מהומות ברחבת מסגד אל-אקצא

התפרעויות קשות בהר הבית ביום ירושלים, שהתחדשו לאחר כמה שעות של שקט יחסי: המשטרה פרצה להר הבית הבוקר (ב') לאחר יידוי אבנים ממסגד אל-אקצא. כמה שעות לאחר מכן התחדשו המהומות, ובשידור החי מהמקום נראו העימותים, יידוי האבנים הבלתי פוסק - ורימוני ההלם שירתה המשטרה. 21 שוטרים נפצעו ושלושה מהם פונו לבית החולים. לפי הסהר האדום, שבעה מתפרעים נפצעו באורח קשה. בסביבות 12:00 נסוגה המשטרה מהמתחם, והשוטרים שנפרסו בכניסה אליו אפשרו כניסת מתפללים למקום.
באירוע מקביל, נהג יהודי הותקף באבנים בשער האריות, ניסה להימלט, סטה עם רכבו - ופגע במתפרע. המתפרעים תקפו את יושבי הרכב, שחולצו בזכות שוטר שהגיע בריצה וירה באוויר. בנוסף, מתפללים יהודים רבים הגיעו להר הבית למרות שהמשטרה אסרה עליהם להיכנס למקום - וחלקם אף ניסה לפרוץ בכוח לשער המוגרבים.

מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה הודיע שהבהיר לכל הגורמים שהיו איתו בקשר שישראל לא עומדת בהתחייבויותיה. "אנחנו מחדשים את ההתחייבות בפני האומה: לא נסכים למזימות של ישראל להפר את הסטטוס קוו בירושלים. ההתנגדות בשטח תמשיך ואף תסלים כדי למנוע מישראל והמתנחלים להשיג את מטרותיהם. ההתנגדות מוכנה ולא תעמוד בחיבוק ידיים. המילה שלה תהיה המילה האחרונה במערכה אם ישראל לא תיסוג ותשים קץ למזימות השטניות שלה".
המשטרה נסוגה מההר

תיעוד: סטה עם רכבו בשל יידוי אבנים, פגע במתפרע וחולץ
(צילום: דוברות המשטרה)

איבד שליטה על רכבו בשל זריקת אבנים: "פתחו דלתות והכו אותנו"
(צילום: גלעד כהן )

21 צפייה בגלריה
עימותים על הר הבית
עימותים על הר הבית
אבו מאזן טוען ל"מזימות ישראליות". עימותים על הר הבית
(צילום: AP)
21 צפייה בגלריה
מהומות בהר הבית
מהומות בהר הבית
מסגד אל-אקצא, היום
21 צפייה בגלריה
עימותים על הר הבית
עימותים על הר הבית
(צילום: רויטרס)
21 צפייה בגלריה
תיעוד
תיעוד
השוטר מגן על הנהג שחולץ באקדח שלוף
(צילום: עמית שאבי)
עשרות אלפי מתפללים מוסלמים העבירו את הלילה במסגד אל-אקצא, ובמשטרה החליטו לאסור כניסת יהודים להר הבית על רקע ההסלמה בירושלים. בהר הבית נראו כבר בשעות הבוקר המוקדמות תמונות של הכנות לעימותים קשים, בין היתר נראו מצבורי אבנים באל-אקצא, וכן הכנות לחסימת דלתות ושערים - והעימותים אכן הגיעו.
בשעה 08:15 החלו המהומות על ההר, בעקבות יידוי אבנים לעבר ציר העופל שהוביל לכניסת השוטרים למתחם. המתפרעים יידו אבנים לעבר השוטרים שפרצו למקום, ואלו הגיבו בירי רימוני הלם. המהומות נפסקו לזמן קצר לאחר כניסת השוטרים, אך בהמשך התחדשו שוב. המשטרה אף חתכה את הכבלים של הרמקולים של המסגד, לאחר שהכרוז השתמש בהם כדי להסית את המתפרעים ולקרוא לתושבי הגדה להצטרף גם הם לעימותים.
בשלב מסוים נסוגה המשטרה מהמתחם והמתפרעים, שעד כה התבצרו בתוך המסגדים שבמתחם, יצאו החוצה. לאחר עזיבת הכוחות המתפרעים התפרסו ברחבי ההר וקראו קריאות ניצחון - עד שהשוטרים שבו לכניסות למתחם והחלו לפזרם שוב. לאחר מכן התייצבו השוטרים בכניסה לאל-אקצא ואפשרו כניסת מתפללים, בעיקר מבוגרים.
21 צפייה בגלריה
עימותים על הר הבית
עימותים על הר הבית
חותכים את הכבלים של הרמקולים באל-אקצא
21 צפייה בגלריה
עימותים על הר הבית
עימותים על הר הבית
"מלחמת דת". עימותים בהר הבית
(צילום: AFP)
יהודים מנסים לפרוץ את השערים בשער המוגרבים

