד ראש הממשלה, יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, אחד מתפקידי סגן יו"ר הכנסת ויו"ר הוועדה לענייני החברה הערבית.
בנוסף צוין בהסכם עם רע"מ, כי "הצדדים מסכימים לפעול לאישור תוכנית חומש לצמצום פערים לחברה הערבית, הדרוזית, הצ'רקסית והבדואית בהיקף של 30 מיליארד שקל עד תום שנת 2026, וזאת מבלי לפגוע בהחלטות ממשלה קודמות".
9 צפייה בגלריה
עבאס, בנט ולפיד לאחר החתימה בפגישה בכפר המכבייה
עבאס, בנט ולפיד לאחר החתימה בפגישה בכפר המכבייה
עבאס, בנט ולפיד
(צילום: נוואף אל-נבארי)
נושאים נוספים שמופיעים בהסכם עם המפלגה הערבית הראשונה שנכנסת לקואליציה מאז קום המדינה: אישור תוכנית חומש למיגור האלימות והפשיעה בחברה הערבית בסכום של 2.5 מיליארד שקל לחמש שנים, תקצוב תחבורה עירונית בחברה הערבית, אישור של 100 מיליון שקל בשנה לתיקון עיוותים בקידום פרויקטים ביישובים הערביים והכרה בשלושה יישובים בדואיים בנגב בהמשך להצעת החלטה שעלתה בממשלה היוצאת בראשות בנימין נתניהו.
בנוסף הוסכם בין הצדדים כי בתוך תשעה חודשים מיום כינון הממשלה, תוצג לאישור תוכנית להסדרת התיישבות אזרחים בדואים בנגב. במהלך תקופה זו תועבר בקשה לגורמי האכיפה להקפיא את האכיפה על הריסת בתים.
לפי ההסכם עם ישראל ביתנו, הצדדים מסכימים לתקן את החוק באופן אשר יסמיך את הממשלה ואת יו"ר ישראל ביתנו ושר האוצר המיועד אביגדור ליברמן להגיש תקציב דו-שנתי. פרט למשרד האוצר, תקבל ישראל ביתנו גם שר נוסף במשרד האוצר ואת תפקיד שר החקלאות, הנגב, הגליל והפריפריה החברתית.
כמו כן תקבל ישראל ביתנו את ראשות ועדת הכספים וגם מטעמה יכהן אחד מחברי הכנסת כסגן יו"ר הכנסת. בסעיף שקורץ לחברה החרדית, צוין בהסכם כי "הצדדים רואים יעד לאומי בכך שכל תלמידי ישראל ילמדו לימודי יסוד, מתוך הכרה כי שילובם בשוק העבודה הכרחי לעתידה הכלכלי של מדינת ישראל. לצורך כך יבוא הדבר לידי ביטוי בתקציב המדינה בתמריצים חיוביים ושליליים".
9 צפייה בגלריה
אביגדור ליברמן במליאת הכנסת
אביגדור ליברמן במליאת הכנסת
ליברמן
(צילום: אלכס קולומויסקי)
נושאים נוספים שמופיעים בהסכם עם ישראל ביתנו: קידום תיקון חוק: יסוד הכנסת לתקופת צינון והגבלת כהונת ראש הממשלה, קידום ותקצוב תוכנית לאומית לחיזוק ופיתוח הצפון, לפעול למען רווחתם הכלכלית ולביטחונם של תושבי אשקלון ויישובי עוטף עזה, קידום תחבורה ציבורית בשבת, קידום מתווה הכותל ונישואים אזרחיים.
יודגש כי ההסכם הסופי שקובע הוא זה שנחתם בין יש עתיד לימינה - שנחשב ל"הסכם גג" שיחייב את כלל סיעות הקואליציה ומצורף כנספח לכל ההסכמים. מהעבר השני, ההסכמים שנחתמו בין יש עתיד למפלגות השונות מחייבים את המפלגות החותמות.
ריאיון עם יו"ר הקואליציה היוצא ח"כ מיקי זוהר: אין שום מהלך, השלמנו עם זה שנהיה באופוזיציה
(צילום: משה מזרחי)

לקראת השבעת הממשלה ביום ראשון | ח"כ טופורובסקי, יש עתיד: אין חוליה חלשה, כולם מצביעים בעד
(צילום: שמוליק דודפור, משה מזרחי)

קואליציית השינוי התחילה לפרסם אמש את ההסכמים הקואליציוניים שעליהם תתבסס הממשלה החדשה. במסגרת ההסכם הקואליציוני בין יש עתיד למרצ נקבע כי בתחום המדיני, שעלול להוות מחלוקת מרכזית בממשלה העתידית, יש להימנע מצעדים חד-צדדיים.
מטעם סיעת מרצ יכהנו בממשלה שר הבריאות, השרה להגנת הסביבה (שתכהן גם כיו"ר ועדת השרים להגנת הסביבה) והשר לשיתוף פעולה אזורי. מרצ תקבל גם את ראשות ועדת העלייה והקליטה והתפוצות, ראשות ועדת משנה בוועדת החוץ והביטחון וראשות הוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל.
9 צפייה בגלריה
יאיר לפיד וניצן הורוביץ חותמים על ההסכם הקוליציוני בין המפלגות
יאיר לפיד וניצן הורוביץ חותמים על ההסכם הקוליציוני בין המפלגות
הורוביץ ולפיד חותמים על ההסכם בין יש עתיד למרצ
חברי הכנסת של מרצ יהיו חברים גם בוועדות הכספים, חוץ וביטחון (ובוועדת המשנה לשירותים חשאיים), פנים ובשאר הוועדות לפי המפתח הקואליציוני. הסיעה תקבל גם סגן יו"ר כנסת.
יש עתיד ומרצ התחייבו גם לפעול בכל הכלים שעומדים לרשותם כדי לקדם את זכויות הקהילה הגאה בישראל. בין היתר מדובר על פתרון למעמד הזוגי של בני זוג מנועי חיתון, לרבות בני זוג מאותו מין, כך שיוכרו כנשואים.
עם זאת, סעיף זה אינו מחייב כאמור את ימינה, שצפויה להתנגד לכך. בקווי היסוד של הממשלה, נזכיר, נכתב כי "הצדדים מסכימים שיש לפעול על מנת לקדם סוגיות בנושאי דת ומדינה לגביהן יש הסכמה ציבורית רחבה".
פורסם לראשונה: 08:51 , 11.06.21