ביידן: אנחנו הולכים לנצח
(באדיבות: רויטרס)

ג'ו ביידן ציפה להכריז הלילה (בין שישי לשבת) על ניצחון בבחירות 2020 בארצות הברית - אך התוצאות הרשמיות איחרו להגיע, ומופע הזיקוקים שתכננו הדמוקרטים יאלץ לחכות לילה נוסף. המועמד הדמוקרטי, שלא רצה להכריז על ניצחון כל עוד אף רשת טלוויזיה גדולה לא תכריז עליו כמנצח, דחה לאורך הלילה את הנאום החגיגי כמה פעמים. בסופו של דבר הוא עלה לבמה בדלאוור לקראת השעה 06:00 בבוקר (שעון ישראל) ואמר: "אנחנו לא יכולים להכריז על ניצחון כרגע, אבל המספרים מציגים לנו סיפור ברור ומשכנע - אנחנו הולכים לנצח בבחירות האלה".
13 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ וג'ו ביידן
דונלד טראמפ וג'ו ביידן
נאום הניצחון יחכה לילה נוסף. ביידן וטראמפ
(צילום: רויטרס, AFP)
נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, קרא ליריבו לפני הנאום שלא להכריז על ניצחון בבחירות - והזהיר אותו שגם הוא יכול לעשות כן. עם זאת, נראה שהכרזה רשמית על ניצחון של ביידן היא רק עניין של זמן, כשהפערים לטובתו במדינות המפתח פנסילבניה, ג'ורג'יה ונבאדה גדלו במהלך הלילה בעקביות. טראמפ, בינתיים, מתכנן מאבק משפטי נגד התוצאות הצפויות.
13 צפייה בגלריה
ג'ו ביידן נואם לקראת ניצחון
ג'ו ביידן נואם לקראת ניצחון
"נוציא לפועל תוכנית פעולה לטיפול בקורונה". ביידן
(צילום: AFP)
13 צפייה בגלריה
ג'ו ביידן נואם לקראת ניצחון
ג'ו ביידן נואם לקראת ניצחון
ציפו לחגיגות, הסתפקו בהצהרה קצרה. ביידן לצד סגניתו האריס
(צילום: AFP)
13 צפייה בגלריה
מחאה מחוץ לבית הלבן בוושינגטון
מחאה מחוץ לבית הלבן בוושינגטון
טראמפ הגיש שורת עתירות. תומכים בביידן מחוץ לבית הלבן
(צילום: EPA)
13 צפייה בגלריה
מחאה מחוץ לבית הלבן בוושינגטון
מחאה מחוץ לבית הלבן בוושינגטון
מחאה מחוץ לבית הלבן
(צילום: GettyImages)
13 צפייה בגלריה
תומכי טראמפ בפילדלפיה
תומכי טראמפ בפילדלפיה
תומכי טראמפ בפילדלפיה. הנשיא לא מוכן לקבל הפסד
(צילום: AP)
כאמור, הפערים לטובת המועמד הדמוקרטי גדלו במהלך הלילה, וביידן קיווה שעד נאומו יתקבלו די תוצאות מפנסילבניה כדי שלפחות אחת מרשתות הטלווזיה הגדולות תכריז שניצח. אם יגבר על טראמפ בפנסילבניה, שמחלקת 20 אלקטורים, הוא יבטיח לפי כל הנתונים את הגעתו ל-270 אלקטורים, המספר הדרוש לזכייה בנשיאות, מבלי שיזדקק לניצחונות במדינות נוספות.
אחרי ספירת 96% מהקולות בפנסילבניה, ביידן מוביל שם ב-0.5%, והפער שלו בה הולך וגדל בהדרגה. לפי שעה עומד הפער על כ-29 אלף קולות, ומכיוון שהקולות הנוספים מגיעים ממעוזים דמוקרטיים, ההערכה היא שהפער הזה רק יגדל. אם יגדל אל מעבר ל-0.5% טראמפ גם יתקשה לדרוש ספירה חוזרת, צעד שהוא מתכנן לנקוט בכמה מדינות אחרות.
