2 צפייה בגלריה
החיסונים בחיפה
החיסונים בחיפה
מתחסנים בחיפה. "ממצאים מעודדים"
(צילום: AFP)
ישראל אולי מצויה בשיא של הדבקה, אבל נתונים שנחשפים הערב (יום ג') לראשונה ב-ynet מראים תוצאות יוצאות דופן של חיסון פייזר. השורה התחתונה: החיסון מתחיל להוריד משמעותית הדבקה ביום ה-14 אחרי המנה הראשונה.
מנתונים ראשוניים של מכון קופת חולים כללית למחקר עולה כי יש ירידה משמעותית בהדבקה של מי שחוסנו - 14 ימים אחרי מנת החיסון הראשונה. מדובר באוכלוסיית בני ה-60 ומעלה. בימים 5 עד 12 אחרי המנה הראשונה לא רואים השפעה כלל של החיסון, מסביר פרופ' רן בליצר, ראש מערך חדשנות של הכללית. ביום ה-13 יש ירידה קלה, ואז צניחה של 33% ביום ה-14. מאותו יום נשמר הפער בקרב החיוביים.
ד"ר שרון אלרעי פרייס, הערב
(צילום: לע"מ)

הבדיקה נעשתה באמצעות השוואה בין קבוצת מחוסנים ללא מחוסנים, בתקנון לפי גיל. קופת חולים כללית היא הגדולה בישראל, ומבטחת את הציבור המבוגר ביותר, והבדיקה נערכה על קבוצה של 200 אלף בני אדם. זו הפעם הראשונה בעולם שיש הוכחה שחיסון פייזר איננו מונע רק מחלה עם תסמינים - שזה מה שהוכיחו המחקרים השונים - אלא גם הדבקה ממש. אי אפשר לדעת בשלב זה אם החיסון מוריד עוד הדבקה, מעבר ל-33%, אחרי המנה השנייה - אך סביר להניח שכן.
פרופ' בליצר אומר שאלה ממצאים ראשוניים בלבד "אבל הם מעודדים". לדבריו, "חשוב לזכור שגם לפי תוצאות אלו אין הגנה מלאה מהדבקה, גם לא 17 ימים לאחר החיסון. ועל כן על המתחסנים להמשיך ולהזהר, ללבוש מסיכה ולשמור על כללי הזהירות מהדבקה. בשבועות הקרובים אנו מקווים שנוכל להדגים גם את הירידה באשפוז ובתחלואה קשה הצפויה בקרב המתחסנים בשלב מאוחר יותר", לדבריו.

מבצע החיסונים מתרחב

רק היום התרחב המבצע לבני 55 ומעלה ולעובדי ההוראה – בתעדוף למורי החינוך המיוחד שממשיכים להגיע למוסדות הלימוד בתקופת הסגר המהודק, וכבר משרד הבריאות הודיע כי ממחר יוכלו להתחסן גם מבוטחים בקופות החולים בני 50 ומעלה. במשרד אמרו כי על המבוטחים שרוצים להתחסן לתאם תור מול הקופות. זאת, בעקבות אלפי המנות החדשות של פייזר שהגיעו לארץ.
עם זאת, למייל האדום של ynet הגיעו פניות של גולשים רבים שטוענים כי התקשו להזמין תור בפלטפורמות השונות של חלק מקופות החולים.
2 צפייה בגלריה
ביקור של בנימין נתניהו בסניף של קופת חולים לאומית באשדוד
ביקור של בנימין נתניהו בסניף של קופת חולים לאומית באשדוד
נתניהו בסניף של קופת חולים לאומית באשדוד
(צילום: אבי רוקח)
מוקדם יותר, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לנתוני התחלואה ולנתוני החיסונים ואמר כי "המצב מאוד מדאיג אותנו". ישראל, לדבריו, נמצאת כעת ב"מרוץ אדיר בין התפשטות המחלה להפצת החיסונים". נתניהו הוסיף שהסגר "צריך לתת תוצאות חיוביות" בימים הקרובים, וביקש מהישראלים לשמור על הכללים. "זה יקרה רק אם כולנו נשתף פעולה", אמר. הוא שיבח גם את תחילת מבצע חיסון עובדי ההוראה, שהחל היום: "זה חשוב כי הם יהיו פנויים לחנך את ילדינו, ואנחנו מקווים שבמהרה יפגשו אותם בכיתות עצמן".
נתניהו הבטיח כי בישראל "אין מחסור בחיסונים" ואמר כי מדובר ב"בשורה ענקית". עם זאת, הוא הדגיש כי עדיין לא ברור אם מי שחוסן יכול להדביק אחרים בנגיף, ולכן הזכיר שגם המחוסנים נדרשים לשמור על הכללים ולעטות מסכה. "להתחסן ולשמור", ביקש. "אני מפנה את הבקשה הזאת לכל אחד מאזרחי ישראל. הנגיף לא מבדיל בינינו ולא נבדיל אנחנו בינינו. כל ישראל ערבים זה לזה, אבל עדיין לא מתערבבים זה עם זה, בטח שלא בלי מסכה".

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס אמרה מוקדם יותר כי "17% מהחולים הקשים קיבלו מנת חיסון ראשונה". היא סיפקה את הנתון כדי להדגיש את החשיבות של קבלת המנה השנייה ושמירת ההגבלות. לדבריה, "אי אפשר לדמיין שב-10 ימים נצא מהסגר". היא אמרה שהתלמידים יידרשו להמשיך לשמור על המגבלות ויבוצעו בדיקות שבועיות בי"א ובי"ב ביישובים אדומים וכתומים. עוד עדכנה כי פייזר עורכת ניסוי לחיסון בני 15-12.