2 צפייה בגלריה
גורם בכיר באיחוד האמירויות: עסקת המטוסים היא חלק מההסכם
גורם בכיר באיחוד האמירויות: עסקת המטוסים היא חלק מההסכם
"נתניהו היה בסוד העניינים ובחר שלא לחסום את עסקת החמקנים"
(צילום: AFP ,חיים צח, לע"מ)
גורמים המעורים במגעים בין ישראל לאיחוד האמירויות טוענים כי "נתניהו בחר לא לחסום את עסקת הנשק בין ארה"ב לאמירויות. לאחר ההכחשות שלו, פומפאו החזיר אותו ל'קו האמריקני'". מלשכת נתניהו נמסר בתגובה: "חזרה על טענה מופרכת נגד ראש הממשלה לא הופכת אותה לאמת. בשום שלב בשיחות בין ישראל לארה"ב שהובילו לפריצת הדרך ההיסטורית - לא נתן נתניהו את הסכמת ישראל למכירת נשק מתקדם לאיחוד האמירויות".
הדיווח שפורסם הלילה (בין חמישי לשישי) ב"ניו יורק טיימס" מאשר את חשיפתו של נחום ברנע ב"ידיעות אחרונות". לפי הדיווח, ראש הממשלה בנימין נתניהו היה בסוד העניינים של התוכנית של ממשל טראמפ למכירת חבילת נשק לאיחוד האמירויות ואף הסכים בחשאי למכירת חמקנים מסוג F-35 למדינה. הדיווח מגיע לאחר ההכחשות הגורפות של נתניהו בנושא.
לפי גורמים המעורים במשא ומתן נתניהו בחר שלא לחסום את העסקה בין וושינגטון לאבו דאבי. הם כינו את הצהרות נתניהו בנושא "כוזבות". לדבריהם, בחירתו של נתניהו הגיעה בשל רצונו הרב להגיע לפריצת דרך בנרמול היחסים עם האמירויות. אולם, לאחר שהידיעה על מכירת הנשק התפרסמה בחודש שעבר, ראש הממשלה הכחיש זאת שוב ושוב.

הגורמים אף ציינו כי נתניהו נתן הבטחות לממשל טראמפ שישראל לא תתנגד לעסקת נשק שכזו. הם טענו כי במהלך פגישתו עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו בשבוע שעבר בירושלים, האחרון "החזיר אותו בחזרה לקו האמריקני" ומאז הופסקו ההכחשות מצד נתניהו שיישר קו עם ממשל טראמפ.
פומפאו אף הבהיר אז כי בכוונתה של ארצות הברית למכור נשק לאיחוד האמירויות. "יש לנו יחסים צבאיים עם איחוד האמירויות וסיפקנו להם נשק. נמשיך לבחון את התהליך הזה כדי לספק להם נשק שנדרש להגן על עמם מהאיום האיראני. אנו מחויבים להשיג זאת. נעשה זאת באופן שיממש את המחויבות שלנו לשמירת יתרונה האיכותי של ישראל", אמר.
2 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו ומייק פומפאו
בנימין נתניהו ומייק פומפאו
"הצהרותיו הכוזבות פסקו לאחר הפגישה עם פומפאו". נתניהו ומזכיר המדינה האמריקני
(צילום: עמית שאבי)
לפי הדיווח, הבית הלבן האיץ בשבועות האחרונים את ההליכים למכירת חבילת נשקים חדישים לאמירויות, בהם מטוסי הקרב, אך לא רק. ב"ניו יורק טיימס" חושפים כי כחלק מהעסקה יקבלו באמירויות גם מטוסי לוחמה אלקטרונית מסוג EA-18G Growler שמטרתם נטרול הגנה אווירית של כוח אויב. עשרות גורמים מהאמירות נסעו בשבוע שעבר לוושינגטון ונפגשו עם גורמים בפנטגון ובמחלקת המדינה האמריקנית בין היתר כדי לדון בחבילת הנשק שיקבלו וביוזמתם הדיפלומטית עם ישראל.
גורמים אמריקנים, כך נכתב בדיווח, מקפידים להתעקש כי הדחיפה החדשה למכירת הנשק לאמירויות אינה "פרס ישיר" על תפקידם בהסכם מול ישראל. אולם, הם אינם חולקים על כך שלאחר שנים של סירובים מצד וושינגטון למכור מטוסי F-35 לאבו דאבי, שינוי העמדה קשור ליוזמה הדיפלומטית.
רון דרמר, שגריר ישראל בארצות הברית הכחיש את הדיווח. "זה לא נכון", אמר והוסיף כי הוא "בטוח שממשל טראמפ מחויב לחלוטין לשמור על יתרונה הצבאי של ישראל באזור". במחלקת המדינה האמריקנית סירבו להגיב לדיווח.
מוקדם יותר השבוע, בטיסת אל על מישראל לאיחוד האמירויות, ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו של טראמפ, אמר כי הנשיא האמריקני ונתניהו ידונו בשלב כלשהו בעסקה אפשרית של מכירת מטוסי F-35 מארה"ב לאיחוד האמירויות הערביות.
הוא נשאל האם ראש הממשלה נתניהו גילה גמישות בנוגע לאפשרות מכירת מטוס החמקן לנסיכות, והשיב: "הייתה לנו פגישה מצוינת ומה ששמעתי ממנו זה שיש לו אמון מלא בנשיא טראמפ שיעשה את מה שנכון כדי להגן על ישראל ולחזק את הקשרים הביטחוניים שלנו עם ישראל".