בהקלטות שפרסמה הערב (יום ד') רשת CNN מתועד נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מודה במרץ השנה כי ידע כבר בשלביה הראשונים של מגפת הקורונה כמה קטלני ומידבק הנגיף – אך נמנע מלדווח על כך לציבור, לטענתו משום שלא רצה ליצור בהלה. בצל הביקורת הקשה של האמריקנים על האופן שבו טיפל טראמפ במגפה, ההקלטות עשויות לפגוע בקמפיין שלו לקראת הבחירות לנשיאות שייערכו בעוד פחות מחודשיים.

4 צפייה בגלריה
אמר בפברואר: "זה עובר באוויר". טראמפ
אמר בפברואר: "זה עובר באוויר". טראמפ
אמר בפברואר: "זה עובר באוויר". טראמפ
(צילום: AP)
4 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ עצרת בחירות ב ווינסטון סיילם ב צפון קרוליינה
דונלד טראמפ עצרת בחירות ב ווינסטון סיילם ב צפון קרוליינה
הנשיא בצפון קרוליינה בלילה שעבר. "עובדות מחרידות"
(צילום: רויטרס)
טראמפ אמר את הדברים בראיונות מוקלטים לעיתונאי בוב וודוורד, לרגל ספרו החדש "Rage" שייצא לאור בשבוע הבא, וההקלטות הגיעו גם לידי העיתון "וושינגטון פוסט". באחת ההקלטות נשמע טראמפ אומר לוודוורד ב-19 במרץ, ימים אחדים אחרי שהכריז על מצב חירום לאומי בשל מגפת הקורונה: "תמיד רציתי להמעיט בערכו", כשכוונתו לאופן שבו הוא מציג לאמריקנים את הסכנה הנשקפת מהנגיף. "אני עדיין אוהב להמעיט בערכו, כי אני לא רוצה ליצור פאניקה".
באותה שיחה אמר טראמפ לוודוורד שבימים האחרונים התבררו "עובדות מחרידות" בנוגע לאנשים שבהם פוגע הנגיף: "זה לא רק מבוגרים, זקנים. גם אנשים צעירים, המון אנשים צעירים".
בארה"ב, נזכיר, מתו מנגיף הקורונה כבר יותר מ-194 אלף בני אדם ונדבקו בו יותר מ-6.5 מיליון. בשני המדדים – הן של המתים והן של הנדבקים – מדורגת ארה"ב ראשונה בעולם. טראמפ הואשם כי המעיט במשך חודשים בסכנה הנשקפת מהקורונה, וכי בהפצרתו במושלי מדינות ארה"ב למהר ולהסיר את הסגרים וההגבלות כדי לחדש את הפעילות הכלכלית סיכן את חייהם של האמריקנים. לפי סקרים, רוב מוחץ בציבור האמריקני סבור שהטיפול של הנשיא במגפה היה כושל.

דעת הקהל על האופן שבו טיפל טראמפ בקורונה נחשבת לנקודת התורפה המרכזית שלו בקמפיין הבחירות הנוכחי, והדמוקרטים בראשות מועמדם לנשיאות ג'ו ביידן מרבים לתקוף אותו על כך. גם את ההקלטות הערב ניצל ביידן כדי לנגח את טראמפ, והוא האשים אותו בלא פחות מאשר בגידה בעם האמריקני. בנאום שנשא במישיגן, אחת משורה של מדינות מתנדנדות שבהן מבקר ביידן בימים אלה כדי לשכנע בוחרים, טען המועמד הדמוקרטי כי טראמפ שיקר ביודעין לאמריקנים על רמת הקטלניוּת של הנגיף.
"הוא ידע, והוא המעיט בערכו של הנגיף בכוונה תחילה", אמר ביידן, שצועד כבר שלושה חודשים ביתרון מבטיח על טראמפ בסקרים. "גרוע מזה – הוא שיקר לעם האמריקני, וזו הסיבה לכך שהמחלה הקטלנית הזו קרעה לגזרים את ארצנו. הוא נמנע במכוון מלמלא את תפקידו. זו הייתה בגידה של חיים או מוות בעם האמריקני. זו הזנחה פושעת של התפקיד, בושה".
כדי להדוף את הביקורת על טיפולו בקורונה מנסה טראמפ בשבועות האחרונים להפיח באמריקנים תקווה שחיסון אמריקני לנגיף יהיה מוכן עוד לפני הבחירות ב-3 בנובמבר. הדמוקרטים, מצדם, מזהירים ממצב שבו הנשיא ילחץ על הדרג המקצועי לקצר הליכים בדרך לאישור החיסון, וכך יסכן את האמריקנים עוד יותר. סגניתו של ביידן, קמלה האריס, הצהירה רק השבוע כי היא עצמה לא תרגיש בטוחה להשתמש בחיסון אמריקני לקורונה שפיתוחו יושלם לפני הבחירות.

