תיעוד: התותחים יורים לעזה
(צילום: רועי עידן)

צה"ל חיסל מקורבים למפקד הזרוע הצבאית של חמאס - והתגובה של ארגון הטרור לא איחרה להגיע בדמות מטחי ירי כבדים לאזורי הדרום והשפלה. הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה בצהריים (יום ד') כי שיגרה כ-50 רקטות לעבר אשדוד ו-15 רקטות לעבר דימונה. בהמשך נורו עוד מטחים לעבר יישובים נוספים בדרום ובכללם אשקלון ובאר שבע. במקביל, הותר לפרסם כי ההרוג הבוקר במתקפת הנ"ט שנורה מעזה לעבר ג'יפ של צה"ל בדרום הוא סמל-ראשון עומר טביב ז"ל, בן 21 מאליקים.
ראש העיר אשדוד יחיאל לסרי דיווח על פצוע אחד באורח קל מפגיעת רסיסי רקטה בעירו שפונה לבית החולים אסותא. בין המקורבים למוחמד דף שחוסלו: מח"ט העיר עזה וראש מערך הסייבר בחמאס. "נכה בטרוריסטים מכות שהם לא חלמו עליהן, זו רק ההתחלה", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו. סוללות הארטילריה שנפרסו בעוטף משגרות משמשות ככוננות לתמרון ובינתיים משגרות פגזי עשן לבידוד מרחבים ברצועה ולשיבוש פעילות של חוליות טרור. צפו בתיעוד, בפתח הכתבה.

ההסלמה הביטחונית - עדכונים אחרונים

 • חמאס: שיגרנו כ-50 רקטות לעבר אשדוד ו-15 לעבר דימונה
 • מטחים כבדים לעבר יישובים בדרום ובשפלה
 • צה"ל חיסל בעזה מקורבים למוחמד דף, בהם מח"ט עזה בחמאס
 • הרוג, שני פצועים קשה ופצוע קל מירי נ"ט בגבול עזה
 • זמן קצר לאחר הפגיעה: מטח מרגמות על אזור התקרית
 • פינוי הפצועים מהתקרית התבצע תחת אש
 • שישה הרוגים פלסטינים בשני חיסולים ברצועת עזה
 • המכולת ביישוב נתיב העשרה ספגה פגיעה ישירה
 • 5 בני אדם נהרגו מפגיעות טילים: שתי נשים באשקלון, אב ובתו סמוך ללוד, אישה בראשל"צ
 • בצהריים חודש הירי לאשדוד ולאשקלון
 • הלילה: שני בכירי חמאס חוסלו מתקיפות צה"ל
נתניהו: "נכה בטרוריסטים מכות שהם לא חלמו עליהן"
7 צפייה בגלריה
סמל ראשון עומר טביב שנהרג מפגיעת נ"ט
סמל ראשון עומר טביב שנהרג מפגיעת נ"ט
סמ"ר עומר טביב ז"ל. הלוחם שנהרג מירי נ"ט בדרום
מטח לעבר יישובי הדרום
(צילום: ירון ברנר)

7 צפייה בגלריה
מערכת כיפת ברזל
מערכת כיפת ברזל
כיפת ברזל יירטה רקטות ששוגרו לדרום ולשפלה
(צילום: AFP)
7 צפייה בגלריה
צבא ישראל
צבא ישראל
כוחות ארטילריה בגבול עזה, היום
(ציום: EPA)
גורמים בקבינט אמרו: "המערכה עוד רחוקה מסיום, מה שלא נעשה עכשיו נצטרך לעשות בעוד חצי שנה שנה. זה לא ייגמר בימים הקרובים. ישראל לא תפסיק ואין לה שום עניין להפסיק, זה מתקדם בכיוון הנכון.
"נפעל עד שהם יגידו לעצמם 'זאת הייתה טעות לפתוח באש', כמו נסראללה אחרי מלחמת לבנון השנייה. כאשר נמצה את בנק המטרות והצד השני לא ירים ידיים - ניכנס לפעולה קרקעית למרות שאין לנו עניין בזה".

