נתניהו בריאיון ל-ynet מאום אל פחם
(צילום: חסן שעלאן)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום בצהריים (שישי) בריאיון ל-ynet, במהלך ביקורו באום אל פחם, שהוא מעוניין בתמיכה של החברה הערבית: "חד משמעית. אני רוצה תמיכה שלכם כי אני רוצה לתת לכם. אני כבר נותן, מגיע לכם. לא בחסד, בזכות".
השנה נרצחו 111 אנשים מהחברה הערבית, בערים שהובטח שיוקמו בהן תחנות משטרה הייתה עלייה באלימות. איך אתה מתכוון למגר את התופעה? "אני מתכוון להביא תוכנית כוללת. קודם כל להקים עוד תחנות משטרה, כי כשיש לך רשת צפופה של תחנות משטרה זה יישוב מגן על יישוב, אבל גם עוד מודיעין, עוד שוטרים, אני רוצה עוד אמצעים. קבעתי פגישה עם השר לביטחון פנים ביום ראשון, שבה אני רוצה תוכנית מרבית נוספת. אני ראש הממשלה הראשון בישראל שהביא 15 מיליארד שקלים לציבור הערבי ואתם מרגישים את זה בתשתיות, בשירותים. אני גם מחויב בראש ובראשונה שיהיה שלטון חוק והגנה לאזרחים ולאזרחיות".
2 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו על לקראת הבחירות פונה למגזר הערבי: "אני רוצה תמיכה שלכם, חד משמעית"
בנימין נתניהו על לקראת הבחירות פונה למגזר הערבי: "אני רוצה תמיכה שלכם, חד משמעית"
נתניהו באום אל פחם. "למה שלא יתחבקו פה כמו בדובאי?"
(צילום: חסן שעלאן)
היו הבטחות ל-600 שוטרים, איפה הם? "נביא עוד, הבאנו עוד. נצטרך להביא עוד יותר. זו הייתה שנה קשה, של ממשלה, לא ממשלה, אנחנו רוצים הפעם להביא ממשלה חזקה. אני רוצה שהציבור הערבי ירגיש שזו ממשלה שלו, ותראו מה הבאנו השנה הזאת, חוץ מזה שהבאנו מיליוני חיסונים להצלת חיים, פרסנו משטרות, הבאנו הסכמי שלום שמשנים את כל פני המזרח התיכון ואת החברה בישראל.
"אני חושב שהיום אזרחים יהודים וערבים מרגישים שמשהו השתנה, אתם רואים את החיבוקים של יהודים וערבים בדובאי ובבחריין. למה שזה לא יהיה פה? למה? אותו הדבר, אותו הדבר פה. זה הדבר שאני מביא, דבר חדש, אני רוצה שתצטרפו לזה. תהיו חלק מזה. קודם תהיו חלק מהחיסונים, שנית נביא חוק וסדר נשלים את הפעולה, שלישית נסגור את פערי התשתיות. אני עושה את הדברים, אני לא אומר אותם, בניגוד לכל מיני אנשים אחרים בציבוריות הישראלית. אני הבאתי את ה-15 מיליארד שקל, הבאתי ארבעה הסכמי שלום, הבאתי תחנות משטרה ועכשיו אני מביא מיליוני חיסונים בשבילכם".
2 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו על לקראת הבחירות פונה למגזר הערבי: "אני רוצה תמיכה שלכם, חד משמעית"
בנימין נתניהו על לקראת הבחירות פונה למגזר הערבי: "אני רוצה תמיכה שלכם, חד משמעית"
נתניהו וכתב ynet חסן שעלאן
שעה קלה לאחר פרסום דבריו, הגיב עפר שלח בטוויטר: "פתאום ביבי, ההוא מ'ערבים נוהרים' ו'רוב יהודי', גילה את הערבים". שלח, שפרש לאחר פיזור הכנסת ממפלגת יש עתיד והקים מפלגה משלו, הוסיף כי כשהוא הוביל בעבר משא ומתן מטעם כחול לבן עם הרשימה המשותפת, "הקוקפיט" - ארבעת מנהיגי הרשימה שהתפרקה בהמשך - "הכחיש ודיבר על 'הצבעה אחת וזהו'. ככה זה: יש מי שמסית ואחר כך מתחנף. יש מי שמפחד, ויש מי יש לו ערכים ופועל לפיהם".
את הראיון העניק נתניהו לכתב ynet חסן שעלאן במהלך ביקורו במתחם החיסונים באום אל פחם, שבו הצטלם עם המתחסן המיליון בישראל נגד קורונה. נתניהו נשאל על המאמצים להרחיב את מבצע החיסונים בחברה הערבית, ואמר כי הוא רוצה להגדיל עוד יותר את שיעור ההתחסנות בקרבה.
"כל אחד שמתחסן מציל את החיים של עצמו ושל אחרים", אמר ראש הממשלה. "אנחנו כנראה משיגים את כל העולם, אנחנו פי מאה מהעולם. זה שיא עולמי. אני רוצה שהחברה הערבית ואזרחיה כולם יהיו בתוך ההישג הכביר הזה ששומר על החיים. בואו להתחסן, אל תאמינו לפייק ניוז, אני התחסנתי ראשון, שר הבריאות, השרים, גם ראשי קופות החולים המצוינות שלנו וכל מנהיגי העולם, ומנהיגי הציבור הערבי גם הם מתחסנים".
נתניהו הבטיח כי בתוך "חודשיים-שלושה" ישראל תהיה קרובה לחיסון כלל האוכלוסייה. "אנחנו נהיה המדינה הראשונה שיוצאת מהקורונה. משהו מדהים. אבל אתם צריכים לצאת יחד עם כולם, שלא יהיה מצב שכולם התחסנו ובציבור הערבי עדיין לא התחסנו וסתם ימותו אנשים. בשביל מה? בשביל מה? בואו, בואו עכשיו להתחסן".
נתניהו באום אל פחם, עם המתחסן המיליון
(צילום: לע"מ)

ראש עיריית אום אל פחם, ד"ר סמיר סבחי, קרא לנתניהו לטפל בתופעת האלימות והפשיעה, ולא "להפקיר את החברה הערבית ואת המשפחות השכולות שזועקות". תושבים עמם שוחחנו באום אל פחם ובטירה – שבה ביקר נתניהו רק אתמול – אמרו כי הם רוצים שנתניהו יביא "חיסון לפשיעה ולרציחות. זה לא פחות מחיסון הקורונה".
במהלך ביקורו במתחם החיסונים באום אל פחם התייחס נתניהו גם לביקורת הגוברת על מה שמסתמן כסגר שלישי כושל, והפנה אצבע מאשימה ליריביו הפוליטיים, מבלי לציין את שמם.
"יש פוליטיקאים שמנעו מאיתנו לעשות סגר הדוק וקצר שאנחנו רוצים שיציל מאות בני אדם, מאות משפחות בישראל. סגר קצר ומהודק ופתיחה מהירה של הכול יחד עם חיסוני הבזק שלנו", טען נתניהו. "זה לא קרה ולכן אני מנצל את ההזדמנות כרגע. אנחנו נמשיך להביא את החיסונים, אבל יש לי קריאה כפולה: אני קורא לפוליטיקאים להתעשת ולציבור להתחסן ובעזרת השם אינשאללה אנחנו מתגברים על הכול".
שר הביטחון ויו"ר כחול לבן, בני גנץ, מסר תגובה תמציתית לדברים אלו של נתניהו: "אכיפה ומניעה במקומות שצריך מונעות סגרים במקומות שלא צריך".