איציק סעידיאן בראיון ב"שישי"
(מתוך ״שישי״ עם אילה חסון, חדשות 13)
חבריו ומכריו של איציק סעידיאן, נכה צה"ל שהצית את עצמו במשרדי אגף השיקום של משרד הביטחון בפתח תקווה ונמצא במצב קשה, קיבלו את הבשורה בצער רב ובתדהמה. הם סיפרו כי חווה סבל גדול אחרי שלקה בפוסט טראומה, ושעבר סיוטים מאז סיום מבצע צוק איתן.
סעידיאן, לשעבר לוחם בגדוד 13 של חטיבת גולני, השתתף בליל הקרב הקשה בסגע'ייה, שבו נהרגו כמה מחבריו. הוא הגיע אתמול אחר הצהריים (ב') למשרדי אגף השיקום עם בקבוק שנראה למאבטחים כמו בקבוק שתייה, והמתין בלובי של ועדת קביעת אחוזי הנכות אחרי שהגיש כמה בקשות להעלאת אחוזי הנכות שלו – שנדחו.
2 צפייה בגלריה
איציק סעידיאן
איציק סעידיאן
איציק סעידיאן. הגיסה האשימה: המדינה שוכחת את החיילים
בשלב מסוים הוא שפך על עצמו את הנוזל והצית את עצמו, ובחלוף דקות מצאו המאבטחים במקום מטף וכיבו אותו. במקביל, הזעיקו המאבטחים את כוחות ההצלה. גיסתו של איציק, בת אל, ביקשה להתפלל להחלמתו. "המדינה שוכחת את החיילים שנלחמו למענה וזונחת אותם. כשהם זקוקים לעזרה הדלת נטרקת בפניהם", אמרה. "אנחנו המומים ומקווים להחלמתו".
תמנה שמאלי, שליוותה את איציק במשך שנתיים במסגרת עמותת "מצמצמים רווחים" שמסייעת לפוסט-טראומטיים לבנות את חייהם מחדש, אמרה בשיחה עם ynet כי למרות שמדובר במעשה מפתיע, היא עצמה לא הופתעה. "הוא נלחם בסג'עייה ולא קיבל שום תמיכה ממשרד הביטחון. בלילות היו לו סיוטים קשים", היא אמרה. "המראות מסג'עייה חזרו אליו והוא לא יכול היה לישון. היה לו קשה לתפקד ביום, במיוחד כשאין לו תמיכה ולא עובדים על שורש הבעיה שזו הטראומה".
"המראות מסג'עייה חזרו אליו. הוא לא יכול היה לישון"
תמנה סיפרה שאיציק לא הצליח בתהליך בעמותה. "הוא הגיע אלינו לעמותה, שעוזרת לחלום חלומות ולהגשים אותם. הוא כל כך סבל שהוא לא הצליח לממש את זה", אמרה. "הוא רצה לעשות טיול גדול בעולם ולהיות מוזיקאי, אבל הסבל הזה גמר אותו".
שמאלי הפנתה אצבע מאשימה להתנהלות משרד הביטחון, אבל גם לחברה הישראלית. "יש אמנם התעוררות לגביי פוסט-טראומטיים, אבל הם די בשולי החברה ולא מקבלים את התמיכה שהם צריכים לקבל. מערימים עליהם בירוקרטיה", אמרה תמנה. "איציק מאוד סבל מהפוסט-טראומה, אבל בעיקר סבל מזה שהוא לא קיבל הכרה מהמדינה. משכו אותו המון זמן עד שקיבל טיפול פסיכולוגי. הוא הרגיש שמזלזלים בו. את ההכרה ממשרד הביטחון הוא קיבל, אבל קצת מדי ומאוחר מדי".
2 צפייה בגלריה
מתוך התערוכה
מתוך התערוכה
זיו שילון עם איציק סעידיאן
( צילום: עידו איז'ק)
באתר של העמותה צוטטו דברים שכתב איציק על מפגשיו עם תמנה. "הרגשתי שאני מאבד את זה עם כל הלחץ של השחרור יחד עם הפוסט-טראומה, שליוותה אותי מאז הלחימה. תמנה נתנה לי מקום קטן שהיה גדול בשבילי. המפגש איתה אפשר לי להסתכל על דברים מזווית אחרת ולעסוק בדברים אחרים", הוא כתב. "היא נתנה לי הזדמנות להסתכל על דברים בעוד כמה צורות ולא להתעסק רק במחלה שלי, אלא לחשוב גם על דברים אחרים".
המרצה והפעיל החברתי זיו שילון, שנפצע בעבר אנושות בעזה ואיבד את ידו, פגש את איציק בשנה שעברה, אז הצטלם איתו לתערוכה ייחודית של עמותת שותפות מגן ישראלית שפועלת להובלת שינוי חברתי למען הלומי קרב ולוקים בפוסט-טראומה. "אני פשוט לא מאמין", כתב שילון בפוסט בפייסבוק. "אני לא מכיר את איציק כל כך הרבה זמן, אבל יודע כמה נלחם לקבל טיפול, כמה רצה להשתלב וכמה התאהבתי בו ממבט ראשון. קרה היום משהו נורא. אני מקבל את זה כמו חץ בלב. יוצא למרפסת ולא יכול לנשום".
ד"ר אבי עירוני מעדכן על מצבו של סעידיאן
(צילום: דוברות שיבא)

