2 צפייה בגלריה
טראמפ וטיקטוק
טראמפ וטיקטוק
טראמפ וטיקטוק
(עיבוד תמונה. צילום: AP, AFP)
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם לפנות בוקר (שישי) על צו נשיאותי האוסר על עסקאות עם בייטדאנס - החברה הסינית המפעילה את אפליקציית שיתוף הווידאו טיקטוק. הצו ייכנס לתוקפו בעוד 45 ימים.
בצו כתב טראמפ כי אפליקציית טיקטוק עשויה להיות מנוצלת להפצת דיסאינפורמציה שתועיל למפלגה הקומוניסטית הסינית, וכי על ארה"ב "לנקוט צעדים חריפים נגד בעלי טיקטוק כדי להגן על הביטחון הלאומי". במקביל חתם הנשיא האמריקני על צו זהה גם לגבי חברת "טרנסנט" שמפעילה את אפליקציית המסרים המיידיים WeChat.
המשמעות המעשית של הצו עדיין לא ברורה במלואה. נכתב בו כי שר המסחר של ארה"ב יקבע תקנות שבהן יפורט אילו עסקאות בדיוק אסור לבצע עם החברה הסינית. ייתכן כי ייאסר על אפל וגוגל לאחסן את טיקטוק בחנויות האפליקציות שלהן.
טראמפ דורש נתח מעסקת טיקטוק
נראה כי הצו לא אוסר על אמריקנים להשתמש בטיקטוק, מסבירה קירסטן מרטין, פרופסור לטכנולוגיה ואתיקה באוניברסיטת נוטרדאם. לדבריה, יהיה זה קודם כל בלתי אפשרי לאכוף צו שכזה.
"אם המטרה היא למנוע מבני נוער להפסיק להשתמש בטיקטוק, אני לא בטוחה שצו נשיאותי יעצור אותם", היא אמרה. "כל בן נוער יודע איך להשתמש באמצעים עוקפים - הם יעמידו פנים שהם גולשים מקנדה".

המהלך בא על רקע הכרזת ממשל טראמפ השבוע על הגברת המאמצים לנקות את המרחב הדיגיטלי בארה"ב מאפליקציות סיניות "בלתי אמינות". בבית הלבן כינו את טיקטוק ואפליקציות נוספות בבעלות סינית "איום משמעותי".
טראמפ הביע השבוע את תמיכתו במכירת הפעילות של טיקטוק בארה"ב לתאגיד מיקרוסופט. עם זאת הוא הציב לכך תנאי חריג: הוא דורש כי משרד האוצר יקבל "נתח משמעותי" מסכום המכירה. לדברי טראמפ, הוא הבהיר למנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נדלה כי "נתח משמעותי מהמחיר צריך להגיע לקופתה של ארה"ב, מכיוון שאנחנו מאפשרים לעסקה הזאת לקרות".
טיקטוק היא אפליקציית שיתוף וידאו ורשת חברתית שנהנית מפופולריות אדירה ברחבי העולם. בטיקטוק אמרו בעבר כי הם לא שומרים בשרתים בסין מידע על משתמשים אמריקנים, ולא משתפים מידע שכזה עם שלטונות סין.