זו תמונת המצב העדכנית: לפי הספירה של סוכנות הידיעות AP ושל "פוקס ניוז", שכבר נתנו לביידן ניצחון באריזונה (המחלקת 11 אלקטורים), הוא צועד ביתרון 214-264 במניין האלקטורים. לפי CNN ורשתות אחרות, שטרם נתנו לו ניצחון באריזונה, ביידן עומד על 253 אלקטורים. כך או כך, ניצחון בפנסילבניה יביא אותו בכל הרשתות אל מעבר לרף 270 האלקטורים הדרושים לניצחון בבחירות. אם ינצח בנבאדה, שם הוא מוביל ב-1.8% אחרי ספירת 93% מהקולות, ויגרוף את 6 האלקטורים שלה, יגיע ל-270 לפי הספירה של AP ו"פוקס ניוז". ביידן יכול לנצח גם בג'ורג'יה, שם הוא מוביל על טראמפ בכ-4,000 קולות לאחר ספירת 99% מהקולות, ולגרוף את 16 האלקטורים שלה.

"נציל חיים רבים בחודשים הקרובים"

בנאומו, ביידן דיבר על ניצחונו המסתמן במדינות שאותן איבדו הדמוקרטים ב-2016, ואמר: "בנינו מחדש את 'החומה הכחולה' באמצע המדינה, שהתפוררה רק לפני ארבע שנים. פנסילבניה, מישיגן, ויסקונסין - הלב של האומה הזו". לדבריו, "ההצבעות שלכם ייספרו, ולא אכפת לי כמה קשה אנשים יעבדו כדי לעצור את זה. לא אתן לזה לקרות".
הוא הוסיף: "הבוחרים העניקו לנו מנדט לפעול בכל הקשור למגפת הקורונה, לכלכלה, לשינויי האקלים ולגזענות המערכתית. בזמן שאנחנו מחכים לתוצאות הרשמיות, אני רוצה שתדעו שאנחנו לא מחכים כדי להתחיל לעבוד". לדבריו, הוא וסגניתו קמלה האריס כבר נפגשו עם מומחי בריאות הציבור וגיבשו תוכנית פעולה למשבר הקורונה.
13 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
"לביידן אסור להכריז על ניצחון לא חוקי". טראמפ
(צילום: AP)
13 צפייה בגלריה
קמלה האריס
קמלה האריס
הייתה אמורה לנאום ראשונה, אך התוצאות לא הגיעו. האריס
(צילום: AP)
"אני רוצה שכולם ידעו, מהיום הראשון נוציא לפועל את התוכנית שלנו לשלוט בנגיף הזה", הוסיף ביידן. "נוכל להציל חיים רבים בחודשים הקרובים". בארצות הברית, נזכיר, אובחנו יותר מ-10 מיליון חולי קורונה, ומספר המתים בה גדול מ-240 אלף. נתונים אלה הם החמורים ביותר בעולם, וטראמפ התמודד עם ביקורת קשה על התמודדותו עם המגפה. רק הלילה דווח כי ראש הסגל בבית הלבן, מארק מדוז, אובחן כחולה קורונה. הוא תועד לאחרונה בקרבת הנשיא וצוותו כשהוא לא עוטה מסכה.
לדברי המועמד הדמוקרטי, "הרוב המכריע של האמריקנים רוצה להוציא את הרשעות מהפוליטיקה. האחריות שלי כנשיא היא לייצג את כולם. אנחנו אולי יריבים, אבל אנחנו לא אויבים. אנחנו אמריקנים".
ביידן חתם את דבריו: "מעולם לא הייתי אופטימי יותר לגבי עתידה של האומה הזו. אין שום סיבה שלא נוכל לשלוט במאה ה-21. אנחנו רק צריכים לזכור מי אנחנו". האריס עמדה לצידו לכל אורך הנאום - אך לא נשאה דברים בעצמה.
בציוץ בחשבון הטוויטר שלו לפני הנאום כתב טראמפ: "לג'ו ביידן אסור להכריז באופן לא חוקי על תפקיד הנשיא. אני יכול לטעון את הטענה הזו גם. ההליכים המשפטיים מתחילים רק עכשיו!". טראמפ, נזכיר, טוען ללא ביסוס או הוכחות כי תוצאות הבחירות זויפו בכמה ממדינות המפתח שהעניקו לביידן את הניצחון.
