3 צפייה בגלריה
קונים ממוגנים בשוק מחנה יהודה בירושלים בספטמבר
קונים ממוגנים בשוק מחנה יהודה בירושלים בספטמבר
קונים ממוגנים בשוק מחנה יהודה בירושלים בספטמבר
(צילום: AFP)
החובה לעטות מסכת פנים בחללים סגורים, הגבלת הקורונה האחרונה שעוד נותרה בתוקף, מבוטלת החל מהיום (שלישי). בכך ייעלם מחיינו אחד הסמלים המזוהים ביותר עם מגפת הקורונה בישראל ובעולם. זאת לאחר שממילא ישראלים רבים כבר בוחרים שלא לעטות את המסכה לאור התחלואה האפסית.
מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, חתם אמש על התיקון לצו בריאות העם, שמבטל את החובה לעטות מסכות מהיום, גם במוסדות החינוך. עם זאת במקרים בודדים כן יש להמשיך לעטות מסכה: בטיסות, מבודדים שנמצאים בדרך למקום הבידוד, וכן לאורחים ועובדים שלא חוסנו או החלימו במוסדות רווחה ובמוסדות בריאות לאשפוז ממושך ומוסדות לקשישים.
3 צפייה בגלריה
הורדת השלטים
הורדת השלטים
הורדת שלט המורה על חובת מסכה ממסעדה, אמש בתל אביב
(צילום: מוטי קמחי)
רגע לפני הורדת המסכות - ריאיון עם מנכ"ל משרד הבריאות
(צילום: גיל יוחנן, אורי דוידוביץ)

החובה לעטות מסכות בחללים סגורים מבוטלת כחודשיים לאחר שבוטלה החובה לעטות אותן במרחבים פתוחים. בתקופה זו גם בוטלו הצורך להציג תו ירוק, הגבלות ההתקהלות בחללים סגורים ופתוחים, וכן המסחר ומוסדות החינוך נפתחו באופן גורף וכעת הם פועלים ללא הגבלות. על פי נתוני משרד הבריאות, שלשום אובחנו רק ארבעה נדבקים בקורונה - לעומת שיא יומי של יותר מעשרת אלפים נדבקים ביממה בשיא התפרצות הגל השלישי - לפני חצי שנה בלבד.
המסכות הפכו לחלק בלתי נפרד מחיינו ב-12 באפריל 2020, עם ההנחיה הדרמטית שחייבה את הישראלים לעטות מסכה בכל יציאה מהבית. במשך קרוב לשנה שבה הייתה החובה בתוקף רשמה המשטרה דו"חות לאזרחים שלא צייתו לה. הם נקנסו בתחילה ב-200 שקלים ולאחר מכן ב-500 שקלים.
3 צפייה בגלריה
ככר דיזנגוף
ככר דיזנגוף
בדרך להפוך לזיכרון רחוק. אזרח עם מסכה בתל אביב
(צילום: מוטי קמחי)
חובת עטיית המסכות מתבטלת יום לאחר טקס חילופי השרים במשרד הבריאות. השר הנכנס ניצן הורוביץ התייחס לתפקידו החדש ואמר כי "האתגר שמוטל על המשרד הזה הוא אדיר. ללא הזכות לבריאות, לא מתקיימות זכויות האדם והאזרח האחרות. מערכת הבריאות שלנו והתשתית האנושית המצוינת שלה הם עמודי התווך בשמירה על הערך היסודי הזה. השנה האחרונה הייתה שנת מבחן קשה ומאתגרת מאוד. הזכות לבריאות נעדרת עניין של לאום, גיל או נטייה מינית".
השר היוצא יולי אדלשטיין התייחס בנאום הפרידה שלו למשבר הקורונה. "זה מרגש לחשוב שזה כולה 13 חודשים", אמר. "זה שנות כלב. המספרים היו שונים וידעתי למה אני בא, אבל לא תיארתי לעצמי עד כמה. מהרגע הראשון אמרתי שאסור לנו להגיע למצב שאנחנו רק קורונה, ובכל זאת קורונה שאבה אותנו". אדלשטיין מנה את ההישגים של משרד הבריאות בתקופתו, ואמר שמלבד הקורונה, יישארו עוד דברים במערכת הבריאות: "קיבלנו עוד תקנים, מיטות בחדרי המיון וכהנה וכהנה. השארנו עוד כמה דברים במערכת".
פורסם לראשונה: 21:40, 14.06.21