כך זה נראה: השכנים הערבים שוברים ומציתים את כלי הרכב של משפחת אברהם בלוד

"שמעתי את השכנה שלי, שאנחנו מכירות ומדברות, צועקת ומצביעה – 'זה הטנדר של היהוד'. הם פשוט חבטו ברכב ושברו אותו עד שהם הורידו את השמשה הקדמית ושרפו אותו. ההמון הפרוע היה למטה והתחושה הייתה שהם עוד שנייה אצלי בבית". כך סיפרה ל-ynet מיכל אברהם, אם לארבעה ששתי המכוניות שלה הוצתו בהכוונת שכניה הערבים בפרעות בלוד – העיר שבה פרצו המאורעות האלימים שהתלוו לימי הלחימה במבצע "שומר החומות".
לצד אירועי הלינץ' הקשים, השלכות האבנים והצתות בתי הכנסת, לאורך הפרעות בערים המעורבות וביישובים הערביים האחרים רבים מהמתפרעים הציתו כלי רכב – בעיקר של יהודים. לפי נתונים שהגיעו לידי ynet לאורך החודש האחרון, מ-5 במאי עד 25 במאי, הוצתו לפחות 240 כלי רכב ברחבי הארץ, וכמות תיקי החקירה במשטרה שנפתחו בעקבות ההצתות הללו עומדת עד עתה על 165.
15 צפייה בגלריה
רכב שרוף בלוד
רכב שרוף בלוד
מכונית שהוצתה בלוד, בימים הראשונים של הפרעות בעיר
(צילום: AP)
15 צפייה בגלריה
ניידת משטרה הוצתה בלוד
ניידת משטרה הוצתה בלוד
גם ניידות משטרה הוצתו. הפרעות בלוד, 12 במאי
(צילום: משה מזרחי)
15 צפייה בגלריה
מהומות בלוד
מהומות בלוד
(צילום: יובל חן)
15 צפייה בגלריה
מהומות בלוד
מהומות בלוד
(צילום: רויטרס)
קשה לקבוע אם כל 240 המקרים הללו קשורים בהכרח למהומות, אך סביר להניח שרובם כן קשור אליהן. לפי הנתונים, בלוד הוצתו הכי הרבה כלי רכב בפרעות: 58. 50 תיקי חקירה נפתחו בנוגע להצתות הללו בלוד. בתל אביב-יפו הוצתו 36 כלי רכב ו-24 תיקים נפתחו, ברמלה הוצתו 35 כלי רכב ונפתחו 11 תיקים, בירושלים הוצתו 13 כלי רכב ו-10 תיקים נפתחו, בחיפה גם כן הוצתו 13 כלי רכב ו-11 תיקים נפתחו ובטמרה נשרפו 10 כלי רכב ושני תיקים נפתחו.

"נחילים של אנשים גררו חפצים, הציתו כל דבר"

מיכל, שמתגוררת בלוד כבר ארבע שנים, תיארה בשיחה עם ynet את הלילה שבו השכנים שלה שרפו את שתי המכוניות שלה ושל משפחתה. היא תיעדה את האירוע ב-12 במאי, אך סיפרה כי פחדה לפתוח את החלון כדי לצלם, ועשתה זאת רק מתוך שלב בתריס שבור.
"את הערב של הפרעות ב-11 במאי המכוניות שלנו עברו בשלום. אנחנו גרים ממש במשולש השלום. מקום שיש בו בית כנסת, כנסייה ומסגד אל-עומרי. יש לנו שכנות טובה מאוד עם השכנים בבניין. יחסים נורמטיביים. מתרגשים כשיש שמחה. אומרים אחד לשני מזל טוב. זו חברות ממש", מספרת מיכל.
15 צפייה בגלריה
שני רכבים נשרפו בסמוך לשלושה גני ילדים ברמלה
שני רכבים נשרפו בסמוך לשלושה גני ילדים ברמלה
רכב שהוצת ברמלה במהלך ההתפרעויות
(צילום: המטה לביטחון רמלה)
15 צפייה בגלריה
הצתת רכבים בבעלות יהודית בשכונת אבו טור בירושלים
הצתת רכבים בבעלות יהודית בשכונת אבו טור בירושלים
רכב שהוצת בשכונת אבו טור שבמזרח ירושלים
(צילום: דוברות כבאות והצלה, מחוז ירושלים)
15 צפייה בגלריה
צילום מההתפרעויות בלוד
צילום מההתפרעויות בלוד
נזקי ההתפרעויות בלוד. 58 כלי נשרפו, 50 תיקי חקירה נפתחו
(צילום: AP)
15 צפייה בגלריה
הנזקים בלוד לאחר המהומות
הנזקים בלוד לאחר המהומות
(צילום: רויטרס )
15 צפייה בגלריה
רכב שרוף בעימתים בלוד
רכב שרוף בעימתים בלוד
(צילום: עמית שעל )
"העולם התהפך לנו לפני שלושה שבועות. הייתה הפגנה של גברים, נשים וטף. ההפגנה הזאת הפכה למצב שאנשים עם חולצות על הפנים והצתה של כל מה שזז וקריאות הכי ברורות של 'איטבח אל-יהוד' ו'בדם ואש נפדה את פלסטין'. ידענו שזו שכונה לא קלה, אבל הכול היה פלילי. אנחנו לא מבינים מאיפה יצא השד הלאומני הזה".
לדברי מיכל, "הלילה הראשון היה לילה נוראי. לא האמנו שזה קורה. המשטרה לא השתלטה על האירוע בכלל. פשוט נחילים של אנשים גוררים חפצים, מציתים כל דבר, עשן מיתמר. ביקשנו שלילה כזה לא יחזור שוב. היה לי ברור שהדבר ההזוי הזה לא ימשיך להתגלגל, אבל הלילה השני היה גרוע מהלילה הראשון".
"בשעה 20:30 שרפו את כל הקווים של החשמל", שיחזרה מיכל, "היינו בלי חשמל. כל הרחוב היה מלא עשן. אי אפשר לפתוח חלונות. אין חשמל בבית. הביטחון היחיד שיש זה להתקשר למשטרה להזעיק עזרה. לקראת חצות הרכב הראשון שלנו נגרר לכביש, אני שומעת את אחד השכנים מתקשר לשכנים וקורא לנוער לבוא. אני שומעת את השכנה שלי שאנחנו מדברות ומכירות. צועקת ומצביעה 'זה הטנדר של היהוד'. הם פשוט חבטו ברכב ושברו אותו עד שהם הורידו את השמשה הקדמית ושרפו".
15 צפייה בגלריה
הרכבים השרופים של משפחת אברהם
הרכבים השרופים של משפחת אברהם
כלי הרכב של משפחת אברהם עולים באש בלוד. "חיכינו שהבוקר ויעלה שהסיוט ייגמר"
מיכל הוסיפה: "אחרי כמה ימים אני חוזרת לסרטונים ואני רואה שהשכנים שלי ממש הם אלה ששרפו לי את הרכב. התחושה הייתה שיש המון פרוע למטה והם עוד שנייה אצלי בבית. גלגלנו את דגלי ישראל שהיו לנו במרפסת. חיכינו שהבוקר יעלה ושהסיוט ייגמר".