חיסול המקורבים למוחמד דף

לאחר המטחים הכבדים לדרום ולשפלה, הודיע דובר צה"ל על תקיפה של רכב ובו חוליית משגרי נ"ט של חמאס מגדוד סג'עייה. מנגד, הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה כי ירתה לעבר אסדת הגז מול חופי אשקלון.
מוקדם יותר היום חיסלו כוחות הביטחון מקורבים למפקד הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף, שנחשבים לחברים בכירים בפורום המטה הכללי של ארגון הטרור. לפי דובר צה"ל, מדובר במבצע "מורכב וראשון מסוגו" שסיכל בו זמנית כמה מפקדים בכירים.
במבצע המשותף של שירות הביטחון הכללי וצה"ל חוסלו מפקד חטיבת עזה בחמאס באסם עיסא, ראש מערך הסייבר ושיפור הטילים של חמאס ג'מעה טחלה, ראש מערך הייצור גמאל זבדה וראש מחלקת המהנדסים במערך הייצור של ארגון הטרור חאזם חטיב.
לפי ההודעה המשותפת של שב"כ וצה"ל, חוסלו בתקיפה גם ראש המחלה הטכנית במודיעין הצבאי סאמי רדואן, ראש מחלת הציוד התעשייתי במערך הייצור וליד שמאלי ו-10 פעילים נוספים ממערך הייצור והמו"פ של חמאס. ראש הממשלה נתניהו אמר: "אני מברך את השב"כ, חיל האוויר, פיקוד הדרום וצה"ל על מבצע סיכול מפקדים בכירים של חמאס. מי שפוגע בנו - דמו בראשו".
גורם מדיני אמר במקביל: "ישראל מסרבת להפסקת אש. אנחנו ממשיכים בתקיפות. ישראל סיכלה שורה ארוכה של בכירים והקריסה מגדלים ברצועת עזה למרות כל הניסיונות שנעשו מצד חמאס והג'יהאד האיסלאמי למנוע זאת".

מבצע "שומר החומות" - כתבות נוספות

במקביל, מקורות פלסטינים דיווחו על רכב שהותקף בחאן יונס, וככל הנראה אחד מנוסעיו נהרג. לפי הפלסטינים, מתחילת ההסלמה נהרגו 48 בני אדם, בהם 14 ילדים ושלוש נשים. 304 נפצעו.
חיל האוויר תקף אתרים של חמאס וג'יהאד לייצור אמצעי לחימה בצפון הרצועה, שלפי צה"ל פעלו מתוך מרחב אזרחי ושימשו לייצור תשתיות טרור. "ארגון הטרור חמאס ממקם במכוון את נכסיו הצבאיים בלב האוכלוסיה האזרחית ברצועת עזה", נמסר מדובר צה"ל. "צה"ל נוקט באמצעי זהירות ככל הניתן לצמצום פגיעה אפשרית באזרחים ובמבנים אזרחיים במהלך פעילותו הצבאית. צה״ל ממשיך לתקוף מטרות טרור ברחבי רצועת עזה וימשיך לפעול בעוצמה ככל שיידרש".
תקיפה של חוליית משגרי כטב"מ בעזה
(צילום: דובר צה"ל)

שרי הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנסו היום בשעה 17:30 לצורך דיון והצבעה על הרחבת המבצע בעזה. במקביל, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי הודיעה כי היא נערכת להמשיך בירי הטילים. "ירינו 100 טילים לעבר תל אביב וערים אחרות ואנחנו מוכנים לשגר טילים נוספים", הודיע ארגון הטרור. "אנחנו ממשיכים במאבק שלנו ולא ניסוג מהמערכה. עזה היא החרב של ירושלים".
ראש הממשלה נתניהו אמר במהלך ביקור בעכו לקראת ישיבת הקבינט: "מכאן אני הולך חזרה לקריה, להיפגש עם הרמטכ"ל ומפקד חיל האוויר. הערב אכנס את הקבינט, יש התפתחויות קשות, כולל ירי הנ"ט. אנחנו נגיב ומגיבים בעוצמה הולכת וגדלה - לא אפרט כאן". לאחר ישיבת הקבינט תתכנס גם הממשלה לעדכונים ביטחוניים.
נתניהו בעכו

במקביל, ברקע הערכת מצב ביטחונית והכוונה להרחיב את הפעילות ההתקפית של צה"ל, החליט שר הביטחון בני גנץ לפנות לממשלה בבקשה להאריך את תוקף ההכרזה על מצב מיוחד בעורף בשבועיים נוספים ביישובים במרחק של 0-80 קילומטרים מרצועת עזה.
בשעות הבוקר עלה מניין ההרוגים בישראל מתחילת הסבב לשישה: אחר הצהריים הותר לפרסום כאמור כי סמל-ראשון עומר טביב ז"ל, בן 21 מאליקים, הוא החייל שנהרג מירי נ"ט לעבר ג'יפ צבאי בפעילות מבצעית בדרום. לוחם נוסף נפצע בתקרית החמורה באורח קשה וקצין צה"ל נפצע באורח בינוני. טביב היה לוחם בגדוד 931 של חטיבת הנח"ל.
הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחרי לירי הנ"ט. פינוי הנפגעים התבצע תחת אש. בהמשך הגיע לבית החולים ברזילי באשקלון פצוע נוסף מהתקרית, גבר בן 56 שמצבו מוגדר קל. טנקים של צה"ל ירו למרחב שממנו נורה הטיל. במקביל המשיכו כל העת תקיפות של חיל האוויר ברצועה.
פורסם לראשונה: 14:07 , 12.05.21