בבית החולים שיבא בתל השומר ממשיכים הרופאים להיאבק על חייו של איציק סעידיאן, נכה צה"ל בן 26 שהצית עצמו מול משרדי אגף השיקום של משרד הביטחון בפתח תקווה ואושפז במצב אנוש. אחר הצהריים (יום רביעי) התפללו בני משפחתו וקרוביו מחוץ למגדל האשפוז במרכז הרפואי. אחיו אבי אמר: "אני מבקש מכל עם ישראל, כל מי ששומע, אני זועק - תתפללו". לאחר שראתה את בנה לראשונה, התעלפה האם לידיה, וטופלה בחדר המיון.
אחיו של איציק סעידיאן: "אני זועק אליכם, תתפללו"
(צילום: ניצן דרור)

2 צפייה בגלריה
איציק סעידיאן
איציק סעידיאן
איציק סעידיאן
האח אבי סעידיאן התייחס למחאה שהתקיימה היום במקום שבו הצית אחיו את עצמו. "זה מחמם את הלב", אמר. "בעזרת השם, מה שיעזור לאחי זה הקדוש ברוך הוא. הוא רופא ומרפא". הוא נשאל האם לדעתו ראש אגף השיקום במשרד הביטחון צריך להתפטר: "אני לא חושב, אני בטוח. מישהו צריך לבוא ולעשות סדר. לשים שם בני אדם". לדברי סעידיאן, "משרד הביטחון אשם. יושבי הוועדות מיררו לאחי את החיים".
לכשנשאל אם בימים שלפני האירוע הקשה הבחין בהתנהגות חריגה מצד אחיו - השיב: "לא ראיתי דבר. הוא נלחם בשביל המדינה. בשביל שנהיה פה - ובסוף זורקים אותו כמו כלב. אני אוכל את עצמי ואני לא מסוגל לא לחשוב על זה שלא הצלחתי להיות איתו כמה שאני יכול".
"כולנו איציק סעידיאן": הלומי קרב מפגינים מול אגף השיקום
(צילום: מושיק ברין)

"זה אחי הקטן, אני לא רוצה לאבד אותו", הוסיף אחיו אבי בדמעות. "בפעם הראשונה שראיתי אותו כאן הרגשתי שזה כמו הגיהינום. אני לא ידעתי מי הייתי כשאחי עשה דבר כזה. הוא ישב איתי בחול המועד, אכל איתי, צחק איתי. בחלומות הכי רעים שלי לא חשבתי שהוא יעשה דבר כזה. זה תסכול של שש שנים שבהן כל המשפחה מלווה אותו, גם דוד שלי. כולנו סבלנו מהמדינה הזאת. מה שהוא צריך היה לעבור כדי לקבל את הנכות".
שעות ספורות לאחר שנודע לאבי סעידיאן על כך שאחיו ניסה לשים קץ לחייו כשהצית את עצמו, הוא הגיע לבית החולים. מאז הוא יושב מחוץ למחלקת הטיפול הנמרץ שבו מאושפז אחיו - ומחכה לבשורה. "אני רוצה את אחי בחזרה", הוא אמר. "הוא נלחם בשביל המדינה הזו". לדברי סעידיאן, הוא שמע על האירוע בכלי התקשורת. "אכלתי ארוחת ערב", הוא משחזר, "ופתאום אשתי קראה לי. היא לא אמרה לי למה - אז לקחתי את הילדה. יצאתי וכל השכנים אמרו לי 'אחיך, אחיך'. ישר נסעתי לכאן, בלי לחשוב לרגע. בושה ששמעתי על זה מהתקשורת".
עדכון על מצבו של סעידיאן
(צילום: דוברות שיבא)

"מצבו מאוד קשה, ממשיכים בטיפול המיטבי"

בינתיים, מחוץ לחדרו של סעידיאן במחלקת טיפול נמרץ לכוויות במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, התחלפו המשמרות. הצוות שנכנס התעדכן על המדדים של סעידיאן ומצבו הנוכחי, אך כשהדלת נפתחה, התגלתה תמונה קשה במיוחד: עטוף בשמיכה ירוקה, 95 אחוז מגופו מכוסה בכוויות ורק כפות רגליו שרדו את ההצתה שהפכה לזעקה. מחוץ למחלקה ישבו בני משפחתו של סעידיאן. חלקם התפללו, אחרים שתקו והמתינו.
על אף התקווה של בני המשפחה, בבית החולים עדכנו כי מצבו של סעידיאן, למרבה הצער, עדיין אנוש. "מצבו של המטופל כרגע ממשיך להיות מאוד מאוד קשה", עדכן ד"ר מוטי חרץ, האחראי על יחידת הכוויות בשיבא. "סיימנו למעשה את השלב הראשון של הטיפול שבו אנחנו נתנו את החייאת הנוזלים ואת הטיפול הראשוני. הוא עבר עד עכשיו כמה פרוצדורות רפואיות כירורגיות בניסיון לטפל בכוויות".
עוד אמר ד"ר חרץ: "היום השלמנו טיפול כוויות נוסף עם עוד התערבות כירורגית כדי לנסות ולהמשיך לעזור ולטפל בכוויות. הוא זקוק לתמיכה רפואית משמעותית כדי שיצליח להחזיק מעמד, ואנחנו ממשיכים בטיפול המיטבי כמו שאנחנו יודעים לעשות ולתת 110 אחוז מכל מה שאפשר כדי להמשיך ולתת את כל הטיפול שהוא יצטרך". לגבי המשך הטיפול בסעידיאן, מוסיף ד"ר חרץ כי "מדובר במצב הוא באמת משמעותי וקריטי. אנחנו למעשה מגיבים בכל רגע ורגע עם התרופות ועם הטיפול הנכון למצב שלו - והצפי הוא מבחינתנו להמשיך ולהצליח לתת את המענה לכל הבעיות הרפואיות שעולות כל שעה ושעה".