החשש שנותר: "הילדים נצמדים אליי"

כעת, לאחר שהפרעות פסקו, מיכל מספרת על החשש הרב שנותר: "אנחנו חיים במציאות שאני שואלת את עצמי כל יום עד כמה אני מסכנת את הילדים שלי שאני גרה פה. הילדים הולכים פה צמודים אליי. אני הולכת ברחוב וערבי עושה צורה של וי עם הידיים, יורקים ברחוב, זרקו לבנה לתוך גן ילדים. אני רוצה לחיות פה, אני רוצה שגרה יומיומית, אני רוצה את החיים הנורמליים שהיו לנו ועכשיו הכול דרוך. אנחנו לא מרגישים שעשו פעולת עומק. לא אספו את כל כלי הנשק הבלתי חוקיים בעיר. אם משטרת ישראל לא תיתן את המענה הביטחוני, לא בטוח שנישאר".
עו"ד מעיין חיימוביץ'עו''ד מעיין חיימוביץ'צילום: גבריאל בהרליה
עו"ד מעיין חיימוביץ, מתמחה בדין הפלילי וסגנית יו"ר הוועדה הארצית לזכויות חשודים ונחקרים בלשכת עורכי הדין, מתחה ביקורת על כך שבחלק מהמקרים שבהם הוגשו כתבי אישום בעקבות הצתות כלי הרכב, הפרקליטות נמנעה מלצרף להם מניע גזעני: "שריפת מכוניות היא רק אחד מהפשעים שנעשים על רקע גזעני, אנו לעתים קרובות באירועים אלה, מקבלים כתבי אישום שמתייחסים לאירועים אלה רק בפן ההשחתה, ההיזק והאלימות, אך בהחלט בשלה העת להבין שעבירות אלה, המניע שעומד מאחוריהן הוא גזעני גרידא, ובשל כך צריך וראוי להעמיד את כתבי האישום על דיוקם ולהוסיף סעיפים מחמירים בשל אותו רקע גזעני. לא יעלה על הדעת שגזענות תתפוס מקום שלא יבוא לידי ביטוי בכתבי האישום ובבית המשפט. בהחלט הגיע הזמן לשינוי".
15 צפייה בגלריה
מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי בביקור ביחידת מתפ"א
מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי בביקור ביחידת מתפ"א
כוחות משטרה במסגרת "חוק וסדר". עד כה יותר מ-2,100 נעצרו
(צילום: דוברות המשטרה)
15 צפייה בגלריה
מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי בביקור ביחידת מתפ"א
מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי בביקור ביחידת מתפ"א
(צילום: דוברות המשטרה)
מבצע "חוק וסדר" של המשטרה, שמטרתו לבוא דין וחשבון עם הפורעים, נמשך. בשבועות האחרונים בוצעו על ידי משטרת ישראל למעלה מ-2,100 מעצרים והוגשו כ-150 כתבי אישום (בחלקם עם ריבוי נאשמים). ביממה האחרונה נעצרו 17 חשודים בכפר כנא, 15 חשודים בירושלים ו-9 חשודים נעצרו במחוז דרום. בנוסף, כחלק מהפעילות נתפס אקדח איירסופט בלוד, ובחברון נעצרו שני חשודים לאחר שנתפסו עם רובה, תחמושת ומחסניות.