עימותים קשים, זריקת אבנים והפרות סדר בהר הבית
(דוברות המשטרה)

מבית החולים הדסה הר הצופים נמסר כי חמישה בני אדם פונו אליו בעקבות המהומות, כולם במצב קל. בין הנפגעים גם תינוקת בת שבעה חודשים, שנפצעה בראשה מאבן. בנוסף אליה פונה גם אחד מיושבי הרכב שהותקף בשער האריות, איש כוחות הביטחון שנפגע בידו מאבן, שני גברים שנפגעו מגז מדמיע ובן 16 שנפגע מכדור גומי.
לפי ההודעה שנמסרה מהמשטרה, בסיום הערכת מצב בראשות המפכ"ל יעקב שבתאי, בשיתוף מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן וכלל גורמי הביטחון, החליט המפכ"ל בשלב זה שלא לאפשר ביקורי יהודים בשטח הר הבית.
"משטרת ישראל תמשיך לאפשר את חופש הפולחן אך לא תאפשר הפרות סדר", נמסר בהודעת המשטרה. "אלפי שוטרים ולוחמי משמר הגבול פרוסים משעות הבוקר המוקדמות ברחבי ירושלים והעיר העתיקה לאבטחת האירועים ולשמירה על שלומו וביטחונו של הציבור". עם זאת, תלמידי ישיבה דיווחו שהותקפו באבנים בדרך לכותל ושהמשטרה לא הגיעה לאזור. במקביל, כוחות הביטחון נכנסו למחנה הפליטים ג'נין לאור הפיגוע שהיה במעבר סאלם, ובמקום התפתחו חילופי אש.
ריאיון עם דובר המשטרה נצ"מ אלי לוי
(צילום: משה מזרחי, משי בן עמי)

לשכת יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, מסרה בעקבות המהומות: "הפריצה והפגיעה הברברית שביצעו כוחות הכיבוש הישראלי נגד המתפללים במסגד אל-אקצא הן אתגר חדש עבור הקהילה הבינלאומית, ובייחוד למאמצים של הממשל האמריקני. ההנהגה הפלסטינית ועמה לא יאפשרו למזימות הישראליות האלה לעבור".
בסניף ירושלים של חמאס אמרו הבוקר: "מה שקורה באל-אקצא - הפריצה לבית התפילה והפגיעה במתפללים וביושבים בו - זו מלחמת דת שמבצעת ישראל. זוהי הוכחה לאכזריות של הכיבוש הציוני. אנו קוראים לבני עמנו להמשיך להתנגד לפריצה. ישראל תשלם מחיר גבוה על הפגיעה במסגד אל-אקצא ובמתפללים". בכיר הרשות הפלסטינית, חוסיין א-שייח, אמר כי "הפריצה למסגד אל-אקצא היא פשע שביצע הכיבוש. אנו בוחנים את כל האפשרויות להגיב על התוקפנות הנפשעת הזו על התושבים והמקומות הקדושים".
במקביל, ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי גינתה את מה שהגדירה "פלישת כוחות הכיבוש למסגד אל-אקצא והתקיפה הברוטלית של המתפללים במקום. ועדת המעקב העליונה מטילה את מלוא האחריות להתלקחות על ממשלת נתניהו ששמה לה למטרה להבעיר את האזור ולהתסיס מלחמת דת עקובה מדם".
21 צפייה בגלריה
עימותים על הר הבית
עימותים על הר הבית
"לא מתקפלים בפני ההתפרעויות". שוטרים ומתפרעים על הר הבית
21 צפייה בגלריה
מהומות בהר הבית
מהומות בהר הבית
המסגד אחרי עימותים
הבוקר, לאחר שהעימותים נפסקו לזמן קצר, אמר דובר המשטרה אלי לוי לאולפן ynet כי המשטרה ומג"ב הצליחו "לנקות את הרחבה" מ-8,000 מתפרעים. "תחילה ניסו לפרוץ לתוך נקודת המשטרה על הר הבית. הכוחות נכנסו פנימה תוך דקות וניקו את הרחבה. המתפרעים שהיו על הר הבית הפרו את הסדר ברגל גסה וניצלו את העובדה שמפכ"ל המשטרה מאפשר בשלושת השבועות האחרונים והמתוחים האלה פולחן דתי מלא למוסלמים, יהודים ונוצרים כאחד". בהמשך כאמור התחדשו המהומות.
לוי התעקש שהמשטרה לא "מתקפלת" בפני ההתפרעויות - ואמר שמדובר בהחלטה נכונה ומושכלת. "בשלב הזה אין עלייה וביקורים בהר הבית כדי לצמצם את האירועים החריגים והאלימים, וכדי לא לאפשר פגיעה באנשים שרוצים לעלות לשם וחלילה יפגעו. יש שליטה מלאה של המשטרה והמטרה היא אחת: לאפשר לכל החוגגים להגיע ללא חשש, לקיים גם את מצעד הדגלים ואת התפילה החשובה בכותל". הוא הדגיש כי ההחלטה לסגור את ההר בפני יהודים הייתה של המפכ"ל בעקבות התייעצויות ארוכות עם גורמי ביטחון נוספים, בהם אנשי מודיעין וחקירות.
21 צפייה בגלריה
עימותים על הר הבית
עימותים על הר הבית
העימותים על הר הבית
21 צפייה בגלריה
הכותל המערבי
הכותל המערבי
הכותל המערבי, הבוקר
(צילום: דוברות המשטרה )
21 צפייה בגלריה
ריקוד דגלים שער שכם ירושלים
ריקוד דגלים שער שכם ירושלים
ריקודי הדגלים בשער שכם
(צילום: AFP)
21 צפייה בגלריה
אבנים בהר הבית
אבנים בהר הבית
נערכים לעימותים בהר הבית
למרות האיסור המשטרתי, יהודים רבים הגיעו הבוקר להר הבית ודרשו להיכנס. חברי הכנסת שרן השכל (תקווה חדשה), שמחה רוטמן (הציונות הדתית) ומתן כהנא (ימינה) הצטרפו אליהם ומחו על ההחלטה. תום ניסני, מנכ"ל "בידנו - הקרן למורשת הר הבית", אמר כי "אני קורא ליהודים להמשיך ולהגיע לכניסה להר כדי לעלות ביום חגה של ירושלים. אם יש פורעים בהר הבית - יש להסיר את האיום ולפתוח את ההר. כך אמורה להתנהל מדינה מתוקנת, וכך אני מאמין שיקרה היום ויהודים יעלו בהמוניהם".
בתנועת "חוזרים להר" אמרו כי "חרפה שבישראל 2021 יהודים לא יכולים לעלות להתפלל במקום הקדוש ביותר בעולם בגלל כניעה לטרור הערבי. הגיע הזמן לחסל אחת ולתמיד את המתפרעים המוסלמים ולאפשר חופש פולחן יהודי בהר הבית. לרבות בניין המקדש וחידוש עבודת הקורבנות". אנשי התנועה אמרו שהם נערכים לעלות על ההר גם בניגוד להוראת המשטרה "ולא להתחשב במי שמעוניין למנוע זאת מהם", לשון ההודעה.
בתיעוד משער המוגרבים נראים מתפללים מנסים להיכנס בכוח למקום, בעוד שוטרים עוצרים בעדם. התיעוד הזה, לצד תיעוד ערוך מהלינץ' בנהג בשער האריות - שבו נראית רק הדריסה - הפכו לסרטונים החמים ביותר ברשתות החברתיות הפלסטיניות. המטרה היא להלהיט את הרוחות.
המהומות בשער שכם, אתמול
(צילום: גיל יוחנן)