שילון קרא לעוקביו ברשתות החברתיות ולחבריו להתפלל למען איציק, והוסיף: "מהמעט שהכרתי אותו, הוא לא עשה זאת בשביל עצמו אלא בשביל אחיו הפצועים, הפוסט-טראומטיים - אלו שעליהם לא רואים. אני מקווה שיקרה נס. יומיים לפני יום הזיכרון, פשוט לא נתפס. כל העוסקים בדבר – אסור שזה יקרה. חייבת להיות רפורמה עמוקה שתשנה מציאות. חייב להיות פתרון אחר לאלו שלחמו בקרבות, ראו דם וחוו על בשרם".
אחת מחבריו של איציק כתבה לו: "ללא מילים. איציק, אתה לוחם בנשמה. מקווה שתצא מזה מהר ושיהיה שינוי במדינת החלם הזו. מתפללים בשבילך". חבר נוסף כתב: "אני קורא ופשוט לא מאמין. חבל שהמדינה מזניחה ככה את האנשים שאמורים להיות הכי חשובים עבורה".

הרמטכ"ל: "להילחם למען מי שסיכן את חייו ונפשו למדינה"

אמש מסר ד"ר אבי עירוני, מנהל המיון בבית החולים שיבא, עדכון על מצבו של סעידיאן. "הוא הגיע במצב מאוד קשה. נאלצנו להרדים ולהנשים אותו. הוא קיבל טיפול נוסף על-ידי תרופות ונוזלים, ותרופות להרמת לחץ דם ומשככי כאב בכמויות גדולות. מאוחר יותר הגיעה המשפחה שלו ומסרנו לה את ההודעה הקשה. בשלב זה המטופל יגיע ליחידת הכוויות של שיבא".
הלילה הגיעו לבית החולים מפקדיו של סעידיאן מחטיבת גולני בעת מבצע "צוק איתן", אל"מ ארז אלקבץ, סא"ל אוהד מויאל, ורס"ן ניקולאי אשורוב, על מנת לתמוך וללוות אותו ואת משפחתו. הרמטכ"ל שוחח הבוקר עם אלוף-משנה ארז אלקבץ ועם לאה, אחותו הגדולה של איציק ששיתפה אותו בפרטי המקרה הטרגי.
"אני שולח בשמי ובשם צה"ל כולו איחולי החלמה מהירה ומלאה לאיציק סעידיאן, לוחם לשעבר בחטיבת גולני שמאושפז ומצבו קשה", אמר הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי. "בין לוחמינו ואנשי המילואים שלנו נמצאים אלו שאת פציעותיהם לא ניתן לראות והם סוחבים בנפשם את צלקות הקרב משך שנים רבות. צה"ל ועם ישראל חבים חוב גדול לאלו אשר מסכנים את חייהם ואת נפשם למען הגנת המדינה ועלינו לעשות הכל על מנת להילחם למענם".

הנשיא ריבלין: "אנו אחראים לגורלם"

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר כי הוא מתפלל לרפואתו של סעידיאן. "בין בנינו ובנותינו ששבו מהקרבות יש רבים, רבים מדי, שלא פוסקים מלהילחם. אנו רואים אתכם. כואבים אתכם. גם כשפצעי הגוף מגלידים, גם כשהכאב הפיזי שוכך, יש השבים ללא מנוח אל שדות הקרב של החיים. גם לאיציק, ולכל ילדינו שעודם נלחמים, אנו חבים את קיומה של מדינת ישראל. אנו אחראים לגורלם".
נתניהו: אירוע מזעזע

שר הביטחון בני גנץ אמר כי משרדו יערוך תחקיר לבירור נסיבות האירוע. "יש לנו חובה מוסרית לעשות כל שאפשר כדי לסייע לנכי צה"ל, טובי בנינו, ששילמו את המחיר הכבד ביותר כדי שנוכל לחיות כאן בביטחון", אמר.
גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לאירוע: "ערב יום הזיכרון, אנחנו עדים לאירוע מזעזע. איציק סעידיאן, לוחם גולני ממבצע צוק איתן, הצית את עצמו בעקבות מצוקה נפשית גדולה. לצערי אני יודע שהוא לא היחיד בין הלוחמים שלנו שהוא במצוקה כזאת. שוחחתי עם יו"ר ארגון נכי צה"ל עידן קלימן והבעתי זעזוע עמוק מהמקרה. אמרתי שאני מחויב לביצוע רפורמה מקיפה בדרך שבה אנו מטפלים בנכי צה"ל ובפצועינו".
בארגון נכי צה"ל, שניסה לסייע לאיציק במאבקו עבור העלאת אחוזי הנכות שלו, טענו שהכתובת הייתה על הקיר. "כמוהו יש לוחמים וחיילים נוספים, פגועי גוף ונפש, שמתחננים בפני משרד הביטחון להעלות את הסיוע ואת העזרה שלה הם ראויים, אך הם נתקלים בסירובים ולעיתים תוך אטימות כלפיהם", מסרו בארגון. עידן קלימן, יו"ר הארגון, הוסיף כי "אגף השיקום נמצא בהתפרקות תפקודית ומוסרית קשה וכושל במילוי תפקידו. חייבים רפורמה מקיפה באגף וסיוע מיידי לנכים".
אדיר ינקו השתתף בהכנת הכתבה
פורסם לראשונה: 23:43, 12.04.21