ביידן אתמול: "אין לי ספק שננצח"
(צילום: רויטרס)


עם זאת, גם אם ניצחונו של ביידן יהפוך לרשמי, טראמפ לא מתכוון לוותר ללא מאבק - וממשיך להפיץ טענות כוזבות בנוגע להליך ספירת הקולות. חלק גדול מהמאבק המשפטי שטראמפ מתכנן נשען על ההצבעה בדואר: מדינות ארה"ב נותנות לרבים מתושביהן כבר שנים את האפשרות להקדים ולהצביע בשבועות שלפני יום הבחירות הרשמי, בין השאר באמצעות שליחת טופס ההצבעה שלהם בדואר. השנה, בצל מגפת הקורונה והרצון של בוחרים להימנע מהסכנה שבהצטופפות בקלפיות, הרחיבו רוב מדינות ארה"ב את האפשרות הזו, ומספר שיא של מצביעים נתנו את קולם דרך הדואר.
בדיוק כפי שחזו הסקרים, ביום הבחירות עצמו אפשר היה לראות שרוב המצביעים בדואר היו דמוקרטים, ואילו רוב המצביעים בקלפיות היו רפובליקנים. הפער הזה נובע כנראה בין השאר מכך שדמוקרטים נוטים לחשוש יותר מהנגיף. ההבדל בדפוסי ההצבעה של שני הצדדים יצר חוסר איזון לא שגרתי גם באופן שבו פורסמו התוצאות: מכיוון שבחלק מהמדינות והמחוזות בארה"ב נוהגים לספור ראשית את הקולות שניתנו בקלפי ביום הבחירות הרשמי, ורק אחר כך את הקולות שהגיעו בדואר בשבועות שלפני כן, במקרים רבים בליל הבחירות פתח דונלד טראמפ פער ראשוני גדול ומתעתע, אבל ככל שהתקדם הלילה והחלה ספירת ההצבעות מהדואר יתרונו הצטמצם ובחלק מהמקרים גם נמחק.
13 צפייה בגלריה
ספירת קולות בג'ורג'יה
ספירת קולות בג'ורג'יה
הישג מרשים לביידן. ספירת קולות בג'ורג'יה
(צילום: AFP)
13 צפייה בגלריה
מחאה מחוץ לבית הלבן בוושינגטון
מחאה מחוץ לבית הלבן בוושינגטון
מפגינים מחוץ לבית הלבן
(צילום: GettyImages)
עיתונאים ופרשנים בארה"ב הזהירו במשך שבועות מתרחיש שבו טראמפ ינצל "גל אדום" (רפובליקני) של קולות בראשית הלילה כדי להכריז על ניצחונו, ואז כשיגיעו הקולות מהדואר והדמוקרטים יצמצמו את הפער ("גל כחול"), יטען שהבחירות נגנבות ממנו בדרכי מרמה. זה בדיוק מה שהוא עשה בליל הבחירות: במסיבת עיתונאים בבית הלבן יצא טראמפ והכריז כי ניצח בבחירות אף שהספירה הייתה באותה העת בעיצומה, ובסדרת ציוצים בהמשך היום טען כי מעשה הגניבה-כביכול נמשך, ושהדמוקרטים עמלים על זיוף קולות, למשל בפנסילבניה, כדי למחוק את יתרונו המוקדם בדרכים לא כשרות.
גם הלילה כתב הנשיא בטוויטר: "היה לי יתרון גדול בכל המדינות האלה עד לשעות המאוחרות של ליל הבחירות, ואז היתרונות האלה נמחקו באורח פלא. ככל הנראה היתרונות האלה יחזרו ככל שההליכים המשפטיים יתקדמו!".
כעת, אחרי שהתוצאות מרוב מדינות ארה"ב, בכלל זה רוב מדינות המפתח, כבר הגיעו, נראה שטראמפ מוכן להוציא לדרך את הקרב המשפטי שלו - וכבר הגיש שורת עתירות בכמה מדינות שבהן התוצאות מסתמנות לרעתו. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה אמש כי הוועידה הרפובליקנית הארצית שואפת לגייס לפחות 60 מיליון דולר לקרן שתממן את המאבקים המשפטיים של הנשיא טראמפ בתוצאות. גם הדמוקרטים הקימו קרן דומה למימון המאבקים המשפטיים הצפויים.