"לא צריך לגעת, זה עובר באוויר"

כמה שעות אחרי פרסום ההקלטות הגיב טראמפ לראשונה בקולו, ואמר שהממשל שלו אינו רוצה לזרוע בציבור בהלה מהקורונה. "הדבר האחרון שאתה רוצה הוא ליצור פאניקה", התעקש.
עוד לפני כן הערב הכחיש הבית הלבן שטראמפ הטעה בכוונה את הציבור האמריקני בנוגע לסכנה הנשקפת מהנגיף. "בשום פנים ואופן לא", אמרה דוברת הבית הלבן קיילי מקנני לכתבים בעקבות הדיווח על ההקלטות. "הנשיא מעולם לא זלזל בנגיף".
אלא שמההקלטות המובאות ב-CNN וב"וושינגטון פוסט" עולה כי טראמפ ידע כבר בתחילת פברואר שהנגיף קטלני במיוחד. "הוא עובר דרך האוויר", אמר בריאיון לוודוורד שהוקלט ב-7 בפברואר. "זה תמיד חמור יותר מאשר במגע. אתה אפילו לא צריך לגעת בדברים, נכון? באוויר, אתה פשוט נושם את האוויר וככה הוא עובר. כך שזה עניין מורכב מאוד. זה עניין רגיש מאוד".
4 צפייה בגלריה
קיילי מקנאני
קיילי מקנאני
הדוברת מקנני. "הנשיא מעולם לא זלזל"
(צילום: gettyimages)
לצורך כתיבת הספר קיים וודוורד 18 ראיונות עם טראמפ, והוא שוחח גם עם גורמים אחרים שעבדו בסביבתו. בספר מובאות גם הערות מבזות של הנשיא נגד בכירים בצבא האמריקני. לפי הכתוב בו, עוזר של שר ההגנה לשעבר ג'יימס מאטיס שמע את טראמפ אומר בישיבה "הגנרלים המזוינים שלי הם חבורה של פוסיז", לטענתו משום שהם דואגים יותר לבריתות הבינלאומיות של ארה"ב מאשר להסכמי סחר. לפי CNN, מאטיס ביקש מהעוזר לתעד את ההערה הזו באימייל.
ההערה הזו מצטרפת לשורה של הערות של טראמפ נגד ראשי מערכת הביטחון שלו. רק שלשום האשים אותם בחתירה למלחמות אין סופיות – מלחמות שאותן הוא עצמו רוצה להפסיק – ורמז שייתכן כי הסיבה לכך היא הרווחים שמניבות המלחמות הללו לתעשיות הביטחוניות. ראש מטה הצבא האמריקני הדף את הטענה, ואמר שמנהיגי המערכת הצבאית ממליצים על יציאה לקרב רק כמוצא אחרון ורק כשהיא תואמת את האינטרס האמריקני.
4 צפייה בגלריה
ארה"ב בחירות 2020 ג'ו ביידן נואם ב דלאוור
ארה"ב בחירות 2020 ג'ו ביידן נואם ב דלאוור
ביידן. קולות אנשי הצבא על הכוונת
(צילום: רויטרס)
ימים אחדים לפני כן פורסמו כמה דיווחים שלפיהם בביקור בצרפת בשנת 2018 סירב טראמפ לבקר בבית עלמין שבו קבורים חללים אמריקנים ממלחמת העולם הראשונה, בין השאר משום שבעיניו הם היו "לוזרים" ו"פראיירים". טראמפ הכחיש את הדברים בתוקף.
הדמוקרטים מיהרו לגנות את טראמפ על ההצהרות שיוחסו לו, והם מנסים לנצל את המתיחות בין טראמפ לגורמים בצבא כדי להעביר לצדם בבחירות הקרובות לפחות חלק מהווטרנים ובני משפחותיהם של המשרתים בכוחות הביטחון.