1 צפייה בגלריה
כיפת ברזל
כיפת ברזל
יירושטים בשמי אשקלון
(צילום: רויטרס)
בסבב הצבאי שקיבל את השם "שומר החומות" בישראל ו"חרב ירושלים" בעזה, נראה בשלב זה כי חרף שרשרת החיסולים ותמונות ההרס מהרצועה, דווקא ידו של חמאס על העליונה. ארגון הטרור קבע שורת הישגים מבחינתו, שבהם הוא יכול להתהדר: שיגורי פתיחה לאזור ירושלים; מאות רקטות – כמעט בבת אחת – לגוש דן, השפלה והשרון; הרוגים מפגיעת רקטות; שני שיגורי נגד-טנקים שאחד מהם הוביל להרג סמ"ר עומר טביב וסגירות זמניות של נתב"ג לטיסות. מבחינת חמאס, לו ניתן לסיים את הסבב כבר אתמול (ד') בבוקר, הוא היה חותם על זה בשתי הידיים.
ברמה האסטרטגית, הוא קיבל מה שביקש. בראיית ערביי מזרח ירושלים ויהודה ושומרון הוא נתפש כעת כמגן המוסלמים ב"פלסטין" ושומר על ירושלים, בניגוד מוחלט לרשות הפלסטינית ולפתח, שלטענתו משתפים פעולה עם ישראל. בכך הוא מחזק את תדמיתו באזורים אלה על חשבון אבו מאזן. אם לא קיבל אפשרות להשתלט הגדה ומזרח ירושלים באמצעות בחירות (בשל החלטת אבו מאזן לרדת מהעץ ברגע האחרון), חמאס מנסה לקחת את השליטה בכח ובכיבוש לבבות.
לרשימת ההישגים של חמאס מתווסף הגיוס של אזרחים ערבים ישראלים בערים ערביות ומעורבות, תוך הסתה ושלהוב המונים לביצוע פרעות ביהודים, השחתת רכוש פרטי וציבורי, הצתת ניידות ומבני ציבור, שריפת בתי כנסת, יידויי אבנים, חסימות כבישים וביזה. מבחינה אסטרטגית, מבחינת חמאס מדובר בזירת לחימה נוספת לכל דבר, ואם ישראל עסוקה בזירה נוספת - הרי שהדבר מסיט משאבים חיוניים מהזירה העזתית.
בחמאס הודו שניהלו שיחות עם גורמים במצרים על מנת להגיע לרגיעה, וטוב עשתה ישראל כשדחתה את הרעיון. עליה להמשיך ולהתנגד לכל סוג של מו"מ על הפסקת הלחימה בעת הזו, במיוחד על רקע חוסר הסימטריה בהישגים.
אם ממשלת ישראל רוצה להשיג הרתעה ארוכה, עד שתחליט – אם תחליט - על מבצע לצורכי הכרעה, עליה לאשר לחיסול בכירי חמאס והג'יהאד האסלאמי מהרמות הגבוהות ביותר והפלת מספר מגדלים רב הרבה יותר
אם ישראל רוצה להרתיע את ארגוני הטרור לטווח ארוך עליה להעלות הילוך בהקדם. הניסיון לפתוח את הסבב הנוכחי, כמו את קודמיו, במדרגות של עוצמה, נועד לכישלון מראש. צה"ל בזבז זמן רב מדי על פגיעה במבנים ריקים, הגם שמדובר היה במתקנים ומפקדות של חמאס והג'יהאד האסלאמי. אלה יעדים ראויים כמטרות משלימות, אך הם לא מרתיעים מספיק.
במדרגת התגובה השנייה, שהחלה ביום שלישי בערב עבר צה"ל להפיל מגדלי מגורים ובתי בכירי חמאס. המדרגה השלישית, שהגיעה אתמול כללה סיכול בו זמני של כמה בעלי תפקידים בחמאס, המשתייכים ל"מטה הכללי" של הארגון, ומקורבים לראש הזרוע הצבאית של חמאס (לפחות רשמית, שכן מרואן עיסא הוא האיש שמנהל בפועל את הארגון הצבאי), מוחמד דף.
מדובר בהישג מבצעי יוצא דופן המהווה מכה קשה לחמאס, וטוב הייתה עושה ישראל אם לו החלה ישירות בשתי המדרגות האחרונות, שכן מדובר בשני מרכזי הכובד העיקריים של חמאס, שמהם הוא חושש יותר מכל.
עומר דוסטריעומר דוסטרי
נכון לעת הזו, צה"ל עדיין לא מפעיל עוצמה רבה מספיק. בסבב הזה ישראל לא תכריע את חמאס, שכן זו תוצאה תושג אך ורק באמצעות מבצע צבאי רחב היקף הכולל תמרון יבשתי לעומק הרצועה, כיבושה, וחלוקתה לאזורי שליטה שאותם יטהר צה"ל מגורמי טרור.
אבל אם ממשלת ישראל רוצה להשיג הרתעה ארוכת טווח, עד שתחליט – אם תחליט - על תקיפה יזומה בעזה לצורכי הכרעה, עליה להורות לצה"ל להרחיב באופן משמעותי את הפעולות בסבב הצבאי הנוכחי, ללא שום "מדרגות", תוך מתן אישור לחיסול בכירי חמאס והג'יהאד האסלאמי מהרמות הגבוהות ביותר, הפלת מספר מגדלים רב הרבה יותר, השמדת תשתיות שלטוניות המהוות סמל של חמאס, והריסת שכונות שלמות שמתוכן מבוצעות פעולות טרור. כל זאת, תוך התראות בטווח זמן קצר מאוד לאוכלוסייה האזרחית בעזה, במטרה למנוע התחמקויות של גורמי טרור.
  • עומר דוסטרי הוא חוקר ב"מכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון"
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com