3 צפייה בגלריה
לקראת הכרעות
לקראת הכרעות
לקראת הכרעות
(צילום: רן רימון, מוטי קמחי, אלעד גרשגורן)
קבינט הקורונה יתכנס היום (יום א') אחר הצהריים לדיון מכריע על פתיחת מרכזי הקניות, החזרת מאות אלפי תלמידים בכיתות ה'-ו' וי"א-י"ב לבתי הספר ועל הטלת עוצר לילי. לצד זאת, לפי שעה מסתמן כי מספר היישובים האדומים שעליהם יוטל סגר יגדל ל-15 עד 20, במקום חמישה כיום.
משרד הבריאות ממשיך להטיל ספק ביעילות העוצר הלילי, ודבק בעמדתו ולפיה הוא לא מסייע בהורדת התחלואה. כל הבדיקות שערכו אנשי המקצוע במשרד העלו כי אם העוצר לא יתחיל ב-19:00 או ב-20:00 בערב, לא תהיה תרומה משמעותית בצמצום ההדבקות. אחד הכיוונים שנבחנים כעת ברצינות הוא הטלת עוצר לילי ביישובים שמוגדרים כתומים ואדומים. את רשימת 50 היישובים שבהם התחלואה היא הגבוהה ביותר מאיישים 46 יישובים ערביים ועוד ארבעה חרדיים.
בכל הנוגע להקלות ופתיחת מרכזי קניות סגורים, מוזיאונים ומכוני כושר, צפוי משרד הבריאות לדבוק בגישה שמרנית ולפיה אסור לפתוח דבר, אחרי שמקדם ההדבקה R כבר הגיע ל-1. השאלה המרכזית שתעלה לדיון היא החזרת תלמידי כיתות ה'-ו' וכיתות י"א-י"ב לבתי הספר.
עוצר תמורת פתיחה? דיון באולפן ynet
(צילום: ירון ברנר)

אמש קרא שר החינוך יואב גלנט להחזיר את תלמידי ה'-ו' וי"א-י"ב לבתי הספר, מיד, כלשונו. "עבור עם ישראל הילדים קודמים לכל. סולם הערכים שלנו וסדר עדיפות לאומי נכון מחייב להחזיר ללימודים מיידית את כיתות ה'-ו' וי"א-י"ב, קבע שר החינוך. "מיד אחריהם נחזיר את תלמידי חטיבות הביניים. המורים והמנהלים המצוינים שלנו ערוכים לכך ומחכים לקבל את פניהם של התלמידים בבתי הספר. נעשה זאת באחריות ובזהירות הנדרשת".
3 צפייה בגלריה
יולי אדלשטיין יואב גלנט
יולי אדלשטיין יואב גלנט
גלנט ואדלשטיין. קריאה להחזרה מיד מול התנגדות נחרצת
(צילום: אבי מועלם)
במשרד הבריאות, מנגד, מתנגדים להחזרת התלמידים הללו לבתי הספר, בטענה שמספר הנדבקים החדשים ביום עומד על יותר מ-500, בעוד שמקדם ההדבקה R גבוה מהיעד – 0.8. שר המדע יזהר שי וצוות מומחים מציעים להחזיר ללימודים את כל תלמידי כיתות ה'-י"ב ביישובים המוגדרים ירוקים, תחת פיקוח של משרד החינוך והרשויות המקומיות. "אם זה לא יקרה עכשיו, זה גם לא יקרה בינואר-פברואר. זו תהיה שנה אבודה", אמר שי.
הצעה נוספת שצפויה לעלות לדיון בקבינט היא פתיחת מרכזי הקניות הפתוחים (ביג) והשווקים כבר מיום שלישי. בצל לחצים כבדים שמופעלים על חברי קבינט הקורונה, ראש הממשלה בנימין נתניהו נוטה להסכים לפתיחתם במקרה שיוחלט על הטלת עוצר לילי ביישובים מסוימים. שרים בקבינט גם העריכו שנתניהו יסכים לשקול את החזרת תלמידי ה'-ו' וי"א-י"ב, אך לא בשבוע הקרוב.
נתניהו ואדלשטיין: נחתם הסכם עם פייזר
(צילום: לע"מ)

3 צפייה בגלריה
בקבוקון חיסון נגד קורונה של חברת פייזר מזרק
בקבוקון חיסון נגד קורונה של חברת פייזר מזרק
חיסונים של פייזר. נדרשת היערכות מורכבת מאוד
(צילום: רויטרס)
קבינט הקורונה ידון גם בהקמת ועדת משנה לטיפול בחיסונים שבראשה יעמדו נתניהו וגנץ ויצורפו אליה מספר מצומצם של שרים. המנדט של הוועדה יהיה לפקח על הגעת החיסונים לישראל, הלוגיסטיקה שקשורה בהעברתם לישראל ובשינוע שלהם (עם מגבלות טמפרטורה חריגה של מינוס 70 מעלות) וסדרי עדיפויות למתחסנים – מי יקבל קודם ומי אחרון. לטובת קבלת החיסונים בחודש ינואר הקרוב, תידרש היערכות לוגיסטית מורכבת מאוד.
על-פי נתוני התחלואה העדכניים, שיעור הבדיקות החיוביות ביום שישי האחרון עמד על 2.1% ומספר הנדבקים בקורונה היה 748 מתוך 34,960 בדיקות. בבתי החולים מאושפזים כעת 562 חולי קורונה. מצבם של 294 מהם מוגדר קשה, 130 מחוברים למכונות הנשמה. מפרוץ המגפה נפטרו מסיבוכי הנגיף 2,720 חולים.
בדיון הקבינט ביום חמישי נזף נתניהו בשרי הקבינט על התבטאויותיהם בדבר ההצבעות הצפויות שלהם בדיונים. "חבר'ה, תפסיקו. יש לי חדשות בשבילכם - זה לא נותן כלום", אמר להם. "אנחנו המדינה שמצליחה יותר ממדינות אירופה, אבל בגלל ההדלפות האלה יש דימוי חיצוני שיוצא אחרת ממה שאנחנו עושים בפועל".
פורסם לראשונה: 22:36, 14.11.20