כארבע שנים לאחר ניסיון ההפיכה הכושל בטורקיה, יותר מ-300 בני אדם שהורשעו במעורבות בקשר להדחתו של הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן נשלחו למאסר עולם. בין אלו שנשלחו לכלא גם טייסי קרב שנטען כי הפציצו את בניין הפרלמנט באנקרה במהלך האירועים הדרמטיים של ליל ה-15 ביולי 2016.
הנאשמים מובלים לבית הדין באנקרה עם פתיחת משפטם, באוגוסט 2017. בתמונה: מפקד חיל האוויר הטורקי לשעבר אקין אוזטורק, שגם הואשם בקשרהנאשמים מובלים לבית הדין באנקרה עם פתיחת משפטם, באוגוסט 2017. בתמונה: מפקד חיל האוויר הטורקי לשעבר אקין אוזטורק, שגם הואשם בקשר
הנאשמים מובלים לבית הדין באנקרה עם פתיחת משפטם, באוגוסט 2017. בתמונה: מפקד חיל האוויר הטורקי לשעבר אקין אוזטורק, שגם הואשם בקשר
(צילום: AFP)
שוטרים ב אנקרה טורקיה שומרים על כניסה לבית משפט דיון על נאשמים ב ניסיון הפיכה כושלשוטרים ב אנקרה טורקיה שומרים על כניסה לבית משפט דיון על נאשמים ב ניסיון הפיכה כושל
שוטרים שומרים על הכניסה לבית המשפט באנקרה, היום
(צילום: AP)
לפי מסמך שהגיע לסוכנות הידיעות AFP, בית המשפט באנקרה גזר היום (ה') מאסרי עולם על 337 בני אדם. הם הורשעו בעבירות של רצח, הפרת הסדר החוקתי וניסיון להתנקש בחייו של ארדואן. 60 חשודים אחרים נשלחו לכלא לתקופות קצובות שונות, ו-75 אחרים זוכו.
המשפט שהסתיים היום נמשך מאז 2017, והוא אחד משני המשפטים המרכזיים שנפתחו במסגרת מסע הטיהור שבו פתחו השלטונות לאחר ניסיון ההפיכה הכושל. במרכזו של המשפט השני, שעודנו מתנהל, עומדות ההאשמות נגד איש הדת פתהוללה גולן, שבעבר היה בעל בריתו של ארדואן אך יחסיהם עלו שרטון וכעת מאשים אותו הנשיא הטורקי בתכנון ההפיכה הכושלת. גולן שוהה בארה"ב, ונשפט בהיעדרו.
תמונת ארכיון יולי 2016 פצוע במהלך ניסיון הפיכה כושל אנקרה טורקיהתמונת ארכיון יולי 2016 פצוע במהלך ניסיון הפיכה כושל אנקרה טורקיה
המונים נענו לקריאתו של ארדואן וסייעו לדכא את ההפיכה. צובאים על טנק באנקרה, 16 ביולי
(צילום: רויטרס)
תמונת ארכיון יולי 2016 פצוע במהלך ניסיון הפיכה כושל איסטנבול טורקיהתמונת ארכיון יולי 2016 פצוע במהלך ניסיון הפיכה כושל איסטנבול טורקיה
250 נהרגו, עשרות מהם בהפצצות של מטוסים. פצוע מובל באיסטנבול במהלך אירועי ניסיון ההפיכה
(צילום: רויטרס)
על דוכן הנאשמים במשפט שהסתיים כעת הוצבו 475 חיילים, גנרלים ואזרחים מבסיס חיל האוויר אקינצ'י שליד אנקרה, בסיס שלטענת השלטונות שימש את הקושרים כמטה שלהם. באותו בסיס הם החזיקו בשבי במשך כמה שעות את מי שהיה באותם ימים הרטמכ"ל, הולוסי אקאר, שכיום משמש כשר ההגנה של ארדואן. הוא וגנרלים אחרים שהיו נאמנים לארדואן חולצו עם דיכוי ההפיכה בבוקר של ה-16 ביולי.
בין אלו שנשלחו כעת לכלא היו טייסי מטוסי F-16 שנטען כי הפציצו את בניין הפרלמנט באנקרה, את הכביש הסמוך לארמון הנשיאות ואת מטה הכוחות המיוחדים של המשטרה בעיר הבירה. בהפצצות ההן נהרגו לפחות 68 בני אדם ונפצעו מאות. בכלל האירועים מצאו את מותם 250 בני אדם, בהם 30 מהקושרים, ויותר מ-2,000 נפצעו. ההפיכה כשלה בין היתר לאחר שארדואן, ששהה באותה עת בחופשה בדרום טורקיה, קרא לטורקים דרך אפליקציית FaceTime לצאת לרחובות חרף העוצר הכללי שהוכרז אז. המונים נענו לקריאתו.
"הצדק נעשה", אמר היום אופוק יגין, שמייצג את משפחות המתים, "אנחנו מאמינים שהעונשים שניתנו תואמים לחוקים הקיימים". דבריו נשמעים מתונים יחסית לרגעי פתיחת המשפט באוגוסט 2017, אז הנאשמים האזוקים הוצעדו אל בית הדין מול המצלמות, ומפגינים זרקו לעברם אבנים וצעקו "רוצחים!".
ארדואן קורא מהסלולרי לאזרחים לצאת לרחובות, לפני ארבע שנים

חלק מקרובי המשפחה של הנאשמים, הצפויים לערער על גזר דינם, טענו כי הם הורשעו על לא עוול בכפם. "הם מאוד צעירים כשנזרקו לכלא, הם היו בני 24 או 25, ועכשיו הם נשלחים למאסר עולם? איזה מן צדק זה?", אמרה בוסרה טסקירן, שארוסה יונוס קיליצ'סלן היה חניך שהתלמד לטוס על מטוס F-16 בעת ניסיון ההפיכה. בוסרה אמרה לסוכנות הידיעות AP כי ארוסה וטייסים אחרים שהורשעו כלל לא לקחו חלק בניסיון ההפיכה. לטענתה, את התנגדותם לניסיון הזה הם הביעו בכך שנעלו את עצמם בחדרם באותו לילה.
הקשר נגד ארדואן לא רק שכשל, אלא אפשר לו להדק את אחיזתו בשלטון והתברר כאחד מהרגעים המכוננים בהיסטוריה הפוליטית של טורקיה. הממשלה באנקרה יצאה במבצע טיהור של מתנגדיה ומבקריה ופעלה גם להשתיק את התקשורת החופשית. יותר מ-100,000 עובדים במגזר הציבורי, כולל מורים ושופטים, פוטרו או הושעו מעבודותיהם תחת האשמות של קשרים עם תנועתו הדתית של פתהוללה גולן. גם כיום המעצרים נמשכים, אם כי בצורה פחותה יותר.
לפי סוכנות הידיעות אנדולו, 289 משפטים שונים הקשורים לניסיון ההפיכה נמשכים כיום. יותר מ-2,800 בני אדם נשלחו לכלא לכל חייהם וכמעט 4,600 בני אדם הורשעו בקשרים כאלה או אחרים לניסיון הפיכה. בטורקיה, אגב, אין עונש מוות. הוא בוטל ב-2004 במסגרת ניסיונה אז להצטרף לאיחוד האירופי.