3 צפייה בגלריה
איתמר בן גביר
איתמר בן גביר
איתמר בן גביר. כהנזים בדרך למליאה
(צילום: יהונתן ולצר, TPS)
אחרי שמפלגת השלטון בישראל חתמה על הסכם עודפים עם מפלגה גזענית-כהניסטית - באישור והכוונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו - בחרו פוליטיקאים ועיתונאים לנסות להסיט את הדיון לאמירותיהם של ח"כים ומועמדים ערבים לכהונה לכנסת. התרגיל מוכר ושחוק לעייפה, ולכן כדאי להזכיר מי זו בעצם מפלגת "הציונות הדתית" ובאילו דעות – מזעזעות יותר או פחות – מחזיקים מנהיגיה.
רשימת "הציונות הדתית" מורכבת משלוש מפלגות: "האיחוד הלאומי" בראשות בצלאל סמוטריץ', "עוצמה יהודית" בראשות איתמר בן גביר ו"נועם" בראשות אביגדור מעוז.
סמוטריץ', מנהיג המפלגה המאוחדת, מקפיד לסרב לכנות רוצחים כמו ברוך גולדשטיין ועמירם בן אוליאל כטרוריסטים. הוא גם הצהיר שהוא לא מעוניין שרעייתו תשהה במחלקת יולדות עם נשים ערביות. עד כה לא התבררו לאשורן נסיבות מעצרו בתקופת ההתנתקות (בשב"כ מתעקשים שזה קשור בכמה מאות ליטרים של דלק. הוא מכחיש). לא מזמן הוא גם הגיע לטקס חלוקת פרס היצירה התורנית לרב יצחק גינזבורג, מחבר החוברת "ברוך הגבר" והספר "קומי אורי", והאב הרוחני של הספר "תורת המלך".
אי אפשר לספר לכולם בנשימה אחת שאנחנו מדינה יהודית-דמוקרטית ובמקביל להשלים עם קיומה של מפלגה גזענית-כהניסטית שאין בה שמץ של יראת אלוהים ויהדות
"ברוך הגבר" היא חוברת המהללת את המחבל המתאבד ברוך גולדשטיין והיא נכתבה בעקבות הטבח שביצע במערת המכפלה ב-1994 שבמסגרתו רצח 29 בני אדם. הספר "קומי אורי" מעודד צעירים בגיל צבא לקבל הוראות ישירות מאלוהים ולעשות כמעשי פנחס, והספר "תורת המלך" מתיר בין היתר הריגת תינוקות וילדים של האויב ("אם ברור שהם יגדלו להזיק לנו... ובאופן פשוט גם הם מרווחים מזה כי אחרת יגדלו בצורה לא מתוקנת וממילא נצטרך להורגם").
סמוטריץ', מנהיג המפלגה ומי שבסבירות גבוהה עשוי להיות שר בממשלה הבאה או יו"ר ועדה חשובה, הגיע לתת כבוד לאיש כמו הרב גינזבורג על "יצירתו".
בן גביר, מספר 3 במפלגה המאוחדת, הוא כהניסט מוצהר מגיל 16 שעד לא מזמן נתלתה בסלון ביתו תמונה של אותו ברוך גולדשטיין. זה הנער שצולם מחזיק את סמל מכוניתו של ראש הממשלה יצחק רבין, ואמר "כמו שהגענו לסמל הזה אנחנו יכולים להגיע לרבין". הוא גם בעל כמה וכמה הרשעות פליליות, כולל הסתה לגזענות ותמיכה בארגון טרור. גם הוא, מי יודע, עוד יקבל תפקיד בקואליציה הבאה.
(הערת ביניים: לא נעסוק כאן בהתבטאויות ההומופוביות של סמוטריץ', בן גביר וכמובן של רבני מפלגת נועם. אלה ראויות לעיסוק נרחב, מדוקדק ומעורר בחילה במאמר נפרד).
כיצד היינו מתייחסים למפלגת ימין קיצונית אירופאית שמנהיגה מצהיר שרעייתו לא תשהה בחדר אחד עם יולדת יהודייה? כיצד היינו מתייחסים אליו לו טען שאין מציאות כזו של טרוריסטים מוסלמים או נוצרים וכי יש לדון אותם כעבריינים, וזאת בניגוד לטרוריסטים יהודים? וכיצד היינו מתייחסים לחבר מפלגה שלו שמעריץ מישהו שרצח 29 יהודים בפיגוע המוני בבית כנסת?
3 צפייה בגלריה
מליאה
מליאה
ח"כ בצלאל סמוטריץ'. גזענות בחדר הלידה
(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
בשבוע שעבר קראנו את פרשת משפטים ואת הפסוקים בה העוסקים באונאת הגר. כך כתבה פרופ' נחמה ליבוביץ בספרה "עיונים חדשים בספר שמות" (ספריית אלינר): "כבר העירו רבותינו ז"ל שב-36 מקומות הזהירה התורה על הגר. אין מצוה אחרת בתורה, לא המצווה של אהבת ה' ולא מצוות השבת, לא המילה ולא מאכלות אסורות, לא איסור שקר ולא איסור גזילה, שמופיעה וחוזרת ומופיעה במספר פעמים כה עצום בתורה, בצורת מצוות עשה ('ואהבתם את הגר') ובצורת מצוות לא תעשה, אזהרות, איסורים והגבלות כמו המצוות הקובעות יחסנו לגר".
על פרשת שמות כתבה ליבוביץ: "יראת האלוהים מתבטאת בהתנגדות אל בן עם אחר, אל בן המיעוט. כי יחס זה אל הזר, אל חסר הכוח ונטול החסות, הוא הוא אבן הבוחן- אם יש יראת אלוהים בלב או אין".
צילום: "תג מאיר"
גם הרב ד"ר יונתן זקס התייחס בהרחבה בספרו "לכבוד השוני" (טובי הוצאת ספרים בע"מ) ליחס לזרים ביהדות: "זרים הם לא משלנו. הם באו מחוץ לשבט. הם עומדים מחוץ לרשת ההדדיות היוצרת קהילות ומקיימת אותן. משום כך, תורת משה היא יוצאת דופן בתולדות המחשבה המוסרית. כפי שהעירו חכמינו, המקרא מצווה פעם אחת 'ואהבת לרעך כמוך', אך ב-36 מקומות, לא פחות, הוא מצווה עלינו, בניסוחים שונים, 'אהבתם את הגר'".
אי אפשר לספר לכולם בנשימה אחת שאנחנו מדינה יהודית-דמוקרטית ובמקביל להשלים עם קיומה של מפלגה גזענית-כהניסטית שאין בה שמץ של יראת אלוהים ויהדות. ההשוואות בין התבטאויות והתנהגויות, דוחות ככל שיהיו, של ח"כים או מועמדים - ערבים ויהודים – לא דומות למציאות שבה מפלגה יהודית-גזענית-כהניסטית הוקמה בהנחייתו המפורשת של ראש ממשלת ישראל, ועוד עלולה לכהן תחתיו.
  • גדי גבריהו הוא יו"ר פורום תג מאיר
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com