13 צפייה בגלריה
שוטרים בוושינגטון
שוטרים בוושינגטון
ממתינים לתוצאות הרשמיות. שוטרים בוושינגטון הבירה
(צילום: EPA)
13 צפייה בגלריה
תומכי טראמפ בפילדלפיה
תומכי טראמפ בפילדלפיה
מקורבי הנשיא מתרחקים ממנו, התומכים נשארים. מפגינים למען טראמפ בפילדלפיה
(צילום: EPA)
אמש הבהיר טראמפ בהודעה דרך הקמפיין שלו שהוא מתכוון להמשיך להילחם: "אנחנו מאמינים שהעם האמריקני ראוי לשקיפות מלאה בנוגע לכל ספירת הקולות, ושזה כבר לא נוגע לשום מערכת בחירות ספציפית. העניין כאן הוא טוהר תהליך הבחירות שלנו כולו. מההתחלה אמרנו שכל הקולות החוקיים חייבים להיספר וכל הקולות הלא חוקיים חייבים שלא להיספר, ובכל זאת נתקלנו בהתנגדות לעיקרון הבסיסי הזה מצד דמוקרטים בכל פינה. נמשיך בתהליך הזה בכל הדרכים שהחוק מאפשר לנו כדי להבטיח שלעם האמריקני יהיה אמון בממשל שלנו. לעולם לא אוותר על המלחמה עבורכם ועבור ארצנו".

טראמפ נותר לבד, הדמוקרטים יחכו עוד לילה

בדיווח של CNN מאתמול, אמרו מקורות המקורבים לבית הלבן כי יש בכירים שם ובקמפיין של טראמפ שכבר מתחילים בשקט להרחיק עצמם מהנשיא, כדי להגן על האינטרסים שלהם. "זה נגמר", אמר יועץ בכיר בממשל על המרוץ. הוא סיפר גם שיש בסביבתו של טראמפ מי שמודאגים ממה שיעשה הנשיא, והודה כי שלל בכירים בקמפיין ובבית הלבן נענעו את ראשיהם אחרי הצהרותיו השקריות של טראמפ. CNN מדווחת עוד שיועץ אחר בקמפיין העיד שטראמפ נותר יותר ויותר לבדו בטענותיו שהבחירות נגנבו ממנו.
ב-CNN דיווחו גם כי בקרב בעלי בריתו של הנשיא גוברת התחושה שמישהו יצטרך להסביר לו שזמנו בתפקיד מגיע לסיומו, ובין היתר העלו את הרעיון שבתו איוונקה ובעלה ג'ארד קושנר יקבלו על עצמם את המשימה.
13 צפייה בגלריה
ג'ו ביידן נאום ארה"ב בחירות
ג'ו ביידן נאום ארה"ב בחירות
בדרך לשחזור ההישג של קלינטון מ-1992. ביידן
(צילום: AP)
ומהצד המפסיד לצד המנצח - הדמוקרטים התכוננו לאורך הלילה למה שהסתמן כנאום הניצחון של ביידן, ואף הכינו זיקוקים לקראתו. סגניתו של ביידן, קמלה האריס, שתהפוך לאישה הראשונה שמכהנת כסגנית נשיא ארה"ב, הייתה אמורה לנאום לפניו - אך מאחר שלא התקבלו תוצאות, היא עמדה לצידו בזמן שנשא את הצהרתו הקצרה. ביידן והאריס שוהים כעת עם משפחתם בדלאוור, צופים בתוצאות ומקבלים עדכונים שוטפים מאנשי הקמפיין. ככל הנראה, נאום הניצחון יתעכב בעוד לילה אחד בלבד.
אחד ההישגים המרשימים של ביידן בבחירות האלה הוא היתרון הנוכחי שלו בג'ורג'יה, מדינה שבה שום מועמד דמוקרטי לנשיאות לא ניצח מאז ביל קלינטון ב-1992. על כל פנים, מכיוון שביידן צפוי לכל היותר לנצח שם בפער של שבריר אחוז, מזכיר המדינה המקומי כבר הודיע כי תיערך ספירה חוזרת. ספירות מהסוג הזה בדרך כלל מובילות לכל היותר למעבר של כמה מאות קולות לכאן או לכאן.
ביידן ממשיך להוביל גם באריזונה, שאותה כאמור AP ו"פוקס ניוז" כבר העניקו לו. היום הוא פתח שם פער של 0.9% אחרי ספירת 97% מהקולות. מבין מדינות המפתח שעדיין לא הושגה בהן הכרעה צפון קרוליינה היא היחידה שבה מוביל טראמפ, ב-1.4%, אבל שם תתקבל ההכרעה רק בשבוע הבא. 95% מהקולות נספרו בצפון קרוליינה.
פורסם לראשונה: 01:24, 07.11.20