21 צפייה בגלריה
הפרות סדר בשער שכם
הפרות סדר בשער שכם
(צילום: AFP )
המתיחות של הימים האחרונים מורגשת עוד יותר מאז פתיחת אירועי יום ירושלים. כוחות משטרה עצרו אתמול שלושה חשודים במהלך הפרת סדר אלימה בכניסה לאוניברסיטה העברית בהר הצופים בירושלים.
מהמשטרה נמסר כי מאות מתפרעים יידו אבנים לעבר כוחות המשטרה. שלושה שוטרים נפצעו. העימותים, החריגים מבחינת מיקומם, התרחשו בכניסה לשערי האוניברסיטה העברית - והיו מעורבים בהם פלסטינים משכונת עיסאוויה. זמן קצר לאחר התפילה בכותל שציינה 54 שנים לשחרור העיר, החלו הפרות סדר בשייח ג'ראח ובאזור שער שכם - והן נמשכו לסירוגין עד לשעות הלילה. המשטרה הגיבה בירי רימוני הלם והפעילה מכת"זיות ופרשים.
21 צפייה בגלריה
הפרות סדר ומעצרים בחיפה
הפרות סדר ומעצרים בחיפה
מעצר מפגינה בחיפה
(צילום: פאדי אמון)
21 צפייה בגלריה
הפרות סדר ומעצרים בחיפה
הפרות סדר ומעצרים בחיפה
(צילום: פאדי אמון)
עימותים חריגים נרשמו אתמול גם בשדרות בן גוריון בחיפה, שם נעצרו 15 מפגינים - מחיפה, טייבה וסכנין. לטענת המשטרה, הם תקפו שוטרים, ניסו לפרוץ מחסום משטרתי, חסמו ציר תנועה ורגמו את הכוחות באבנים ובקבוקים. במהלך הערב נערכה הפגנת הזדהות עם תושבי שייח ג'ראח מול תחנת המשטרה בנצרת. במקום הובערו צמיגים והתפתחו עימותים שהובילו למעצר של כמה מהמשתתפים.
פורסם לראשונה: 07:23, 10.05.21