טראמפ ל"פוקס ניוז": "אין שום בעיה במכירת F-35 לאמירויות"
(צילום: Fox News)

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר היום (ג') כי "אין שום בעיה למכור מטוסי F-35 לאיחוד האמירויות". דבריו נאמרו בריאיון לרשת "פוקס ניוז" שעות ספורות לפני החתימה על הסכם השלום ההיסטורי בין ישראל לאיחוד האמירויות ועל הצהרת השלום עם בחריין.
לדבריו, "לחלק מהאנשים יש בעיה עם זה - הם אומרים: 'אולי הם יצאו למלחמה'. למכור דברים זה טוב למדינה שלנו. אני מכיר את המנהיג שלהם טוב מאוד. לא תהיה לי שום בעיה למכור להם את ה-F-35, אני רואה את זה כנכס".
3 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ מטוס F35 מוחמד בן זייד זאיד ארצות הברית איחוד האמירויות בנימין נתניהו
דונלד טראמפ מטוס F35 מוחמד בן זייד זאיד ארצות הברית איחוד האמירויות בנימין נתניהו
(צילום: MCT ,EPA, AFP)
3 צפייה בגלריה
 "לחלק מהאנשים יש בעיה עם העסקה, לי אין"
 "לחלק מהאנשים יש בעיה עם העסקה, לי אין"
"לחלק מהאנשים יש בעיה עם העסקה, לי אין"
(צילום: MCT)
אחד המגישים ברשת פוקס העיר: "אבל ישראל כועסת". טראמפ השיב: "הסיפור עם ציוד צבאי זה שאתה מוכר אותו היום ופתאום יש לנו כבר מטוס חדש וטוב. אנחנו קונים את המטוסים במאות. אנחנו מחמשים את הארסנל שלנו".
ישראל, לפחות פומבית, מכחישה שנתנה את הסכמתה לעסקת החמקנים המתגבשת בין ארה"ב לאמירויות שנחשפה על ידי נחום ברנע ב"ידיעות אחרונות" בחודש שעבר. ראש הממשלה בנימין נתניהו עצמו הכחיש את הדבר שוב ושוב ולאחר שדיווח של "ניו יורק טיימס" בתחילת החודש אישר את הפרסום, נמסר מלשכתו: "בשום שלב בשיחות בין ישראל לארה"ב שהובילו לפריצת הדרך ההיסטורית - לא נתן נתניהו את הסכמת ישראל למכירת נשק מתקדם לאיחוד האמירויות".
3 צפייה בגלריה
ד"ר אנואר גרגאש שר החוץ של איחוד האמירויות
ד"ר אנואר גרגאש שר החוץ של איחוד האמירויות
"עסקת החמקנים הייתה על הפרק עוד לפני ההסכם עם ישראל". גרגאש
(צילום: AJC- Global jewish advocacy)
השר לענייני חוץ באיחוד האמירויות, אנוואר גרגאש, הבהיר אף הוא היום כי עסקת החמקנים הייתה על הפרק עוד לפני הסכם השלום עם ישראל. "ההסכם צריך להפיג את הספקות מדוע המדינה צריכה את ה-F-35 מארה"ב", אמר. שעות בודדות לטקס החתימה ההיסטורי ובסקיי ניוז בשפה הערבית, שמושבה בבירת איחוד האמירויות אבו דאבי, הכותרת הראשית עוסקת באמירת הנשיא האמריקני.
על אף ההכחשות המגיעות מלשכת ראש הממשלה, בירושלים הבינו שמכירת מטוסי F-35 לאמירויות היא עובדה מוגמרת עוד לפני הריאיון של טראמפ היום – ומצפים לתמורה אמריקנית. ב"ידיעות אחרונות" נחשף כי בין האפשרויות שנבחנות: להקדים את אספקת אמצעי הלחימה במסגרת הסיוע הביטחוני האמריקני בשנה, ורכישת נשק מתקדם שישמור על היתרון האיכותי של צה"ל.