לאחר הביקורת הציבורית והפוליטית: ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהתכוון לטוס במטוס פרטי לטקס החתימה על הסכם השלום עם איחוד האמירויות בבית הלבן, החליט בצל הביקורת הקשה לעבור עם משפחתו למטוס בואינג 777 של אל על. מטוס זה מצויד במערכת "מגן רקיע" להגנה מפני טילים. כך דווח לראשונה ב-ynet. הטיסה המתוכננת במטוס פרטי גררה ביקורת ציבורית ופוליטית.
מלשכת ראש הממשלה נמסר: "כדי לא לאפשר לגורמים בתקשורת להסיט את תשומת לב הציבור מהסכם השלום ההיסטורי עם איחוד האמירויות וייתכן גם עם מדינות ערביות נוספות, ראש הממשלה יטוס עם המשלחת במטוס מרווח יותר, עם סידורי הפרדה מחמירים כדי לשמור על בריאותו".
2 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו ורעייתו שרה
בנימין נתניהו ורעייתו שרה
בני הזוג נתניהו
(צילום: AP)
עובדי אל על נקראו בצהריים להכשיר מחדש את המטוס שיועד להטיס את ראש הממשלה והפמליה לוושינגטון. גורמים המעורים בפרטים אמרו בשלב זה ל-ynet כי ייתכן שיבוטל המטוס הפרטי של אודי אנג'ל, מבעלי רשת, שהיה אמור להטיס את משפחת נתניהו. בהמשך, הוא אכן בוטל.
בימים האחרונים, כחלק מההכנות לטיסה ההיסטורית, החזירה אל על לעבודה טייסים מצי 777 שהוצאו לחל"ת. אחד ממטוסי החברה, שפורק מכיסאות לצורך הטסת מטען בשיאו של המשבר, הורכב מחדש לצורך הטסת המשלחת הישראלית. בחברה תכננו בין היתר להתקין מיטה במחלקה הראשונה, אך בסופו של דבר החליטו במשרד ראש הממשלה להפריד את הטיסות, בין היתר במטרה להפחית את הסיכון להידבקות בנגיף הקורונה.
באל על תכננו להיום את המטוס "פתח תקווה" לטיסת הקפות לצורך בחינת כשירותו, אך בעקבות ההחלטה להטיס את בני הזוג נתניהו במטוס פרטי העביר משרד ראש הממשלה באמצעות סוכנות הנסיעות הממשלתית שבחברת הביטוח ענבל, את משלחת העיתונאים לטיסה של חברת ישראייר, שחכרה לצורך הטיסה מטוס בואינג 777 מחברת התעופה הספרדית "פריוולג' סטייל".
בעקבות השינוי בהחלטה, מטוס מדגם בואינג 777 של אל על ייצא ברגע האחרון לטיסת הקפות לבחינת כשירותו.
על פי הערכות בשוק, עלות הטסת בואינג 777 לארה"ב נאמדת בסכום של כמיליון שקלים וחצי. לאחר ההחלטה של נתניהו על טיסה במטוס אל על, בוטל המטוס החכור ובישראייר אמרו שלא יחייבו את המדינה על ההוצאה המיותרת. מנכ"ל ישראייר, אורי סרקיס, שנאלץ לבטל ברגע האחרון את הזמנת המטוס החכור הספרדי אמר: "לא נסוגנו, ויתרנו למען השלום".
2 צפייה בגלריה
המטוס בו תטוס המשלחת הישראלית לארה"ב
המטוס בו תטוס המשלחת הישראלית לארה"ב
המטוס החכור בוטל ברגע האחרון
(צילום: יוחאי מוסי)
איגוד הטייסים הישראלי מתח הבוקר ביקורת על ראש הממשלה בטרם החליט לטוס עם אל על: "אדוני ראש הממשלה, אנו טייסי ישראל ששרתנו את המדינה במלחמות צריכים לשרת אותה גם בשלום. האיגוד מוחה על ההחלטה לפיה משלחת ישראלית רשמית תטוס לחתימת הסכם שלום היסטורי במטוס זר עם טייסים זרים, כאשר רוב טייסי ישראל בחל"ת. לישראל ולראשה צריך להיות כבוד לאומי לדגל, לתעופה ולעובדים הישראלים".

"יריקה בפרצוף של 6,500 עובדי אל על"

טרם החלטתו של ראש הממשלה לחזור בו מכוונתו להגיע לוושינגטון במטוס פרטי, אמרו בוועד עובדי אל על: "ראש ממשלה שבוחר מטוס של חברה זרה במהלך המשבר הגדול ביותר בהיסטוריה של חברת אל על היא יריקה בפרצוף של 6,500 עובדי אל על שיושבים בבית. אנו פונים לראש הממשלה בבקשה לשנות את ההחלטה.
"אתה שהבטחת לעובדים שלא תיתן לאל על ליפול מפר ברגל גסה את ההבטחה שנתת. בעוד אתה ומשפחתך טסים במטוס פרטי אלפי עובדי אל על שבהם נמצאים מצביעים שלך הפכו לנזקקים ולא יודעים מה יגישו לשולחן החג בראש השנה. ראש הממשלה אנו קוראים לך לשנות את ההחלטה האומללה הזאת ולקיים את הבטחתך להצלת חברת אל על".